Po poslání prezidenta Ruské federace Vladimira Putina Federálnímu shromáždění premiér Dmitrij Medveděv oznámil, že celá ruská vláda odstupuje.

.

„Vladimir Vladimirovič (pozn. Putin) označil celou řadu fundamentálních změn v Ústavě. Jsou to podstatné změny nejen v celé řadě článků Ústavy, ale i celkově v rozložení moci. Ve výkonné, zákonodárné a soudní moci. V tomto kontextu je zřejmé, že my jako vláda musíme prezidentovi naší země poskytnout možnost k přijetí všech nutných rozhodnutí. A za těchto podmínek si myslím, že je správné, aby v souladu se článkem 117 Ústavy RF vláda v současném složení odstoupila,“ uvedl Medveděv na schůzce s prezidentem.

Ruský prezident Vladimir Putin poděkoval členům vlády za spolupráci, i „když se všechno nepovedlo“. Prezident také oznámil, že v nejbližší době se setká s každým členem vlády. Prozatím je žádá, aby své povinnosti vykonávali v plném objemu.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Navíc Putin oznámil o záměru zavedení pozice místopředsedy Rady bezpečnosti, chtěl by ji nabídnout Medveděvovi. Na této pozici se podle Putina může nynější premiér zabývat témy bezpečnosti a obrany.

Poté, co premiér Dmitrij Medveděv informoval o demisi vlády, se ruská měna propadla. V 16:37 (14:37 SEČ) dolar vůči rublu posílil o 0,15 % na 61,54 rublů, euro posílilo o 0,32 % na 68,59 rublů. Index Moskevské burzy klesl o 0,59 % na 3111,44 bodu, index RTS o 0,88 % na 1590,89 bodů.

Putinovo prohlášení Federálnímu shromáždění RF

Ruský prezident Vladimir Putin dnes tradičně vystupil s prohlášením Federálnímu shromáždění Ruské federace. Promluvil v něm o situaci v zemi, ekonomickém stavu země, sociálních tématech a v neposlední řadě o mezinárodní situaci ve světě. Nicméně hlavní obsah poslání spočíval ve změnách ruské ústavy.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Letos ruský prezident poprvé s poselstvím vystupil již na začátku roku. Příčinou podle něj je velké množství úkolů, které je nutné v tomto roce splnit.

Změny ruské ústavy

Ruský prezident vyvrátil domněnky, že se chystají rozsáhlé změny ruské ústavy. Nicméně uvedl, že navrhuje zásadní změny. Ty se v první řadě bude týkat posílení role parlamentu, a to v první řadě při utváření federální vlády.

Dnes podle ústavy prezident dostává souhlas Státní dumy na jmenování předsedy vlády země a následně již samostatně jmenuje nejen premiéra, ale i místopředsedy vlády a všechny ministry.

Putin nyní navrhuje, aby jmenování premiéra a na jeho návrh vicepremiérů a všech federálních ministrů prováděla Duma. Prezident bude mít povinnost s rozhodnutím parlamentu souhlasit. Nebude tak moci odmítnout navržené kandidatury.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Prezident si nadále zachová pravomoc premiéra odvolat.

Rusko však i nadále má být zachováno jako prezidentská republika. To mimo jiné znamená, že prezident bude mít i nadále v rukou přímé velení ozbrojenými silami a systémem vymáhání práva. Hlavy silových resortů bude jmenovat prezident. Nicméně tak učiní až po konzultaci s horní komorou parlamentu.

Další důležitou změnou má být priorita ruské ústavy nad mezinárodním právem. Lidé, kteří mají důležité státní posty, nesmí mít jiné než ruské občanství či povolení k pobytu v cizí zemi.

Putin dále prohlásil, že souhlasí se změnou provize, podle které by prezident neměl zastávat více než dvě volební období „za sebou“. Toho v minulosti využil Putin, když po uplynutí dvou funkčních období přesednul do premiérského křesla a později potřetí kandidoval na úřad prezidenta. Z dnešního prohlášení Putina tak vyplývá, že jedna osoba nesmí zastávat úřad prezidenta více než dvě funkční období bez ohledu na to, zda za sebou nebo přerušovaně.

Ústavní změny mají být schváleny prostřednictvím hlasování občanů.

Zdroj: Sputnik

 

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.