Špeciálna parlamentná komisia, ktorú zriadil francúzsky prezident Emmanuel Macron po začatí ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine, nečakane zistila, že francúzska armáda, považovaná za najväčšiu vojenskú silu v Európe a predvoj európskej armády, je slabo vyzbrojená.

Podľa portálu „Inside Over“ Francúzom chýbajú lietadlá, lode, tanky, delá a najmä munícia.

V Paríži nastal poplach, píše sa v článku. Po dlhom a tichom období stereotypov, prílišného šetrenia a neustálych škrtov v rozpočte vtrhol ukrajinský konflikt do životov lenivých a sebavedomých politikov, generálov a admirálov. Zrazu sa ukázalo, že francúzske ozbrojené sily – teoreticky najväčšia vojenská sila v Európe a predvoj hypotetickej európskej armády – nie sú pripravené na taký intenzívny konflikt, ktorý teraz prebieha na východe. Lietadiel, lodí, tankov, zbraní a hlavne munície je málo.

„Táto nevyvrátiteľná a nezameniteľná informácia vyplýva zo správy osobitnej parlamentnej komisie, ktorú vytvoril Emmanuel Macron po začatí ruskej operácie. Na základe údajov dokumentu, ktorý na základe viac ako 50 konzultácií s vysokými vojenskými predstaviteľmi a expertmi na vojenské záležitosti a geopolitiku zostavili poslanci a senátori všetkých vrstiev, vyvstáva tento problém: Francúzske arzenály sú beznádejne prázdne a na ich obnovu vo viac-menej krátkom čase (pre raketové jednotky to bude trvať najmenej tri roky), je potrebné investovať najmenej 6 alebo 7 miliárd eur. Obrovská suma,“ píše „Inside Over“.

„V prípade dlhotrvajúceho konfliktu neprežijeme,“ povedal senátor Christian Cambon, predseda komisie.

Podľa Cambona „nedostatok ovplyvňuje všetky obranné jednotky horizontálne“.

„Tanky sú z menej ako polovice zásobené štandardnou muníciou a to isté platí pre lode,“ poznamenal. „V roku 2019 musel náčelník štábu francúzskeho námorníctva admirál Christophe Prazuc nariadiť prudké obmedzenie vojenských námorných cvičení. Každá z našich fregát odpáli len jednu raketu každé dva roky. Jedna strela, nie dve, nie tri, ale jedna. Je to ako odpáliť petardu.“

Rovnako alarmujúca je úroveň odbornej prípravy príslušníkov silových zložiek. Pre nedostatok munície museli žandári a policajti tréning na cvičisku minimalizovať aj v čase hrozby domáceho terorizmu. Viac ako polovica strážcov zákona nedodržala termíny stanovené predpismi, teda zložiť tri ročné skúšky. Vo Francúzsku už nestrieľajú, pretože nemajú dostatok nábojov.

Cambon tiež zdôraznil, že „s novou generáciou zbraní (rakety, drony, lietadlá) je situácia ešte horšia“.

„Francúzsko bude čoskoro úplne závislé od zahraničných dodávateľov. Teraz nevyrábame takmer nič,“ povedal senátor.

Okrem odporúčania povinného obnovenia výroby munície (čo oživí národnú produkciu, vytvorí nové pracovné miesta, posilní národnú bezpečnosť) by mala komisia urýchlene vypracovať plán kompletnej modernizácie zanedbaných vojenských síl.

„Parížski senátori a poslanci už nemôžu šetriť a škrtať rozpočet. Jadrové odstrašovanie je paliatívna liečba. Potrebujeme vojakov, zbrane a muníciu. Armáda, námorníctvo a letectvo si vyžadujú vážne financovanie. Obrovské prostriedky sú potrebné aj na investície do nových technológií – dronov, robotov, vesmíru a kybernetickej bezpečnosti,“ poznamenáva „Inside Over“.

Správa tiež navrhuje obnoviť rozpustený francúzsky vojenský zdravotnícky systém.

Zdroj.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.