Mnozí nechápou, proč se prezident Trump uchýlil k tak ostrému výpadu vůči Rusku, když USA okupují tři čtvrtiny území kolem Ruska a všude jsou americké základny. Konečně však pravda vychází najevo.

Ale popořádku

USA tvrdí, že ropy mají dost a venezuelskou nepotřebují. Dokonce to tvrdí i veřejnoprávní slavná Česká televize. Jaksi však už nedodávají, že venezuelská ropa je velmi těžká, velmi kvalitní narozdíl od břidličné, potřebuje však speciální rafinerie k její rafinaci. A takže nejen těžbu, ale i zpracování zneužívaly USA k vydírání, kdy nedovolily Venezuele zpracovávat ropu doma – ve Venezuele. A najednou začíná být jasno, proč Venezuela chudla pod Exxonem apod., i když měla největší zásoby nejkvalitnější ropy na světě. Vydíráním!

 

[wp_ad_camp_2]

Pak ale americké vyděrače vyrazili, díky Rusku a zmražení peněz Gazprombank před dvěma měsíci mohou prodávat a do toho Venezuela za pomoci Gazpromu vydala kryptoměnu Petro a navázala ji na černé zlato – ropu. A na ochranu objektů, kde (pravděpodobně USA a samozvaný prezident Quaidó) vyhazují elektrárny a je obava i o těžbu, požádal Maduro ruské specialisty o spolupráci.

A nyní aktuálně – ce se děje tyto dny a hodiny

Z Venezuely do Kolumbie utekli obyčejní venezuelští vojáci (odhaduje se asi tisíc) se slibem světlých zítřků. Jenomže místo světlých zítřků nemají nic a navíc se nemohou vrátit ke svým rodinám, protože zradili svou vlast. A dávají to silně najevo. Prosí Madura, zda by se mohli vrátit. (Odpověď se zatím nedá dohledat, ale je možné, že za loajalitu amnestii dovolí) Quiadó ztrácí půdu pod nohama a tak jeho manželka (viz foto) odletěla se zoufalou žádostí o pomoc za prezidentem Trumpem. Pokud to převezme soud, Quaidó i ona mohou dostat doživotí. A to není moc hezký výhled do budoucna. Takže Trump zareagoval po svém a vyslal hromobití.

A co víc? Venezuelský prezident Nicolas Maduro v úterý oznámil, že setkání na vysoké úrovni mezi Venezuelou a Ruskem je připraveno a bude se konat v Rusku: podepíše se více jak 20 dohod o hospodářství, obchodu, energetice a vzdělávání.

To samozřejmě rozlítilo americkou administrativu, protože si myslela, že Venezuela je na kolenou a najednou stejně jako Rusko se dostává z klinče. Problém je, že vyslat vojska USA mohou, ale pak se proti nim obrátí celá jižní Amerika a dokonce Evropa, která to bude chtít využít a samozřejmě Rusko za zády s Čínou, která čeká na příležitost.

Další direkt pro Pentagon a USA? Nebo dohoda s Ruskem…

 

[wp_ad_camp_2]

A toto předcházelo, než prezident Trump zahromoval

Pokus násilného dosazení Quaidoa se nezdařil, lidé stojí za Madurem.

Caracas, 22.března 2019

Venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol uspořádal tiskovou konferenci a oznámil, že Marrero vedl „teroristickou buňku“ a plánoval útoky proti veřejným institucím s využitím zahraničních žoldáků. „Marrero byla osoba odpovědná za organizaci těchto zločineckých skupin,“ řekl Reverol novinářům s tím, že celá řada zbraní, stejně jako bankovky v cizí měně byly zabaveny. Dodal, že operace byla provedena ve spolupráci s úřadem generálního prokurátora, a soud nařídil zatykač. Roberto Marrero je jeden z nejbližších spolupracovníků Johna Guaidó a je náčelník štábu.  A s ním byl zatčen i Marrerův bodyguard Luis Alberto Paez.

Americké ministerstvo financí uložilo sankce na venezuelskou banku hospodářského a sociálního rozvoje (Bandes) jako prý reakce na zadržení náčelníka Roberta Marrery, samozvaného „prozatímního prezidenta“  Juana Guaido.

[wp_ad_camp_2]

Bandes je státem vlastněná banka vytvořila na podporu rozvojových projektů. Čtyři další banky, založené ve Venezuele a v zahraničí, a vlastněné Bandes, byl také terčem posledním kole sankcí. Všechny americké aktiva, do nichž se tyto subjekty disponují více než 50 procent akcií byly blokovány a americké osoby a společnosti zakázáno obchodovat s nimi.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo napsal na Twitter , že USA odsoudily uvěznění Marrery, a vyzývají k jeho okamžitému propuštění. „Poženeme odpovědné osoby k odpovědnosti,“ dodal.

Rusko na to odpovědělo v sobotu vysláním dvou letadel s poradci do Venezuely na ochranu elektráren a přehrad proti terorismu…

zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.