;

Pokud by někdo potřeboval důkaz o síle mainstreamových médií, nemusí hledat dlouho. Stačí se podívat na východní Evropu, kde probíhá militarizace zemí kvůli velké „hrozbě“, jakou údajná „ruská agrese“ představuje.

Zdá se, že stávající kampaň západních sdělovacích prostředků na démonizaci Ruska nese ovoce,  neboť Polsko tento týden pozvalo americkou armádu do svého domu. A není to jen „na jednu noc“, ale navždy.

 

 

Možná není náhoda, že výzva s názvem „Návrh na stálou přítomnost USA v Polsku“ zní, jako by byla napsána skupinou lobbistů z obranného sektoru na Capitol Hill.

Zmiňujíc zcestné řeči západních médií na adresu Ruska – doplněné o „hybridní válku prostřednictvím anexe Krymu, kybernetických útoků na ukrajinskou infrastrukturu a agresivních operací v Gruzii“ – polský ministr obrany oznámil, že za to potěšení, jakým je hostování amerických vojáků na svém území, zaplatí 2 miliardy dolarů.

V minulosti vynakládaly národy miliardy na ochranu před cizí okupací, dnes vesele vypisují šeky, aby si okupaci zajistily. Polsko v souladu s diktátem NATO vynakládá 2% svého ročního HDP na obranu.

Máme věřit tomu, že Varšava potřebuje cizí zdroje k ochraně svých hranic, zvlášť vezmeme-li v potaz „hrozbu invaze“, která je pouhým výplodem její médii ovlivněné fantazie?

Pozorný čtenář již mezitím vyčetl mezi řádky to nejvýmluvnější, a to proč se vazalské státy NATO třesou strachem ve svých příliš velkých botách: „Rusko potřebuje posílit politické a ekonomické vztahy s klíčovými evropskými zeměmi na úkor národních zájmu USA.“

Proč. Jak se tito úskoční Rusové opovažují používat starodávné jemné umění diplomacie a kapitalismu, zbavujíc NATO výmluv ospravedlňujících jeho existenci, ačkoli uběhlo již půl století od data jeho spotřeby, a současně přímo soupeřit s americkými korporacemi v Evropě? Proč? Vždyť je to tak neamerické!

Možná budou někteří čtenáři v pokušení věřit, že alespoň jeden moudrý západní novinář v tomto ohledu Varšavě doporučil opatrnost a připomněl jí, že Rusko – země, která se stala pokušením již mnohým armádám – by na hrozbu svého protivníka tábořícího na jeho hranicích mohlo také zareagovat.

 

 

Tito čtenáři budou bohužel vyvedeni z omylu.

V názorové rubrice na stránkách Bloombergu se k této polské „pozvánce“ – která byla, ku podivu, poslána polským ministrem obrany, aniž by k tomu dal výslovný souhlas polský prezident – vyjadřuje Leonid Bershidský, který argumentuje tím, že Polsko by ve svém mistrovském plánu mělo pokračovat, protože „není nic…čím by Rusko mohlo odpovědět.“

Jak že? Vzhledem k tomu, že Bershidkému neunikl projev Vladimíra Putina z 1. března, kdy mohla veřejnost nahlédnout do nejnovějšího vývoje ruské vojenské techniky, zdá se, že co se týče „nedostatku ruských možností, je Bershidsky ke svým čtenářům poněkud neupřímný. Koneckonců, Rusko by mohlo do Kaliningradu nasadit rakety Iskander s jadernými hlavicemi, to by asi Polákům nepřineslo moc klidu.

Než budeme pokračovat, je třeba zdůraznit, že Rusko vyvinulo tyto pokročilé zbrojní systémy nikoliv proto, že Rusové jsou inherentně agresivní rasa pekelně toužící po napadání svých sousedů. To rozhodně ne. Jak Putin vysvětlil, důvodem rychlého rozvoje těchto systémů bylo to, že se USA stáhly z dohody ABM (Smlouva o omezení obrany proti balistickým střelám). Toto politováníhodné rozhodnutí bylo následováno odmítnutím Washingtonu spolupracovat s Moskvou na americkém štítu protiraketové obrany v Evropě, což je systém, který představuje přímou hrozbu pro strategickou rovnováhu.

„Kdybychom zůstali nečinní, ruský jaderný potenciál by ztratil veškerou hodnotu,“ uvedl Putin. „Všechno by jednoduše zachytili.“ 

Mezitím, v tu samou dobu, kdy Spojené státy dokončovaly výstavbu svého protiraketového štítu, NATO již klepalo na dveře ruským hranicím – udělaly přesně to, co Washington slíbil, že by nikdy neudělaly. Američané, zodpovědní za spuštění skutečného závodu ve zbrojení s Ruskem, se pokouší zakrýt svou špínu šířením „ruského strašáka“, kterým by mohli vše ospravedlnit.

Takže je jasné, že Bershidský je zcela pomýlen. Rusko má poměrně velké množství možností, pokud jde o jeho potencionální odpověď na trvalou přítomnost americké armády v Polsku. A jelikož pochopitelnou reakcí Ruska bude posílení hranic a vývoj ještě obávanějších zbraní, aby mohlo případný útok NATO odrazit a zastavit jeho postup na východ, Bershidského argument se jeví v ještě hloupějším světle; je to velmi nebezpečné.

 

 

Jak na nepřátelské území padají z nebe propagandistické letáky, západní média bombardují obyvatele východní Evropy mýtickou „ruskou agresí“, která, jak příběh praví, je připravena zaútočit na evropské teritorium.

Dokonce i Bershidský neochotně připouští, že napadením svých sousedů, jako jsou pobaltské státy nebo Polsko, by Rusko nic nezískalo.

„Jakékoli představitelné výhody plynoucí z pokusu o ovládnutí zemí chudých na zdroje a s většinou nepřátelského obyvatelstva bledne před rizikem otevřeného konfliktu s NATO, dokonce i když případná angažovanost aliance není 100% jistá,“ argumentoval.

Nicméně, jak se v těchto dnech stalo pro mnohé západní komentátory nesnesitelnou tendencí, Bershidský vidí svět primárně přes čočky amerických zájmů a tudíž nabízí nesmyslný lék na neexistující problém.

„Spojené státy nemohou nic ztratit, pokud jde o přijetí polské velkorysé nabídky a přesunutí amerických vojáků z Německa do Polska,“ uvedl, aniž by si uvědomoval, co může zhoršením vztahů s Moskvou ztratit Polsko.

Poté uvedl argument, který je v rozporu s jeho tvrzením výše (ukázka pravého následovníka pohádky o „ruské agresi“): „Takovýto krok by byl v souladu s americkými cíli, jako je právě odstrašení Ruska… Přítomnost americké armády by měla být v souladu s pocitem ohrožení jejích spojenců. Tento pocit se stupňuje tím víc, čím blíž ruských hranic se země nachází.“

Ve skutečnosti tento „pocit ohrožení“ sílí v závislosti na tom, jak moc země bere vážně západní mainstreamová média a jejich povídačky.´Ve skutečnosti je to NATO, kdo by se mohl připravovat na nějakou tu vojenskou nehodu, zejména na Ukrajině, se kterou sdílí hranice Polsko, ne Německo. Koneckonců, proč by jinak USA prodaly Ukrajině své protitankové střely Javelin? A když už jsme u toho, proč byli vysoce postavení představitelé USA na území Kijeva zrovna když se země začínala hroutit? Vážili tak dlouhou cestu, aby ze zákulisí rozhodli o tom, kdo převezme otěže moci? Není přesně to samotná definice „vměšování se do záležitostí“ cizího státu?

Ale to jsem odbočil.

Bershidský argumentuje tím, že americká armáda by měla nabídku Polska na trvalé nasazení v zemi přijmout, protože „přední linie s Ruskem se posunula na východ.“ Co však již nezmiňuje je fakt, že přední linie se posunula na východ konkrétně kvůli rozšiřování NATO. Nedávno po internetu koloval populární obrázek, na němž byly desítky malých amerických vlajek posázených po celé periferii Ruska s komentářem: „Jak se Rusko opovažuje umístit svou zemi tak blízko našim vojenským základnám!“

 

 

Polsko vskutku sdílí hranice s Ruskem, ale sdílí ještě mnohem větší a vlivnější hranici se Severoatlantickou aliancí vedenou Spojenými státy, jejíž samotná existence závisí na tom, jak její členské země přijímají iluzi, že Ruska představuje jasnou a bezprostřední hrozbu. Povinnost žurnalistů je na takové omyly poukazovat, namísto aby je nekriticky a jednoznačně akceptovali.

 

Související obrázek

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.