Francouzský prezident Emmanuel Macron je „ochoten vylepšit“ některé oblasti kontroverzních plánů důchodové reformy, jako je věk odchodu do důchodu, uvedla ve středu jeho kancelář.

Téměř čtrnáct dní byla země sužována masovými protesty proti navrhovaným reformám, přičemž stávky vážně ovlivnily zejména dopravu.

 

[wp_ad_camp_2]

Středeční zprávy z prezidentovy kanceláře jsou prvními známkami toho, jak Macron ustupuje, poté, co on a jeho vláda opakovaně odmítli vyslyšet obavy odborů ohledně rozsáhlých reforem.

Prezident „projekt neopustí, ani jej nebude zásadně měnit, i když je ochoten jej zlepšit v některých částech, i v rámci diskuse s odbory a klíčovými institucemi, jako jsou SNCF a RATP“, cituje vyjádření úřadu agentura AFP.

Odbory úterní demonstraci svolaly, aby dodaly nový impuls protestům a stávkám, které země zažívá už téměř dva týdny a které jsou největší za několik posledních desítek let. Šlo o třetí celostátní demonstraci, na tu první 5. prosince přišlo přes 800.000 lidí, na tu další se jich 10. prosince do ulic po celé zemi vydalo 339.000 a v úterý 17. prosince 615.000, uvedla policejní prefektura.

Přeložila tereza | Více na: RT.com

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.