Jedním z velkých ekologických problémů dneška je palmový olej. Pro ty, kteří se chtějí vyhýbat palmovému oleji ve výrobcích, vyvinul tým lidí kolem hradeckých ekologů mobilní aplikaci, která vám po naskenování čárového kódu ukáže, zda výrobek palmový olej obsahuje či nikoliv. Touto aplikací je Palm Oil Scanner, která je dostupná pro Android a iOS.

[wp_ad_camp_2]

Animace ubývání pralesů 
Autor: Patrick Rouxel Odkaz

Problematika palmového oleje není úplně neznámá, nicméně spousta lidí stále problém palmového oleje nechápe nebo mu nevěnuje pozornost.  Dnes se s palmovým olejem setkáme téměř v každém druhém výrobku od potravin, přes kosmetiku a drogerii, až po technické výrobky. Problémem palmového oleje je pěstování palmy olejné, která je potřeba k jeho výrobě. V mnohých částech světa, zejména v Indonésii, jsou kvůli pěstování palmy olejné káceny pralesy a tím ohroženy druhy v v těchto pralesích žijící. Více se o tomto problému dočtete na webu „Koalice proti palmovému oleji“, kde se tomuto tématu ze široka věnují.

[wp_ad_camp_2]

Pro ty z nás, kteří nechceme podporovat výrobce používající palmový olej ve svých výrobcích, existuje aplikace pro mobilní telefony se systémy Android a iOS, která nám po načtení čárového kódu výrobku odhalí, zda palmový olej obsahuje či ne, a pokud ano, pokusí se nabídnout alternativu bez „palmáku“.

„Aplikace načte čárový kód produktu a zjistí, zda produkt obsahuje palmový olej. Pokud ano, můžete si zobrazit alternativy produktů neobsahující palmový olej. Aplikace vám nejen usnadní výběr ekologicky a zdravotně šetrnějšího produktu, ale zároveň dostanou výrobci další důvod pro upuštění od používání palmového oleje.“ píšou její tvůrci u aplikace v Google Play

Aplikaci jsem si stáhnul a vyzkoušel a vše perfektně fungovalo. Pokus jsem provedl na čokoládové tyčince „Milena“, na fidorce  a u fritovacího oleje. Ve všech produktech  Palm Oil Scanner správně nalezl palmový olej  a nabídl alternativu. Pokud tedy i vy chcete pomoci a donutit výrobce přestat používat palmový olej (jiná cesta, nežli bojkot takových produktů není) mohu vám aplikaci Palm Oil Scanner vřele doporučit. Informace o aplikaci naleznete na stránce aplikace http://www.laudatosi.cz/palm-oil-scanner/

[wp_ad_camp_2]

 

Android: Link pro stažení
iOS: Link pro stažení

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.