Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že známky příprav Západu na agresi proti Bělorusku a Rusku jsou patrné již dlouho.

„Pod záminkou řešení migrační krize v sousedních zemích byla vytvořena vojenská skupina údajně pro ochranu hranic před nelegálním přílivem migrantů. Tato skupina přesáhla 30 000 osob,“ uvedl Lukašenko na úterním rozšířeném zasedání Rady bezpečnosti, informuje agentura BelTA. „Ukrajinská armáda zahájila v Polesí cvičení pro výcvik svých jednotek pro operaci směrem do Běloruska a začala vyzbrojovat nacionalistické skupiny se stejným cílem.“

Lukašenko uvedl, že kombinace těchto a dalších událostí je „jasným znamením, že se Západ připravuje na agresi proti Bělorusku a Rusku“.

Běloruský prezident uvedl, že v současné situaci přijali představitelé Běloruska a Ruska rozhodnutí prověřit bojovou připravenost společných sil reakce svazového státu, přičemž závěrečnou fází této prověrky je cvičení Svazové odhodlání – 2022.

„Mimochodem, když cvičení skončilo, ruské síly byly připraveny odjet na své stálé základny. Ve skutečnosti některé z nich začaly odjíždět,“ řekl Lukašenko. „Ale Západ potřeboval ozbrojený konflikt, z něhož by mohl obvinit Rusko. Neomezily se na mediální podvrhy nebo ekonomická opatření, ale zalarmovaly osmitisícovou skupinu pro přesun do Evropy.“

Současná situace

Lukašenko uvedl, že „posilování vojenského potenciálu Ukrajiny nesmírně vzrostlo, přičemž americká letadla každý den přivážejí náklady protitankových a protiletadlových raket a další munice“.

„Současně ukrajinská armáda stupňovala raketové údery proti civilním objektům v Donbasu,“ uvedl běloruský vůdce. „V současné situaci jsem požádal ruského prezidenta, aby ponechal část sil v Homelské oblasti. Nikdy jsme neměli v plánu válčit s Ukrajinou ani jsme netušili, že bychom mohli být z tohoto směru ohroženi. Nikdy jsme tam neumístili žádné armádní jednotky,“ řekl Lukašenko.

Připomněl, že v takové situaci Putin přijal rozhodnutí o provedení speciální vojenské operace na Ukrajině.

„Samozřejmě se plánovalo využití sil, které zůstaly na území Běloruska,“ řekl Lukašenko.

Než však bylo toto rozhodnutí přijato, průzkumné síly spatřily poblíž běloruských hranic několik praporů protivzdušné obrany a raket, určených k útoku na ruské jednotky v Bělorusku.

„Současně s oznámením rozhodnutí o provedení operace Rusko provedlo preventivní úder proti těmto těžkým zbraním, aby zabránilo vlastním ztrátám a dopadu na Bělorusko. Pokud by se to nepodařilo, rakety by dopadly v Homelu a Mozyru,“ vysvětlil Lukašenko.

.
Přeložila tereza | Zdroj: TASS (1.3.2022)
.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.