Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Mobilní aplikace, která vám v obchodě pomůže s výběrem zboží bez palmového oleje
Jedním z velkých ekologických problémů dneška je palmový olej. Pro ty, kteří se chtějí vyhýbat palmovému oleji ve výrobcích, vyvinul tým lidí kolem hradeckých ekologů mobilní aplikaci, která vám po naskenování čárového kódu ukáže, zda výrobek palmový olej obsahuje či nikoliv. Touto aplikací je Palm Oil Scanner, která je dostupná pro Android a iOS.
[wp_ad_camp_2]
Animace ubývání pralesů
Autor: Patrick Rouxel Odkaz
Problematika palmového oleje není úplně neznámá, nicméně spousta lidí stále problém palmového oleje nechápe nebo mu nevěnuje pozornost. Dnes se s palmovým olejem setkáme téměř v každém druhém výrobku od potravin, přes kosmetiku a drogerii, až po technické výrobky. Problémem palmového oleje je pěstování palmy olejné, která je potřeba k jeho výrobě. V mnohých částech světa, zejména v Indonésii, jsou kvůli pěstování palmy olejné káceny pralesy a tím ohroženy druhy v v těchto pralesích žijící. Více se o tomto problému dočtete na webu „Koalice proti palmovému oleji“, kde se tomuto tématu ze široka věnují.
[wp_ad_camp_2]
Pro ty z nás, kteří nechceme podporovat výrobce používající palmový olej ve svých výrobcích, existuje aplikace pro mobilní telefony se systémy Android a iOS, která nám po načtení čárového kódu výrobku odhalí, zda palmový olej obsahuje či ne, a pokud ano, pokusí se nabídnout alternativu bez „palmáku“.
„Aplikace načte čárový kód produktu a zjistí, zda produkt obsahuje palmový olej. Pokud ano, můžete si zobrazit alternativy produktů neobsahující palmový olej. Aplikace vám nejen usnadní výběr ekologicky a zdravotně šetrnějšího produktu, ale zároveň dostanou výrobci další důvod pro upuštění od používání palmového oleje.“ píšou její tvůrci u aplikace v Google Play
Aplikaci jsem si stáhnul a vyzkoušel a vše perfektně fungovalo. Pokus jsem provedl na čokoládové tyčince „Milena“, na fidorce a u fritovacího oleje. Ve všech produktech Palm Oil Scanner správně nalezl palmový olej a nabídl alternativu. Pokud tedy i vy chcete pomoci a donutit výrobce přestat používat palmový olej (jiná cesta, nežli bojkot takových produktů není) mohu vám aplikaci Palm Oil Scanner vřele doporučit. Informace o aplikaci naleznete na stránce aplikace http://www.laudatosi.cz/palm-oil-scanner/
Android: Link pro stažení
iOS: Link pro stažení
Zdroj: 1
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
4
Keď som to chcel stiahnuť vypísalo to že je to pre moju krajinu blokované. Takže česká aplikácia len pre česko? Túto aplikáciu stiahlo 1000 ľudí, takýto mikro bojkot nič nezachráni. Odporučil by som skôr aplikáciu víš co kupuješ? okrem palmového oleja ukáže aj dalšie dáta.
Videl som filmový dokument, keď podnikateľ v Nemecku používal kogeneračnú jednotku na výrobu elektriny, ktorú predával rozvodným závodom a odpadným teplom sušil tehly podnikateľovi v susedstve. Keď zdražela nafta,začal používať palmový olej. Tento pán bol veľmi populárny, veď vyrábal elektrinu ekologicky a s vyššou účinnosťou.
Potom film ukázal, ako sa ten palmový olej vyrába. Najprv vyrúbali tropický prales, samozrejme nie v Európe, ale v treťom svete. Dezorientované zvieratá, najmä orangutánov, postrieľali a mláďatá zachraňovali neziskovky a predávali ich do ZOO. Potom posadili asi 3-4-ročné sadenice paliem vo veľkej vzadialenosti od seba. Za pár rokov začali získavať olej zo zelených častí paliem. Životnosť takejto plantáže je cca 20 rokov a po nej tam zostane iba púšť, lebo tropické dažde spláchli zeminu do mora. Čistý zisk pre európskych ochrancov klímy nie je žiaden, lebo zničili prales v trópoch a vyrobili ďaľšiu púšť. PS: V Britskom kartografickom múzeu existuje mapa sveta z roku 1575, kde je Sahara nakreslená zelenou farbou a sú tam tri veľké rieky. Píše o tom „pozorovateľka“ v článku https://aeronet.cz/news/putin-odhaluje-historii-ruska-narod-ktery-nezna-svou-minulost-nema-budoucnost-zkaza-velke-tartarie-2-cast-dokonceni/
A ako sa ľahko dajú vyrobiť púšte sa píše v inom článku: http://myslenkyocemkoli.blogspot.sk/2017/02/hory-doly-terikony-po-stopach-davne.html#more
Laco – to by si potom mal vedieť o aktivitách istého milionára – neviem už ako sa projekt volá – možno modrý projekt – podstata – ten pán na veľkých plochách pomocou ľudí, ktorých za to platí – vysádza v púšťach rôzne pionierske rastliny, ako sú aj sukulenty, a tie by mali postupne vytvárať mikroklímu pre ďalšie rastliny. Údajne je to úspešné, ale viac som o tom nepočul. Viem, že existuje projekt myslím Zelená stena – na zastavenie pieskov, ale to čo spomínam sa týka revitalizácie poľno krajiny v púštnych oblastiach viacerých krajín kde dostal priestor. ???
Vzpomenul jsem si na – Proč musel zemřít Kadaffi a Lybie
https://www.youtube.com/watch?v=ht_k2RKAWGs
a
https://www.casopis-sifra.cz/osmy-div-sveta-aneb-byl-muammar-kaddafi-zabit-i-kvuli-velke-umele-rece/
No – myslím, že to niekto zobral zo špatného konca – najprv treba ľuďom vysvetliť, že palmy olejové sú niečo 1.000 000 x horšie, ako naša repka olejka, pretože repka olejka rastie u nás len na poliach a to bohužiaľ cielene, avšak pod kontrolou, ale palmy olejové, sprvu ako kontrolované monokultúry, sa začali invazívne množiť aj v okolitej prírode a tak potláčajú prírodnú rozmanitosť a akú takú rovnováhu, navyše – podobne ako v Afrike – potláčajú tým zdroje prírodzenej obživy nielen pre ľudí. A z palmového oleja majú najväčší osoh pestovateľské spoločnosti a nie krajina. Faktom je, že palmový olej je cennou surovinou v potravinárskom a kozmetickom priemysle, lenže je to zároveň Čierny Peter pre tú krajinu, na ktorej území sa pestuje. Je to ako s jadrovou energetikou – komu ostane jadrový odpad.
Tá aplikácia – určite dobrý úmysel, ale už tu vidieť, že niekto počíta s úplnou zblbnutosťou ľudí mobilmy – že sa ani nepokúša niečo vysvetliť – proste urob to, lebo je to dobré. No ale pre koho bude dobré, keď sa z celej generácie stane akási kampaňovitá zombie, ktorá bude nakupovať s mobilom v ruke? Odbočím – v 50-tych rokoch banda štyroch v Číne spustila kampaň „ani zrnko na zmar“ – pohon na vrabce a drobné vtáctvo – existuje dokument – tí idioti zlikvidovali plné nákladiaky vtáčikov. Na druhý rok prišla obrovská neúroda kvôli premnoženému hmyzu a po nej Monsanto s DDT. A keby tí idioti mali dnes mobily, tak by to možno Monsanto nestihlo a na území Číny by žili iné národy.