Celý svet dnešným dňom oslavuje prechod do nového roku. Niektoré krajiny sveta ho majú už za sebou a niektoré ho budú prežívať až niekoľko hodín po nás. 

Pravidelní čitatelia tadesca alebo stránok aluska.org určite vedia aký je pravý zmysel ohňostroju a podobných oslavných prejavov týchto dní. A že sa tým posilňujú energie deštruktívne. Môžeme to pozorovať na plodoch Silvestra. Ako sa hovorí, podľa ovocia poznáš strom.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Naša takzvaná civilizovaná spoločnosť má ešte veľmi ďaleko od charakteristiky samozvaného slova civilizovaná. Čo nám prináša Silvester? Výtržností obyvateľmi s tou viacej pigmentovanou pokožkou. Centrum Berlína a iných miest v Nemecku si o takejto hodine a neskoršej nechcem ani predstaviť. Tí rozumnejší sa jednoducho zavrú a zostanú v bezpečí domova. Po minuloročných udalostiach by to mali spraviť všetci aby vznikla situácia kedy na ulici v mestách budú len násilníci a mohli by sa navzájom poškodzovať len medzi sebou. Mohlo by to dokonca viesť k zníženiu ich počtu.

Odhliadnúc od toho naša „civilizovaná“ spoločnosť dá niekoľko miliónov (určite aj miliard) na výrobu a spotrebu ohňostrojových a podobných výrobkov. Tieto výrobky prinesú našej „civilizovanej“ spoločnosti niekoľko sekundový/minútový (údajne) estetický pohľad na nočnú oblohu (no nie sú tie hviezdy krajšie?) s neúnosným hlukom.

Takýto hluk a veľké svetelné znečistenie spôsobuje miliónom zvierat na tejto planéte obrovský stres. Prináša to úmrtia zvierat, mnoho vtáčich ale aj iných matiek opúšťajú svoje mladé. Svetelné znečistenie zvieratá a vtákov zmätie do úplnej dezorientácie. V neposlednom rade nám tieto výrobky, na ktoré sme minuli milióny, prinesú škody aj na ľudských životoch a koľkokrát na tých mladších. Závažné popáleniny a vyhoreté byty či domy tiež nie sú výnimkov. Zoznam prínosov týchto výrobkov ešte neskončil. Na druhý deň máme všade okolo nás z použitých petard a svetlíc na uliciach tony odpadu. Atď. a to je len krátky výpis, takto by sa dalo pokračovať ešte aj do druhého článku.

 

 

To je prínos pre spoločnosť, a akú hodnotu Silvestrovská noc a Nový rok prinesie jedincom? Nad tým už sa môže zamyslieť každý sám. Je veľa spôsobov ako sa dá stráviť táto noc a každý ju aj trávi po svojom. No stále, väčšina ľudí v „civilizovanej“ spoločnosti a hlavne mladí oslavujú tento prechod stručne a slušne povedané, tak že si to ani nepamätajú.

Čo by sa stalo s našou „civilizovanou“ spoločnosťou keby sme na ohňostroje úplne zabudli a dali peniaze napríklad útulkom, ako sme tu nedávno mali článok na tadescu? Alebo by sme čas venovali našej časti populácii, ktorá prežíva jeseň svojho života? Viete si predstaviť, všetky tie peniaze investované do niečoho zmysluplného? Kto chce oslavovať, prskavky bezpečne s rozumom dokážu vykúzliť to správne malé potešenie. A aj tak už ako malá som ich mala najradšej. Šetríme prírodu, zvieratá, nás samých aj peniaze a je to jedna z najbezpečnejších variant Silvestrovských svetelných a petardových výrobkov.

 

 

Napriek všetkému, prechod do nového roka je skvelá príležitosť k zamysleniu sa. Viete si predstaviť keby sme tento večer každý strávili doma v pokoji? Alebo každý kto môže by si sadol do kresla alebo by sa zavrel do izby sám?

Je to čas kedy by sme si mohli sadnúť s čajom, kávou, vareným vínkom a obzrieť sa za starým rokom a s očakávaním uprieť pohľad na nový. K tomu všetkému si môžeme zobrať papier a pero a za rok sa obzrieť aj s pomocou minuloročných poznámok. Zamysleť sa, spomenúť si, akým sme boli človekom. Či sme napriek nečakaným šťastným/nešťastným udalostiam zostali tým kým chceme byť. Ako na sebe pracujeme? Zamyslieť sa nad tým, po akej ceste kráčame, či sme si ju vybrali sami alebo sa necháme manipulovať. Pozrime sa pozorne na to, čo sme dokázali zmeniť a na čom ešte môžeme pracovať nasledujúci rok. Ak sme na niečom pilne pracovali, za rok sa ukáže že aj s malými krôčkami dokážeme urobiť ohromnú zmenu, alebo sa naučiť napríklad nový jazyk. Ako sme dokázali pomôcť druhým a naším blízkym, čo všetko odovzdávame deťom (naším, susedovým, akýmkoľvek)?

Mohol by to byť deň a večer, ktorý by bol výnimočný a venovaný len pre nás samotných. Obzretím sa za rokom uplynulým aby sme nabrali sily a motiváciu na rok nový. Netreba si nič vyčítať, treba sa poučiť z chýb minulých a nabrať novú energiu z radosti z toho čo už sme všetko dokázali a pokračovať na našej ceste, učiť sa nové veci a odovzdávať druhým to najlepšie zo seba.

 

 

Tak ako na tadescu sa snažíme pre Vás robiť to najlepšie čo vieme. Tento rok nám priniesol veľa zmien a ponaučení. Nie sme len portál kde nájdete správy a novinky, snažime sa vám priniesť jedinečný rôznorodý obsah, ktorý nikde inde nenájdete a aby Vám priniesol do života to najlepšie. A tak ako náš najcennejší člen redakcie hovorí:

„Pravda bolí ale osvobozuje.“

Redakcia tadesca.cz praje všetkým bezpečné, spokojné a zmysluplné prežitie dnešnej noci. A ďakujeme Vám za to, čo vy čitatelia prinášate nám.

anna

 

[wp_ad_camp_2]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.