Ekonomické sankce zaváděné americkými úřady se z dlouhodobého hlediska zdají být neúčinnými, píše německý list Das Handelsblatt.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Autor článku připomíná, že jen v prvním roce vlády Donalda Trumpa zavedly Spojené státy omezující opatření proti více než 700 osobám, vládním organizacím a společnostem. V důsledku toho země jako Rusko, Venezuela a Írán ztratily přístup k americkému trhu a kapitálu, zatímco Spojené státy využívají dominantního postavení své národní měny, konstatuje Das Handelsblatt.

V blízké budoucnosti však podobná opatření Spojených států nedosahují často stanoveného cíle a z dlouhodobého hlediska nemají očekávaný účinek. Jak zdůrazňuje samotný autor článku, vedou dokonce k opačnému výsledku.

Deník Das Handelsblatt vysvětlil, že Írán má z podobných konfliktů s USAjen užitek a podobná situace vzniká také v Rusku a Venezuele. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğandokonce mezi obyvateli země neztrácí na popularitě.
V tom podle deníku spočívá hlavní problém takové politiky Spojených států. Sankce, které mají ovlivnit vedení jednotlivých zemí, nutí vlády těchto států ke stále houževnatějšímu hájení své pozice, což jim zároveň umožňuje činit ze sebe oběti agrese.

Deník závěrem dodal, že za podobné situace by si odpůrci USA jen stěží našli pohodlnějšího soupeře, než je Trump.

Minulý týden MZV USA vyhlásilo další sankce proti Moskvě kvůli tomu, že Rusko prý použilo chemickou zbraň v Salisbury. Omezení se budou skládat ze dvou balíků. Kromě toho byl Kongresu předložen návrh zákona s celým souborem protiruských opatření včetně sankcí proti novému ruskému státnímu dluhu a státním bankám.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.