Kvůli pandemii koronaviru bude kabinet premiéra Viktora Orbána řídit zemi prostřednictvím vládních dekretů. Zákon schválili vládní poslanci v pondělí, návrh podpořilo 137 poslanců a 53 opozičních zákonodárců bylo proti.

Vláda má podle přijatého zákona možnost libovolně dlouho udržovat v platnosti současný nouzový stav, po tuto dobu jsou navíc zakázané volby a referenda. „Pokud se někdo nepodřídí povinné karanténě, může být potrestaný až tříletým vězením. Rozšiřování nepravdivých a poplašných zpráv se bude trestat až pětiletým vězením,“ uvádí se v zákoně.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Opozice minulý týden odmítla schválení zákona ve zrychleném řízení, k čemuž byl potřebný souhlas čtyř pětin všech poslanců. „Nejsem ochoten dát neomezenou moc do rukou premiéra, který před časem strašil učitele, že nedostanou plat, pokud zavřou školy,“ reagoval tehdy na sociální síti nezávislý poslanec Ákos Hadházy.

Vojáci v ulicích maďarských měst

Vojáci v ulicích maďarských měst | Foto: MTI

Poslanec László György Lukács (Jobbik) před závěrečným hlasováním žádal, aby zmíněné omezení bylo ohraničené na 60, 90 nebo 120 dní. „Žádáme, aby vláda nevyužívala situaci k upevnění vlastní moci, ale k boji proti pandemii,“ řekl poslanec.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Vojáci v ulicích

V rámci opatření proti šíření koronaviru se v ulicích maďarských měst objevili vojáci. Armáda převzala rovněž dohled nad 140 klíčovými podniky a firmami. Na prvním místě seznamu je jediná maďarská jaderná elektrárna Paks. Převzetí kontroly se týká také Maďarské národní banky, Budapešťské burzy, státních železnic MÁV, autobusového dopravce Volánbusz, Maďarské pošty, plynáren a dalších firem.

Od pondělí byli jmenováni do nemocnic vojenští velitelé, kteří dohlížejí na jejich chod. Ministr obrany Tibor Benkő zdůraznil, že v nemocnicích mají nadále hlavní slovo lékaři, ale vojáci dohlížejí na dodržování předpisů týkajících se koronaviru a na hospodaření nemocnic.

Zdroj: Právo, Novinky

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.