Majitelka floridského podniku vzbudila rozruch tím, že vyzvala stoupence Joea Bidena, aby si své záležitosti přesunuli jinam, a odkázala na prezidentovo jednání o stažení se z Afghánistánu.

Majitelka restaurace DeBary Diner Angie Ugarteová vzbudila kontroverzi ve floridské komunitě i místních médiích poté, co na restauraci vyvěsila ceduli se vzkazem pro ty, kteří Bidena stále podporují. Plakát obviňuje administrativu, že se „podílela“ na smrti 13 příslušníků amerických služeb, kteří byli zabiti při sebevražedném bombovém útoku na kábulském letišti spolu s desítkami civilistů, z nichž někteří údajně zahynuli při následné přestřelce. ISIS-K převzal odpovědnost za bombový útok. K útoku došlo během chaotické evakuace, která proběhla v úterý a která po sobě zanechala mnoho zemřelých civilistů a spojenců.

Bidenova administrativa je silně kritizována za to, jak se postavila k afghánské evakuaci, a za svou hluchou reakci na tragédii na letišti v Kábulu, přičemž tisková tajemnice Bílého domu Jen Psakiová prohlásila, že masová nehoda „nereflektuje veškerý pokrok, všechnu práci, která byla vykonána na evakuaci lidí” a Biden označil operaci za „mimořádný úspěch“. Majitelka floridského podniku si při hodnocení „úspěchu“ administrativy v Afghánistánu nebrala servítky.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Pokud jste volili bezcennou, neschopnou a zkorumpovanou administrativu, která v současné době obývá Bílý dům a která je spoluodpovědná za smrt našich vojáků a žen v Afghánistánu, a nadále ji podporujete a stojíte za ní, řešte si, prosím, své záležitosti jinde,“ stojí na její ceduli.

Ugarteová řekla, že má v plánu nechat tuto ceduli vyvěšenou, dokud poslední Američan neodjede z Afghánistánu. Jako součást důvodu, proč po takovém „opatření“ či formě protestu sáhla, bylo, že tento spor udeřil velmi blízko jejího domova, a uvedla svou silnou základnu veteránů.

„Jen jsem se zlobila. Zklamali mě. Cítila jsem se jako jedna z těch matek, nebo manželek, nebo sester, které klepou na dveře,“ řekla virtuálnímu kanálu FOX 35 a dodala, že nechce být „spojována“ s nikým, kdo by stále podporoval současnou vládu.

Ugarteová obdržela na vyvěšenou ceduli smíšené reakce. Někteří říkají, že se jim velmi líbí, ale spousta dalších potenciálních zákazníků se po přečtení zprávy od podniku odvrátila.

Nyní se ohledně nápisu objevily podobně smíšené reakce i na internetu, což je ozvěnou sporů, které si dříve i jiné podniky vysloužily „zakazováním“ vstupu určitým osobám podle politické příslušnosti.

Liberálové však byli rádi, že mohli podnik kvůli jeho postoji odstřihnout, a slíbili, že jim tam tržbu udělat nepřijdou.

„Přál bych si, aby to dělalo víc podniků. Velmi mi to usnadňuje zjistit, jakým podnikům se mám vyhnout!” napsal jeden uživatel Twitteru v reakci na „zákaz“. „Spěchám, abych nemohl zajít do DeBary Diner,“ dodal další sarkasticky.

Navzdory silné kritice ze strany demokratů i republikánů – z nichž někteří vyzvali Bidena k rezignaci nebo k obžalobě – prezident v úterý označil stažení z Afghánistánu za „mimořádný úspěch“, jakého „žádný stát v dějinách dosud nedosáhl.”

Přeložila jena | Zdroj: rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.