Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie vydalo vyhlásenie k novej vlne amerických sankcií ohľadom „prípadu Skripaľ“.

[wp_ad_camp_2]
Vyhlásenie MZV Ruska

Ako je známe, 8. augusta oznámila administratíva USA nadchádzajúce zavedenie nových sankcií voči Rusku na základe národného amerického zákona O kontrole chemických a biologických zbraní a zákaze ich vojenského použitia. Našej krajine sa pripisuje „použitie chemických zbraní“ v spojitosti s takzvaným „prípadom Skripaľovcov„, hoci nikto doteraz nie je schopný poskytnúť o tom akékoľvek dôkazy a britská strana, bez ohľadu na naše opakované výzvy, odmieta súčinnosť pri vyšetrovaní incidentu zo 4. marca v Salisbury.

Z oznámenia Ministerstva zahraničných vecí USA odoslaného ohľadom tejto veci vyplýva, že vo Washingtone spochybňujú úplnú likvidáciu ruského arzenálu chemických zbraní. Uprednostňujú ignorovanie faktu, že ruský program likvidácie chemických zbraní, ktorý bol ukončený v minulom roku, sa realizoval pod prísnou medzinárodnou kontrolou a v úplnom súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní.

Bezdôkazové obvinenia z účasti na situácii, ku ktorej došlo v Salisbury a ktoré boli vznesené na adresu Ruska, považujeme za ďalší pokus prezentovať našu krajinu ako štát, ktorý pristupuje nezodpovedne k plneniu svojich medzinárodných záväzkov. Takto sformulované obvinenie vyzerá obzvlášť pokrytecky aj vzhľadom na to, že sa samotné USA neponáhľa s likvidáciou svojho arzenálu chemických zbraní a zostáva jedinou účastníckou krajinou Dohovoru o zákaze chemických zbraní vlastniacou značné zásoby bojových otravných látok.

Súčasné konanie Washingtonu predstavuje hrozbu pre celistvosť Dohovoru o zákaze chemických zbraní a poškodzuje autoritu Organizácie pre zákaz chemických zbraní, s ktorou Rusko počas plnenia národného programu na likvidáciu chemického arzenálu spolupracovalo tým najužším spôsobom. USA opäť demonštrovali svoj pohŕdavý postoj k medzinárodnému právnemu systému a snahu využiť existujúce mnohostranné mechanizmy v oblasti kontroly nad zbraňami na presadzovanie vlastného politického programu.

Je to najnovšie potvrdenie toho, že Američania cieľavedome smerujú k podomieľaniu architektúry odzbrojenia a nešírenia. K iným názorným príkladom takéhoto deštruktívneho správania Washingtonu patrí aj náhle jednostranné odmietnutie pripojenia sa k právne záväznému protokolu o upevnení Dohovoru o zákaze biologických a toxických zbraní pripravenému v roku 2001, oficiálne odmietnutie ratifikácie v súvislosti so Zmluvou o všeobecnom zákaze jadrových skúšok pri súčasnej snahe o podriadenie vlastným záujmom Medzinárodného systému monitoringu, ktorý bol vytvorený v jej rámci, blokovanie práce pri vypracúvaní právne záväzných dohôd o zabránení pretekov v zbrojení v kozmickom priestore, vystúpenie zo Spoločného komplexného akčného plánu na urovnanie situácie okolo iránskeho jadrového programu, čo je porušením BR OSN 2231, ktorá schválila tento Spoločný komplexný akčný plán.

Rusko viackrát v praxi potvrdilo, že sa najdôslednejším spôsobom stavalo k dodržiavaniu svojich medzinárodných záväzkov. Akékoľvek pokusy toto spochybniť sú neprijateľné a neprípustné. Máme v úmysle pokračovať v tejto systematickej práci na posilnenie tak Dohovoru o zákaze chemických zbraní a Organizácie pre zákaz chemických zbraní, ako aj celého medzinárodného právneho systému na kontrolu nad zbrojením a nešírením, ktorého formovanie vyžadovalo od svetového spoločenstva značné úsilie a trvalo nejedno desaťročie. Vyzývame Washington, aby sa vzdal nezodpovednej línie na jej ďalšie rozkolísanie.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.