Neuro-automobil je pripravený a mal by sa objaviť na výstavé vynálezov v Moskve 13. decembra. Očakáva sa, že v tom čase už bude dostupný na trhu. Tento spôsob riadenie by mal uľahčiť život hlavne hendikepovaným osobám.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Plne elektrické auto bolo navrhnuté špecialistami z ruskej univerzity N.E. Lobachesky, ktorá sa nachádza v Nižnom Novgorode.

Autori prototypu sa snažia vytvoriť systém na prijímanie a nahrávanie mozgových signálov v rôznych vlnových dĺžkach. Následne je potreba navrhnúť špeciálny algoritmus, ktorý dešifruje tieto mozgové vlny na odpovedajúce povely pre auto.

Vývojári veria, že toto jedinečné auto pôjde do veľkovýroby v priebehu troch rokov a že najväčšia spotrebiteľská skupina bude medzi hendikepovanými obyvateľmi.

Návrhári produktu zdôraznili, že ruský neuro-automobil dokáže byť veľmi ekonomický a dostupný širokej škále obyvateľstva a nie len vyspelý technologicky.

Webstránka RG.ru cituje v správe univerzitného hovorcu: „Významná prednosť tohto produktu je jeho nízka cena 550 000 — 990 000 rublov ($9000 to $16,000) pričom nákup auta zo zahraničia s podobnými vlastnosťami vás môže výjsť aj o 50% viac.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Vývojári zverejnili niektoré technické informácie o ich neuro-automobile. Auto bolo navrhnuté pomocou retransmisnej platformy pretože kolesá budu pohánané dvomi asynchronnými motormi.

Bolo predvedené nové inovatívne auto v Rusku. Neuromobil je názov projektu.

Elektrické auto bude pohánané batériou, ktorej kapacita vydrží až 600 kilometrov na jedno nabitie.

Ďalšia citácia hovorcu“ „Táto platforma nájde uplatnenie v oblasti elektrických vozidiel vo viacerých typoch, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Inými slovami, základné riešenia a návrhy tohto projektu môžu byť aplikované na celú škálu rôzných vozidiel, avšak, po prvýkrát budú realizované v koncepte neuro-automobilu.“

Certifikácia budúceho elektrického vozidla je v tejto chvíli vyriešená. Bude spadať pod kategóriu L7, v ktorej sú zahrnuté štvor-kolesové vozidlá vážiace do 400 kg, bez započítavania váhy batérie a s maximálnou účinnosťou motorovej sily nepresahujúcu 15kW.

Navyše, ktokoľvek kto by chcel používať a riadiť neuro-automobil bude potrbovať vodičský preukaz kategorie B, rovnako ako pri iných autách.

 

[wp_ad_camp_2]

 

RG.ru cituje Viktora Kazantseva, manažéra projektu a prorektora pre vedecké práce na univerzite: „Zavedenie nového spôsobu dopravy významne zvýši kvalitu života osobám, ktoré majú určité zdravotné postihnutie.“

 

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.