;

Bílé přilby udělaly 4. dubna 2017 v Chán Šajchúnu provokaci s údajným použitím chemických zbraní, o tom svědčí trychtýř po výbuchu, který není typický pro silnou leteckou pumu, prohlásil v pátek velitel vojsk radiační, chemické a biologické obrany Ozbrojených sil Ruska Igor Kirillov.

 

 

„Rozbor referátu ukázal, že charakteristiky trychtýře svědčí o tom, že vznikl v důsledku exploze výbušného zařízení menší síly umístěného na zemi, a nikoli letecké pumy shozené z letadla. Upozorňuji vás na to, že do ukončení „vyšetřování“ byl trychtýř spěšně zacementován,“ řekl na společném briefingu se zástupci ruského ministerstva zahraničí.

Zvláštní rozpaky vyvolávají podle jeho slov videomateriály a záběry, na nichž jsou zobrazeni lidé bez speciálních prostředků na ochranu dýchacích orgánů a pokožky, pořízené v prvních hodinách po chemickém incidentu. „Poukazuje to na absenci sarinu v trychtýři, protože při výbuchu chemické munice se vytváří uvnitř a v blízkosti trychtýře smrtelná koncentrace jedovaté látky a lidé, kteří se nacházeli vedle něho, by byli okamžitě otráveni, stejně jako ti, kdo poskytovali pomoc zraněným,“ dodal Kirillov.K incidentu s použitím chemických zbraní v Chan Šajchúnu došlo 4. dubna. Mise OPCW pro zjištění fakt předala 29. června Společnému mechanismu pro vyšetřování referát o tom, že bylo na místě použito sarinu. Experti společného mechanismu dospěli k závěru, že v prvním případě „nese Syrská arabská republika odpovědnost za použití sarinu“ a v druhém „nese ISIL odpovědnost za použití yperitu siřičitého“.

Sýrie nejednou prohlásila, že nikdy nepoužila chemické zbraně, a že všechny zásoby chemických zbraní byly ze země odvezeny pod kontrolou OPCW.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.