Pokud budou mít Spojené státy „vesmírné síly“, mohlo by z toho být něco užitečného, ne? NASA, první vesmírná agentura americké vlády, si to zajisté myslí; proto pomáhá koordinovat nový vylepšený systém detekce, sledování a zneškodnění asteroidů v případě, že by se nám nějaký hvězdný objekt, schopný zničit život na celé Zemi, připletl do cesty.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Americká Národní rada pro vědu a techniku zveřejnila ve středu zprávu o tom, jak chránit Zem před asteroidy, které představují vážnou hrozbu pro lidstvo. Výsledkem je „Národní strategie a akční plán pro připravenost na tělesa blízko Země“. Spolu s Národním úřadem pro letectví a vesmír na vývoji různých strategií spolupracují také další federální pohotovostní agentury, armáda a Bílý dům.

Představitel planetární obrany NASA Lindley Johnson uvedl, že vědci zjistili, že asi 95% všech objektů v blízkosti Země má průměr větší než 1 kilometr. Agentura katalogizovala více než 18 000 objektů různých velikostí.

Hvězdný objekt však nemusí být příliš velký na to, aby byl jeho dopad na Zemi stále velmi destruktivní. Asteroid, který v roce 2013 dopadl na ruské město Čeljabinsk měl pouhých 20 metrů, ale při explozi uvolnil energii ekvivalentní 500 kilotonun TNT, což je 26 až 33 krát více energie než jakou uvolnila jaderná bomba, která v roce 1945  zničila japonská města Hirošima a Nagasaki. Tunguský meteorit, který v roce 1908 srovnal se zemí 2000 čtverečních kilometrů sibiřských lesů, měl rozměry 70 metrů x 200 metrů a zasáhl Zemi silou rovnající se 10-15 megatun TNT, což je takové množství energie, jaké jsou schopné uvolnit jen ty nejsilnější vodíkové bomby, jaké kdy člověk stvořil.

Pokud by jeden z těchto meteoritů zasáhl hustě obydlenou oblast, o život by přišly miliony lidí.

Trees lie strewn across the Siberian countryside 45 years after a meteorite struck the Earth near Tunguska, Russia. (File)
Fotografie ležících stromů v oblasti, kterou poblíž Tunguska v Rusku zasáhl meteorit, pořízena 45 let od incidentu.

Johnson uvedl, že čím dříve bude člověk připraven na pád meteorických těles, tím lépe. Jakýkoli pokus o odvrácení katastrofy bude vyžadovat několik let k vybudování a vypuštění kosmické lodi, a pak ještě více času k zachycení objektu. Johnson by chtěl mít alespoň deset let náskok. Kdyby byl objekt identifikován a možné oblasti jeho dopadu evakuovány, bylo by zapotřebí méně času. Ale stále je třeba je prvně identifikovat, aby takový plán mohl vyjít.

Některé z navržených metod zahrnují připojit k asteroidu kosmickou loď, která by jej vychýlila z kurzu, umístit kosmickou loď do jeho blízkosti a vychýlit jej s pomocí gravitace nebo řešení ve stylu Bruce Willise: rozprášit ho atomovkou.

Minulý rok NASA oznámila svůj nový program, který má za úkol vynalézat způsoby, jak odvrátit potencionální nebezpečí spojené s dopadem vesmírných těles na Zemi: Double Asteroid Redirection Test (DART).

„DART bude první misí NASA, která bude mít za úkol odstřelovat asteroidy, aby je vychýlila z jejich dráhy, a chránila tak Zemi před potencionálním budoucím nebezpečím, jaké pro Zemi představují,“ sdělil Johnson.

Překlad: raja, Zdroj: 1

 

[wp_ad_camp_2]

 

raja: Zda se skutečně jedná o „ochranu před asteroidy“ to je otázka. V této oblasti začíná být až nebezpečně moc pohybu. Třeba nám konečně přestanou lhát, co se týče mimozemšťanů, anebo to nebude třeba, protože oni přijdou za námi. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.