Dlouholetá spolková kancléřka Angela Merkelová se v prosinci již nebude ucházet o post předsedkyně německé Křesťanskodemokratická unie. V pondělí o tom informovala své spolustraníky.

Německá kancléřka rozhodnutím, že nebude kandidovat na post předsedkyně křesťanských demokratů reaguje na špatný výsledek své strany v nedělních zemských volbách ve spolkové republice Hesensko.

CDU sice vyhrála se ziskem 27 procent, ovšem proti minulým volbám o více než deset procent ztratila. Pro CDU je to nejhorší volební výsledek v této zemi od roku 1966.

[wp_ad_camp_2]

 

Voličům došla trpělivost

Výsledek voleb v Hesensku je podle německých médií trest za to, jak funguje vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a německých sociálních demokratů. Merkelové komentátoři doporučovali, aby pomýšlela na dosud nemyslitelné, oddělila vedení strany od postu kancléře, píše server týdeníku Focus.

O osobnostech, které by mohly nahradit Merkelovou v čele strany, se spekuluje delší dobu. Nejčastěji zmiňovanými jmény jsou nynější šéf německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. Bývalý ministr financí a také vnitra ve vládách Angely Merkelová. Za vlád Helmuta Kohla zastával post ministra vnitra.

Objevuje se také jméno současného ministra zdravotnictví Jense Spahna či premiérky spolkové země Sársko Annegret Krampové-Karrenbauerové.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.