;

…..dlouhou dobu utajovaná data pro veřejnost se dostala před několika lety napovrch a vědci jsou z toho zmateni. Vyvrací mnohé přijaté koncepty a fyzikální zákony….

09:27

Efekt Džanibekova

wclgtsEfekt objavený ruským kozmonautom Vladimírom Džanibekovom bol vedcami viac ako desať rokov držaný v tajnosti. Nielenže narušil veľa skôr prijatých teórií a konceptov, ale je vedeckou ilustráciou možných nadchádzajúcich globálnych katastrof.

Vyhlásenia viacerých vedcov o zmene zemských pólov sú známe už niekoľko desaťročí. Avšak napriek skutočnosti, že mnohé z nich majú teoretické dôkazy, žiadnu z týchto hypotéz nie je možné overiť experimentálne. Z histórie vedy sú známe príklady, keď sa v procese testovania a experimentov vedci stretli s javmi, ktoré idú proti všetkým skôr prijatým vedeckým teóriám.

Presne taký objav uskutočnil sovietsky kozmonaut Vladimír Džanibekov počas svojho piateho letu na palube „Sojuz T-13“ a orbitálnej stanici „Salut – 7“ (6.6. – 26.9.1985). Obrátil pozornosť na efekt nevysvetliteľný z hľadiska modernej mechaniky a aerodynamiky. Efekt odhalila obyčajná krídlová matica. Kozmonaut si všimol pri sledovaní jej letu v priestore kabíny zvláštne črty jej pohybu.

e6cf91abdef6

Ukázalo sa, že pri pohybe točiaceho sa telesa v beztiažovom stave po presne vymedzenom časovom úseku sa mení os rotácie tak, že sa predmet otočí o 180 stupňov. Pri tom ťažisko telesa pokračuje v rovnomernom priamočiarom pohybe. Ešte hneď pri objavení tohto javu kozmonaut vyslovil domnienku, že toto „podivné správanie“ je reálne aj pre našu planétu, ktorá sa taktiež pohybuje rotačným pohybom v beztiažovom stave. Takže môžeme nielen predpokladať zmeny v budúcnosti, ale aj prehodnotiť globálne kataklizmy v minulosti na Zemi.

5633630087_0d7a4c9213_o

Prečo sa tak dôležitý objav držal v tajnosti? Pretože pozorovaný efekt zmietol veľa skôr stanovených hypotéz a umožnil pristupovať k problému z inej strany. Situácia je unikátna, keďže experimentálny dôkaz hneď stanovil aj hypotézu. Pre vytvorenie spoľahlivej teoretickej základne ruskí vedci boli nútení revidovať rad zákonov klasickej a kvantovej mechaniky.

S dôkazmi pracoval veľký kolektív špecialistov z Ústavu problémov mechaniky, Vedeckého technického centra pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť a Medzinárodného vedeckého technického centra kozmických objektov. Trvalo to viac ako desať rokov.

Chvíľu sa predpokladalo, že tento jav má iba vedecký záujem. Až v okamihu, keď sa podarilo teoreticky dokázať jeho legitimitu, objav získal svoj praktický význam. Bolo dokázané, že zmeny osi rotácie Zeme nie sú iba tajomnou hypotézou archeológie a geológie, ale zákonitými prírodnými udalosťami v histórii planéty. Štúdium tohto problému pomáha vypočítať aj optimálny časový rámec štartov a letov kozmických lodí. Stáva sa jasnejšia povaha takých prírodných javov ako sú tajfúny, hurikány, záplavy spojené s globálnymi zmenami atmosféry a hydrosféry planéty.

Objav efektu Džanibekova sa stal impulzom k rozvoju absolútne novej oblasti vedy, ktorá sa zaoberá pseudokvantovými procesmi, to znamená kvantovými procesmi, ktoré sa vyskytujú v makrokozme. Vedci vždy hovoria o nejakých skokoch v súvislosti s kvantovými procesmi. V laseri alebo reťazových reakciách procesy prebiehajú náhle. To znamená, že pred začatím sa všetko opisuje jednými rovnicami, po skončení úplne inými a o procese sú nulové informácie. Verilo sa, že toto všetko sa deje iba v mikrosvete.

Vedúci oddelenia prognóz prírodných rizík Národného výboru pre ochranu životného prostredia Viktor Frolov a zástupca riaditeľa Vedeckého výskumného centra kozmických objektov Michail Chlystunov vydali spoločnú správu. V tejto správe o efekte Džanibekova informovali svetové spoločenstvo. Vyhlásili, že z morálnych a etických príčin by bolo zločinom skryť pred ľudstvom možnú hroziacu katastrofu. Ale teoretickú časť vedci zatiaľ držia v tajnosti, pretože je priamo spojená aj s možnosťami prognózy prírodných procesov.

Zdroj (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.