Agentúra Reuters zverejnila správu o rozsudku Najvyššieho súdu USA. V ňom sa oznamuje, že sloboda slova a prejavu sa môže vzťahovať aj na obchodné rozhodnutia.

Konzervatívne kruhy v USA sú nadšené výrokom súdu, ktorý sa odvoláva na prvý dodatok Ústavy.

[wp_ad_camp_2]

Pekár v Colorade odmietol na základe svojich kresťanských presvedčení urobiť svadobnú tortu pre homosexuálny pár. Najvyšší súd stanovil, že mal na to právo, pretože by došlo k porušeniu jeho náboženského presvedčenia. Rozsudok však nestanovuje zásadný precedens umožňujúci ľuďom používať výnimky z antidiskriminačných zákonov na základe náboženského presvedčenia.

Siedmi sudcovia z deviatich uviedli, že Komisia pre občianske práva v štáte Colorado a dopustila porušenia náboženskej slobody. Rozhodla totiž, že pekár Jack Phillips porušil antidiskriminačný zákon štátu tým, že v roku 2012 odmietol urobiť svadobnú tortu pre gay pár Davida Mullinsa a Charlieho Craiga. Komisia tvrdila, že právne predpisy nedovoľujú podnikom odmietnuť poskytovanie služieb na základe rasy, pohlavia, rodinného stavu alebo sexuálnej orientácie.

Najvyšší súd dospel k záveru, že komisia porušila náboženské práva Jacka Phillipsa podľa prvého dodatku Ústavy.

Sudcovia však nevydali konečné rozhodnutie o okolnostiach, za ktorých môžu ľudia požadovať výnimky z antidiskriminačných zákonov založených na náboženstve.

Rozhodnutie sa taktiež nezaoberalo dôležitými tvrdeniami vznesenými vo veci vrátane toho, či pečenie koláča je druhom jednoznačného výrazu, ktorý je chránený slobodou prejavu Ústavy.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.