Národní garda je po celé zemi připravována, aby funkčně podpořila všeobecné volby 3. listopadu na několika úrovních. Mise sahají od pomoci s kybernetickou obranou, zpracování volebních průzkumů až po pohotovost v případě občanských nepokojů po volbách. V pondělí proběhlo další kolo nově odhalených kroků gardy, včetně přítomnosti 1 000 vojáků v Massachusetts, 300 v Arizoně, 300 v Alabamě a nezveřejněný počet na Floridě, Oregonu a Illinois.

Massachusettské a oregonské jednotky budou v pohotovosti pro případ občanských nepokojů a arizonské síly budou v pohotovosti pro rychlé nasazení kdekoli v západní části státu, pokud o to požádá jakýkoliv guvernér. Úředníci Národní gardy v Illinois blíže nespecifikovaly jaké role budou jednotky kolem voleb hrát, ale k úsilí bylo angažováno nejméně 3 671 strážných vojsk. Velikost oprávnění k nasazení se pohybuje od 1 000 v Texasu a Massachusetts až po jediného vojáka ve Wyomingu. Některé státy prozatím neurčily, kolik vojáků bude povoláno, a mnoho států vybrané jednotky na očekávání možných po-volebních nepokojích pouze upozornilo.

[wp_ad_camp_2]

 

Všechny aktuálně povolané jednotky jsou na státní příkaz pod kontrolou svých příslušných guvernérů. Je nepravděpodobné, že by se Národní garda kvůli volbám seskupila – federalizovala a dostala se tak pod kontrolu prezidenta Donalda Trumpa, uvedli na středeční odpolední tiskové konferenci vyšší představitelé gardy z Nebrasky, Tennessee, Washingtonu a Wisconsinu. „Neexistoval by žádný další prospěch federalizace sil gardy [pro volby],“ vysvětlil generálmajor Jeff Holmes, pobočník Tennessee. „Nenapadá mě žádný scénář, ve kterém bychom federalizaci doporučovali nebo vyžadovali.“

Některé z těchto misí, například reakce na výtržnosti občanů, jsou pro gardu dobře známým územím. Pandemie COVID-19 však přinesla nové výzvy vyžadující použití pracovníků národní gardy k přímé podpoře voleb, stejně jako obavy z pokusů zahraničních aktérů narušit volby kybernetickými útoky, vysvětlili vyšší strážní úředníci. „Být pracovníkem pro sčítání hlasů je pro Wisconsinskou národní gardu něco nového,“ řekl armádní brigádní generál Robyn Blader, asistent generálního pobočníka Wisconsinské národní gardy. „Sloužit našemu státu v době nouze je však jednou z našich hlavních misí, to není nic nového. Členové naší služby na zavolání nadále odpovídají a jsou stále svému státu a národu v době nouze ochotni sloužit.“

ALABAMA

Alabamská národní garda má v současné době povolaných asi 300 vojáků, kteří jsou v případě potřeby – splnění rutinní akce Národní gardy ve východní části země – v pohotovosti. NGRR je připravená mise zajišťující rychlé a okamžité nasazení sil gardy kdekoli v zemi v případě občanských nepokojů vyžadujících další vymáhání práva nebo podporu bezpečnostní. Mise NGRR existuje nezávisle na práci zaměstnanců „security“ u voleb, tím síly mohou rychle reagovat v případě jakýchkoli povolebních nepokojů vyžadujících jejich podporu prostřednictvím „Paktu pomoci při mimořádných událostech“ (Emergency Managements Assistance Compact), zdůraznili představitelé obrany. EMAC je dohoda o vzájemné pomoci podepsaná guvernéry států po celé zemi, která poskytuje právní rámec gardistům, aby pomáhali v jiných státech na základě žádosti o pomoc, zatímco zůstávají pod státní kontrolou, na rozdíl od federální kontroly.

„Alabamská národní garda byla vybrána následovat National Guard Regional Response Unit effort“ (volně přeloženo – maximální přičinění a odezva jednotek regionální národní gardy) uvádí se v prohlášení poskytnutém Alabamskou gardou. „Tito členové Národní gardy pracují ve spolupráci s místními donucovacími orgány ve vedlejší roli.“ V prohlášení bylo uvedeno, že Alabama měla kapacitu vojenské policie a letecké přepravy nezbytnou k rychlé reakci, kdykoli to bylo potřeba. „Když lidé vidí Národní gardu, vědí, že jsme tu, abychom pomohli,“ řekl armádní generál Daniel Hokanson, šéf Úřadu národní gardy. „Naším cílem je chránit lidi a majetek v komunitách, kde žijeme a sloužíme.“ V prohlášení se dále uvádí, že pokud budou vyzváni, mezi jejich povinnosti jsou zahrnuty: „bodová a oblastní bezpečnost, obsazení řídících bodů provozu, řízení pěší dopravy, zajištění bezpečnosti a doprovodu pohotovostního personálu a vybavení, přeprava pracovníků donucovacích orgánů.“

[wp_ad_camp_2]

 

ARIZONA

Podle představitelů Arizonské národní gardy plní Arizona misi NGRR (National Guard Regional Response) pro západní část země. Podle mluvčího arizonské národní gardy Kylea Key mají povolaných v pohotovosti přibližně 300 vojáků. Existuje „velký rozdíl mezi bezpečnostní podporou voleb a podporou [sil rychlé reakce] pro vymáhání práva,“ uvedl Key v e-mailu pro Military Times. Arizonské jednotky NGRR by po volbách reagovaly na masové občanské nepokoje, pokud by o to požádal guvernér jiného státu. „Pokud jsou [jednotky rychlé reakce] požadovány prostřednictvím dohody EMAC, je arizonská národní garda v případě potřeby připravena reagovat,“ řekl Key.

„Tento typ dohody nesouvisí s volebními dny,“ řekl Patrick Ptak pro Military Times, ředitel komunikace arizonského guvernéra Douga Duceyho. „Jednoduše umožňuje arizonské Národní gardě být k dispozici pokud existuje žádost jiného státu, obdobně jako pomoc, kterou Arizona poskytla Wisconsinu minulý měsíc na žádost [guvernéra Wisconsinu Tonyho Everse].“

COLORADO

Až 10 členů obranného týmu Národní gardy Colorado pro kybernetické operace bylo povoláno „na pomoc s volebními snahami o kybernetickou bezpečnost během prezidentských voleb v roce 2020“ výkonným rozkazem guvernéra Colorada Jareda Polise z 19. října. Rozkaz vysvětlil, že jednotky budou chránit státní systém registrace voličů, aby v potlačování registrací hackerům zabránili.

„Členové týmu CONG pro kybernetickou ochranu a členové týmu obranného – jako součást Cyber Task Force – poskytují během voleb monitorování sítě, aby zabránili kybernetickým útokům a zlepšili integraci napříč státními agenturami,“ uvedlo v pondělí tiskové prohlášení Colorado National Guard. „Tato podpora kybernetické obrany je dokonalým příkladem toho, jak výcvik a zdroje, které dostáváme pro naši bojovou misi, přímo korespondují s naši schopností reakce ve vlasti,“ řekl armádní brig. Generálka Laura Clellan, generální pobočnice státu.

„Jejich mise bude podobná té předešlé – podpora volební bezpečnosti.“ řekl Joseph Vonnida pro Military Times, zaměstnanec oddělení pro veřejné záležitosti Colorado National Guard. Během primárních voleb pomáhala Coloradoská garda sekretariátu státu Colorado a státní kanceláři informačních technologií „při monitorování sítí během voleb, aby se zabránilo kybernetickým útokům“, uvádí červnová tisková zpráva. Platnost autorizace vyprší 4. listopadu, den po volbách.

[wp_ad_camp_2]

 

DELAWARE

Výkonný rozkaz z 15. října od guvernéra státu Delaware Johna Carneyho aktivoval státní letku Cyberspace Operations Squadron, aby pomohl s volební kybernetickou bezpečností. Ředitel pro veřejné záležitosti státu Bernie Kale pro Delaware Public Media uvedl, že ke státnímu technologickému a informačnímu oddělení se připojí asi 20 vojáků Národní gardy, aby pomohli s modelováním a plánováním kybernetických hrozeb. Podle rozhovoru pro média v Delaware Public Media s Jasonem Clarkem, hlavním úřadujícím ředitelem v Delaware Departmentu informačních technologií, budou úřadující pracovníci gardy hledat díry ve volebním systému z pohledu koncového uživatele. Guvernér Carney uvedl ve svém příkazu, že povolal gardu, protože „se aktéři z různých zemí při kybernetických útocích pokusili zaměřit na Delaware a další státy už v roce 2016“.

FLORIDA

Guvernér Ron DeSantis nařídil povolání nezveřejněného počtu vojáků.

„Na pokyn guvernéra a z velké opatrnosti národní garda na Floridě povolala řadu vojáků, kteří budou předem umístěni na několika místech po celém státě kde budou připraveni pomoci místním donucovacím orgánům a jejich komunitám tak, jak bude potřeba, “ uvedla v tiskové zprávě podplukovnice Caitlin Brown, mluvčí floridské národní gardy. S odvoláním na obavy o provozní bezpečnost Brown neprozradila žádné další podrobnosti o počtech, umístění nebo misi vojáků.

ILLINOIS

Illinoisská národní garda poskytla do volební rady v Illinois 40 odborníků pro kybernetickou bezpečnost k pomoci s obranou sítě, uvedl mluvčí Illinoisské gardy podplukovník Brad Leighton. Zprávy Evewitness se objevily v pondělí, což naznačuje možné povolání vojenské policie Illinois National Guard v oblasti Chicaga. Pracovníci Military Times potvrdili pohyby vojenských vozidel prostřednictvím funkce mapy ve Snapchatu.

(Screenshot z veřejného příspěvku na Snapchatu z pondělního předměstí Skokie v Illinois na předměstí Chicaga. Šablony nárazníku na tomto vozidle jsou podobné těm na vozidlech Národní gardy Illinois zapojených do předchozích aktivit v oblasti Chicaga. (Davis Winkie) )

„Illinoisská národní garda nebude o zvláštnostech pohybu vojsk z bezpečnostních důvodů diskutovat… z obavy o bezpečnost zúčastněných jednotek,“ uvedl Leighton v pondělním e-mailu pro Military Times. „Je zřejmé, že lidé mohou vidět kamiony a vojáky Illinoisské národní gardy v pohybu. Je připraveno reagovat v případě potřeby, ale nedostali jsme žádné mise. “ Leighton zdůraznil, že všechny zúčastněné jednotky „nepůsobí v žádném typu federálního statusu, působí pod státní autoritou.“

KENTUCKY

Podle mediálního vydání Národní garda Kentucky poskytne na pomoc místním úředníkům při volbách v celém státě 3. listopadu 280 vojáků. Vojáci budou v civilu a budou poskytovat administrativní a logistickou podporu volebním místům ve 38 krajích, včetně „zřízení a vyčištění volebních míst a pomoci s dopravou, parkováním a kontrolou davu“, uvádí se ve zprávě. Ve zprávě bylo dále uvedeno, že gardisté nebudou vystupovat jako donucovací orgány ani nebudou vykonávat žádné povinnosti vyhrazené pro vyškolené volební úředníky, mimo jiné zacházet s hlasovacími lístky nebo prověřovat voliče, aby určili, kdo může volit. Rada Kentucky vykonávala podobnou funkci během primárních voleb už v červnu v reakci na žádost Státní volební rady o podporu. Přibližně 40 vojáků bude pomáhat volebním úředníkům v okrese Jefferson, který se skládá z metropolitní Louisville, a většina z dalších 37 krajů, které vyžadují podporu, obdrží 5 až 15 gardistů, vysvětlil ve středečním rozhovoru vojenský důstojník státní správy Stephen Martin.

MASSACHUSETTS

Massachusettská národní garda povolá „z vojenského personálu až 1 000 lidí“, podle výkonného nařízení podepsaného v pondělí guvernérem Massachusetts Charlesem Bakerem. Vojáci budou v pohotovosti i přesto, že v současné době „v Massachusetts neexistují žádné náznaky jakéhokoli rizika ohrožující veřejnou bezpečnost,“ vysvětlil v tiskové zprávě tajemník pro veřejnou bezpečnost Tom Turco. Plukovník massachusettské Státní policie Christopher Mason vyjádřil stejný sentiment. „V tuto chvíli si v místech konání voleb nejsme vědomi žádných konkrétních nebo věrohodných hrozeb.“ Jednotky jsou povolány k zajištění možnost býti k dispozici „v případě, že je jejich pomoc místními úředníky požadována k udržení veřejné bezpečnosti nebo k ochraně změn v právní oblasti“ uvádí se ve zprávě.

NEW JERSEY

Národní garda v New Jersey povolala kolem 240 vojáků, aby do konce listopadu pomohla 18 krajům v celém státním procesu se zvýšeným objemem poštovních hlasovacích lístků, uvedla mluvčí podplukovnice Barbara Brown.Garda New Jersey dokončila podobnou misi i v červnu, kdy bylo vysláno více než 120 vojáků na pomoc krajským volebním výborům. Volební úředníci krajů a států požádali gardu o pomoc kvůli nedostatku pracovníků v komisi způsobenému pandemií COVID-19, vysvětlila Brown. Nedostatek zaměstnanců v kombinaci s nárůstem počtu hlasovacích lístků zasílaných poštou – k zabránění možného nevyřízeného zpracování, je práce, kterou by garda New Jersey mohla vyřešit.

[wp_ad_camp_2]

 

Pracovníci gardy budou podle Brown v civilu. Budou mít omezenou interakci s veřejností a v některých krajích budou pracovat výlučně za zavřenými dveřmi v místních volebních komisích. Místní úředníci podle ní také vycvičí vojáky jako pracovníky sčítající hlasy. „Národní garda tam není proto, aby ovlivňovala výsledek hlasování,“ řekla Brown pro Military Times. Zdůraznila, že jednotky nebudou u volebních uren provádět nic podobného bezpečnostní misi. „Členové gardy … budou primárně pomáhat při zpracování hlasovacích lístků přes poštu, což podpoří stát při zajišťování efektivního, spravedlivého a bezpečného volebního procesu,“ uvedla Brown pro NJ.com.

Plukovník Robert Hughes hovoří s členy Národní gardy New Jersey mobilizujícími na podporu všeobecných voleb 3. listopadu během briefingu 24. října ve Výcvikovém středisku Národní gardy v Sea Girt v New Jersey. Více než 250 vojáků a letců bude pracovat pro volební úředníky v 18 z 21 okresů státu při plnění úkolů od dezinfekce volebních místností až po zpracování hlasovacích lístků.

OREGON

Podle oregonské guvernérky Kate Brownové a majora Stephena Bomara, mluvčího Oregonské gardy, oregonská národní garda povolala nezveřejněný počet členů svých zásahových sil a uvede ji do pohotovostního režimu pro Den voleb. Státní NGRR (National Guard Regional Response) se skládá z bezpečnostních vzdušných sil, vojenské policie, vojenské stráže a dalšího vyškoleného personálu, uvedl v pondělí Bomar pro Military Times. Výkonný rozkaz guvernéra, který povolává jednotky rovněž deleguje pravomoc nasadit je jako spolupracovníky ke státní policii, která stojí v čele bezpečnosti ve státě v případě občanských nepokojů. Bomar naznačil, že jednotky i v případě, že by k občanským nepokojům došlo v ulicích být nemusí. Mohou být použity i např. v administrativních rolích v kanceláři šerifa okresu v Multnomah, aby mohli být pracovníci kanceláře uvolněni na službu potřebnou v ulicích.

PENSYLVÁNIE

Pensylvánská národní garda pro volby povolala přibližně 15 členů svého týmu pro kybernetickou obranu k pomoci pensylvánské státní kanceláři pro udržování kybernetické bezpečnosti. „Národní garda v Pensylvánii poskytuje stejnou kybernetickou podporu jako v minulých čtyřech volbách a k podpoře sítě,“ uvedl v telefonickém rozhovoru pro Military Times mluvčí armádní podplukovník pennsylvánské gardy Keith Hickox. Loni v listopadu podpořilo státní kancelář na 30 gardistů. Hickox naznačil, že v počtu vojáků trénovaných pro kybernetické operace povolaných pro tyto volby nedošlo k žádné změně. Hickox dodal, že pokračující reakce gardy na občanské nepokoje ve Filadelfii spojené s fatálním policejním zastřelením Waltera Wallace ml. nesouvisí s volbami, ačkoli vojska zůstanou.

TENNESSEE

Národní garda v Tennessee povolala kolem 30 jednotek v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby podpořila státní a místní volební úředníky zabezpečením sítě. Národní garda v Tennessee také zpřístupňuje 13 svých středisek jakožto volební místnosti po celém státě a přibližně 26 vojáků bude umístěno do aktivní státní služby v civilním oblečení, aby usnadnilo práci volebním úředníkům,“ podle komentáře Holmese, generální pobočníka státu při středečním veřejném médiu u kulatého stolu.

Pracovníci zbrojnic na plný úvazek dostanou pokyn, aby se v den voleb nehlásili do svých kanceláří, řekl Holmes. Holmes uvedl, že rozhodnutí zpřístupnit svá střediska bylo způsobeno „nedostatkem prostoru“ pro adekvátní sociální distanc v tradičních volebních místnostech v některých venkovských okresech státu.

TEXAS

Texaská národní garda povolala již tento víkend na 1 000 vojáků v očekávání možných občanských nepokojů po volbách, uvádí San Antonio Express News. Podle komentářů, které poskytl Express News mluvčí texaské gardy Brandon Jones by vojáci mohli být vysláni do Houstonu, Dallasu, Fort Worthu, Austinu a San Antonia. Jones Express News dále řekl, že texasští gardisté „nebudou nikde poblíž volebních míst“, ale že „budou hlídat [vládní] budovy stejně tak jako během protestů kolem George Floyda na začátku tohoto roku“. „Texaské vojenské oddělení bylo povoláno, aby poskytlo další podporu ministerstvu veřejné bezpečnosti v létě roku 2020,“ vysvětlil generální pobočník Texasu generálmajor Tracy R. Norris ve svém prohlášení pro místní média, včetně Houston Public Media. „Členové gardy v Texasu pokračují v podpoře DPS (Department of Public Safety)

v této funkci a hlídají historické památky, jako jsou Alamo a State Capitol. Aby bylo jasné, neexistoval žádný požadavek ani žádný plán poskytovat jakýkoli typ podpory v jakémkoli volebním místě v Texasu. Národní garda nebude ve volebním procesu hrát žádnou roli,“ uvedl guvernér Texasu Greg Abbott ve svém prohlášení pro místní média. „Nebudou volit ani nic podobného.“

Místní úředníci ve městech, kteří hovořili s Express News, Dallas Morning News a Texas Tribune, zdůraznili, že dosud gardu o pomoc nepožádali.

VIRGINIE

Pracovníci virginské Národní gardy původně poskytli Military Times prohlášení, ve kterém uvedli, že „budou další zaměstnanci VNG (Virginia National Guard) ve službě“, ale poté tvrdíc, že původní prohlášení je omyl. „VNG bude mít přibližně 10 zaměstnanců na plný úvazek zaměřených na udržování situačního povědomí ve Společném operačním středisku VNG i v klíčových státních agenturách,“ řekl Alfred Cotton Puryear, šéf pro veřejné záležitosti Virginské gardy. „Pracovníci VNG poskytovaly státní posouzení kybernetické zranitelnosti již dříve, tedy v případě potřeby by mohla být poskytnuta kybernetická podpora.“

WASHINGTON

Washingtonská národní garda podporuje volební operace státu přispěním 9 vojáků na obranu proti možným kybernetickým útokům.

„Jsme v oblasti kybernetiky v naší státní gardě požehnáni velikým talentem,“ řekl Gent Welsh, generál brigád vzdušných sil a zástupce generálního pobočníka Washingtonské národní gardy během středečního veřejného média u kulatého stolu.. „Jsme schopni využít … tuto schopnost opravdu dobře a soustředit se na volby. Washington je stát, který již více než deset let hlasuje poštou a ten IT systém, který je pro to základem právě teď mnohé zajímá.“ Velšan naznačil, že partnerství s úředníky státních voleb trvá přibližně rok.

[wp_ad_camp_2]

 

WISCONSIN

Wisconsinská národní garda podpoří volební komisi Wisconsinu v den voleb poskytnutím 400 vojáků, kteří budou pracovat s hlasováním.

Do aktivní státní služby bylo mobilizováno více než 2400 vojáků, aby pomáhali jako pracovníci hlasování ve volbách státu.

„Rozsah role Wisconsinské národní gardy v listopadových volbách se tento týden stále určuje,“ řekl Blader, zástupce generálního pobočníka Wisconsinské gardy, během středečního mediálního kulatého stolu. „Krajští [volební] úředníci napříč státem – pokud jde o nedostatek pracovníků u voleb – nechají potřeby volební komise ve Wisconsinu znát a poté požádá WEC (Wisconsin Elections Commission) prostřednictvím našeho státního pohotovostního operačního střediska o zásah“ Ve čtvrtek byla reakce Wisconsinu na záležitosti 3. listopadu jasnější.

Podle předsedkyně volební komise ve Wisconsinu pro Associated Press Meagan Wolf řekla, že stát předpokládá nedostatek pracovníků. (přibližně 200 chybějícíh pracovníků) Popsala menší než očekávaný nedostatek jako „fantastickou zprávu“. Podle čtvrtkové tiskové zprávy guvernér Wisconsinu Tony Evers povolal 400 členů wisconsinské národní gardy, aby tento nedostatek doplnili. Vojáci, kteří se zúčastní voleb budou „sousedé pomáhající sousedům“ a budou v civilu, zdůraznil Blader. Jejich povinnosti budou podobné těm, které zastávali během voleb na jaře a které Wisconsinská garda podporovala od začátku pandemie COVID-19, uvedl pro Military Times mluvčí Joseph Trovato.

V dubnu se v důsledku kritického nedostatku dobrovolníků v 70 okresech Wisconsinu přihlásilo přibližně 2400 vojáků v civilu jakožto pracovníci komise. Wisconsinský zákon umožňuje státním zaměstnancům – včetně členů gardy Wisconsinu na příkazy státních povolávacích služeb – sloužit jako pracovníci komise v jejich okresech bydliště. Wisconsinská volební komise poskytla vojákům před každou volbou specializovaný výcvik pracovníků průzkumu veřejného mínění a Blader naznačil, že to samé proběhne i před listopadovými volbami. Zvláštní květnové volby si vyžádaly 160 gardistů a dalších 700 vojáků asistovalo v srpnových prezidentských primárkách státu.

WYOMING

Wyomingská národní garda na 3. listopadu povolala jednoho vojáka, který pomáhal s volební kybernetickou bezpečností, uvedl důstojník pro veřejné záležitosti ve Wyomingu Rusty Ridley pro Military Times. Voják, hlavní praporčík Warren Burgess se připojil k Wyoming Enterprise Technology Service, která dohlíží na státní počítačové sítě. Ridley uvedl, že Burgess pomůže ETS identifikovat zranitelná místa v sítích a udržet veřejné sítě v bezpečí a v provozu po celou dobu voleb.

Přeložila adri | Zdroj: Military Times

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.