Sopky v talianskej oblasti Phlegraean Fields (Campi Flegrei) v blízkosti Neapola môžu v blízkej budúcnosti vybuchnúť. Vulkanológ Giuseppe Mastrolorenzo pre talianský Sputnik tvrdí, že vedci o tom veľmi dobre vedia, ale ak by dnes prebehla erupcia sopky, bolo by nemožné evakuovať všetkých obyvateľov. Do dnes neexistuje žiaden evakuačny plán.

Mastrolorenzo, a vulkanológ pôsobiaci v Observatórium Vesuvius (l’Osservatorio Vesuviano) povedal, že riziko vybuchnutia dvoch Neapolských vulkánov je mimoriadne vysoké, možeme povedať, že je to jeden z najväčších rizík vo svete.

 

[wp_ad_camp_2]

 

“Riziko sa odhaduje podľa pravdepodobnosti devastujúcej erupcie v dôsledkoch, ako je napríklad počet ľudí, ktorý by boli ohrozený na živote.  V tomto prípade hovoríme o troch miliónov, ktorý by trpeli udalosťou ako je výbuch hory Vesuv alebo sopiek v oblasti Phlegraean fields,” povedal Mastrolorenzo.

Navyše, Phlegrean Fields oblasť je domovom pre niekoľko supervulkánov, jedným z nemnohých vo svete, ktorých výbuch môže dosiahnuť obrovskej sily. Erupcia jedného z nich môže byť stokrát silnejšia ako výbuch hory Vesuv, ktorý zničil staroveké mesto Pompeje. Vulkanológovia v roku 2012 povedali, že týmto supervulkánom bol udelený žltý kód alebo druhý stupeň ohrozenia zo štyroch, po tomto nasleduje oranžový a červený stupeň.

“Paradoxom však je, že na červenom stupni nie je možné zachrániť obyvateľstvo, pretože existuje plán na zavedenie výnimočného stavu, ktorý existuje len vo forme spoločného projektu, ale neexistuje konkrétny plán na evakuáciu obyvateľstva,” povedal Mastrolorenzo.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ďalej povedal, že v posledných rokoch sa vyvíjal núdzový plán pre oblasť Phlegrean Fields, ale podľa neho podceňuje závažnsť situácie, pretože sa vzťahuje na priemernú erupciu a nie na rozsiahlú katastrofu, plných síl schponosti výbuchu.

“Plánom je presunúť obyvateľstvo do iných oblastí Talianska. Podľa lokálneho evakuačného plánu majú starostovia postupovať, ale do dnes ho niektorí starostovia vo výbuchovej zóne sopky nemajú.” Oznamuje vulkanológ.

Podľa Mastrolorenza, by mali byť všetci Taliani oboznámení s evakuačným plánom aby boli schopní pomôcť zasiahnutým spoluobčanom a dopomúcť im na bezpečné miesto.

Vulkanológ ďalej hovorí: “Nechápem, prečo je schválenie plánu neustále odkladané. Domnievam sa, že je to len obecná tendencia zostať optimistickým, hoci nie všetci si to uvedomujú. Keďže prírodné katastrofy za posledné desaťročia ako je tsunami v Indickom oceáne až po hurikán Katrina (pozn. prekl. dnes už môžme spomenúť aj Irmu) sa objavujú častejšie, riziko je známe, no rôzne organizácie a vedecká komunita ich podceňuje pri príprave.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Situácia je navyše komplikovaná tým, že aj napriek prírodným hrozbám v celej seizmickej oblasti, v regiónoch Ischia a Phlegrean Fields je v pláne vybudovať geotermálne elektrárne, ktoré by vŕtali hlboko do zeme pomocou vysokej teploty do hĺbky asi 1 kilometer.

Podľa Mastrolorenza, podobné projekty môžu viesť k zemetraseniam a v niektorých prípadoch k výbuchom sopiek. Napriak hrozbám autority neoponujú takýmto projektom.

“Vo vysoko rizikovej oblasti, ľudia vytvárajú nové. Človek sa musí prispôsobiť prírode, lebo príroda sa mu neprispôsobí. Erupcie alebo zemetrasenia sa môžu objaviť v akejkoľvek chvíli, tým pádom popri monitorovaní situácie sa musíme pripravovať, staviať seizmicky odolné budovy a vytvoriť prihodné plány,“ pridáva vulkanológ.

 

Preklad: anna, Zdroj: (1)

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.