Pred niekoľkými dňami vystúpil v éteri malej francúzskej rozhlasovej stanice STUD RADIO neobyčajný hosť. Bol ním Adrian Boke. V rozhovore predostrel pre Západ „politicky nekorektný“ pohľad na udalosti na Ukrajine.

Rozhovor sa týkal jedinečného osudu samotného Bokeho. Prechádzal výcvikom, ktorý z neho mal urobiť chladnokrvného vojaka špeciálnych síl. Lenže sa vážne zranil. Hrozilo mu dokonca, že zostane úplne ochrnutý.

Po inštalácii špeciálnych implantátov však teraz môže fungovať takmer ako bežný zdravý človek. Počas debaty zaznela i téma Ukrajiny. Práve odtiaľ sa bývalý člen „špeciálneho komanda“ nedávno vrátil. Bol tam ako dobrovoľník.

Ruským zajatcom prestreľujú kolená

„Stojím si pevne za tým, čo hovorím. Na Ukrajine som bol svedkom vojnových zločinov. Videl som veľa vojnových zločinov. Hovorím iba o tých, ktoré som na vlastné oči videl. A dopustila sa ich ukrajinská armáda. Nie Rusi,“ uviedol Boke.

„Keď som sa vrátil do Francúzska, bol som šokovaný, čo som videl v televízii. Osemdesiat percent z tých mudrcov na vojne nikdy nebolo. Zúril som!“ Priznáva francúzsky dobrovoľník.

Bývalého vojaka špeciálnych síl šokovala najmä ukrajinská jednotka Azov. Ide o extrémistickú organizáciu, ktorá je v Rusku zakázaná. „Európa im dodáva zbrane. Pritom sú to nacisti so všetkým, čo si pod tým viete predstaviť. Dokonca nosia i znaky SS. A tak je to všade. Po celej Ukrajine!“ dosvedčuje Boke.

„Pracoval som s nimi. Dodával som im lieky a tak podobne. Viete, aké viedli rozhovory? Trochu rozumiem ukrajinčine a hovorím po rusky. Mnohí tam hovoria anglicky. Žartovali, že ak narazia na Žida alebo černocha, zabijú ich,“ vraví naštvaný Boke.

„Videl som zajatých ruských vojakov, s ktorými sa zaobchádzalo veľmi kruto. Bolo to v nejakej kôlni. Zviazaným väzňom strieľali zo samopalov do kolien. Mám to i na videu. Inak by som to netvrdil,“ priznal francúzsky dobrovoľník.

Ruských dôstojníkov strieľali Azovci priamo do hlavy

„Ešte pred akýmikoľvek otázkami strieľali ruských zajatcov do kolien. A ak sa nejaký nešťastný väzeň neskôr priznal, že je dôstojník, strelili ho rovno do hlavy,“ povedal Boke.

„Boli to také „roztomilé“ rozhovory. Takto sa to dialo na Ukrajine. Aspoň v Azovskom prápore. Nech si hovorí kto chce čo chce, videl som to na vlastné oči. Všetko sa to skutočne stalo!“ Tvrdí Boke.

Podvod v Buči

Na otázku o tragédii v Buči otvorene povedal, že to bolo „zinscenované“. „Pravdou je, že tam pôvodne boli mŕtvoly. Ale boli tam i mŕtvoly, ktoré priniesli špeciálne na fotenie,“ tvrdí francúzsky dobrovoľník.

„A poviem vám to ešte jasnejšie. Videli ste dôsledky bombardovania, ktoré nám neustále ukazujú v televízii? Stretol som amerických novinárov na mieste bombardovania v malom parku neďaleko Buči. Natáčali zábery. Jednoznačne tvrdili, že to boli Rusi. Pýtal som sa ich, ako si môžu byť takí istí? Odpoveď znela, že na tom nezáleží. Pre nich bolo rozhodujúce, aby mali zábery,“ opisuje situáciu Boke.

Podľa francúzskeho dobrovoľníka tam v tom čase boli i ozbrojenci Azova. Ich mínomety sa ťažko ovládajú. „Niekoľko striel vždy padne i sto metrov alebo ešte ďalej od ruských cieľov. Stáva sa aj to, že Ukrajinci strieľajú sami na seba,“ vysvetľuje Boke.

„Ak Ukrajinci netrafia, kam asi doletí náboj? Ak netrafí Rusov, tak zasiahne ukrajinský obytný dom. Treba priznať, že to isté sa stáva i ruskej technike. Prečo o tomto nehovoríme? Lenže prirodzene za všetky takéto nešťastia, napríklad ako v Buči, môžu len a jedine Rusi!“ Vraví Boke.

Ukrajinci ako živé štíty

„Viete, kde sa nachádzali sklady zbraní prichádzajúcich z Európy? Boli v suterénoch obytných budov, kde žijú obyčajní ľudia! Zbrane zvážajú v noci na civilných dodávkach. A čo sa asi stane, keď sa ich Rusi rozhodnú zničiť? V jednom prípade bolo zabitých osem civilistov. Dve deti skončili v nemocnici. Potom mi bolo povedané, že jedno neskôr zomrelo. A za všetko môžu zasa len Rusi,“ povedal Boke.

„Prečo sú zbrane, ktoré prišli z Európy, skladované v podstate v obydliach civilistov? Viete, ako sa tomu hovorí? Ide o použitie nevojenského obyvateľstva ako živého štítu,“ uzavrel Boke.

Preklad g. / Zdroj: Komsomolská pravda

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.