Vrchní velitel sil NATO v Evropě americký generál Curtis Scaparrotti si myslí, že Rusko chce rozeštvat země NATO a podlomit vedoucí postavení USA. Rovněž zmínil, že USA nestíhají Rusku v Arktidě.

[wp_ad_camp_2]

„Rusko pokračuje v destabilizaci regionální bezpečnosti a ignoruje mezinárodní normy, které zachovávali mír v Evropě od roku 1945. Rusko chce změnit světový pořádek, rozeštvat NATO a podlomit vedoucí postavení USA, aby ochránilo svůj režim, potvrdilo svoji dominanci nad sousedy a dosáhlo velkého vlivu na celém světě. Kreml, aby dosáhl těchto cílů, je připraven zapojit celé spektrum ruské moci, včetně použití svých stále efektivnějších ozbrojených sil,“ řekl americký generál.

Nezapomněl promluvit ani o modernizaci ruských ozbrojených sil.

„Ruské ozbrojené síly zlepšují a modernizují svůj potenciál, získávají stále lepší možnosti pracovat jako ohebná síla, která je schopná vykonat operace v celém spektru moderních bojových činností,“ prohlásil Scaparrotti.Na slyšeních v senátu Scaparrotti položil otázku, zdali mají USA dostatečný potenciál, aby dokázaly čelit Rusku v Arktidě. „My nestíháme,“ řekl generál.

Podle jeho slov Rusko v nejbližší době získá možnost kontrolovat severní námořní cestu, a to i vojenskými prostředky.

[wp_ad_camp_2]

„Jejich (ruské — red.) ohlášené cíle jsou poskytnout bezpečnost pro ekonomický růst Arktidy… Pokud se ale podíváme na to, co tam instalují, tak je jasné, že budou mít možnost za nějakou dobu, za dva tři roky, kontrolovat Severní námořní cestu, když budou chtít,“ dodal generál.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.