Byl to odvážný úkol. Juan Guaidó, opoziční vůdce Venezuely, stál u vojenské základny vedle desítek vojáků a politických spojenců a vyzval k vojenskému povstání proti prezidentu Nicolásu Madurovi.

O tři týdny později se však Guaidó pravidelně přemísťoval mezi asi půl tuctem bezpečných domů, aby unikl zajetí. Většina mužů, kteří s ním v ten den stáli u základny, a zákonodárci, kteří ho podporují, jsou ve vězení nebo se ukrývají na zahraničních ambasádách. Vojáci sesadili Národní shromáždění, které vede Guaidó.

 

[wp_ad_camp_2]

 

A protesty, které zaplňovaly ulice s příznivci Guaida, se zmenšují, a Venezuelci, kteří se potýkají s rozpadající se ekonomikou a nedostatkem potravin, benzínu a léků, vracejí zpět k běžnému životu. (Pozn.př.: Velký kus viny za rozpadající ekonomiku a nedostatek potravin nesou USA, které bojkotují Venezuelu jako odplatu za její neposlušnost americkému páníčkovi. Svobodný zednář Guaidó už snad pochopil, že prezidentem nebude a převrat se mu nepodaří.)

Guaidó byl oslaben a je neschopen přivést politickou krizi Venezuely k rychlému řešení. Je také nucen zvážit jednání s Madurem. Obě strany poslali do Norska své zástupce k jednání.

přeložila tereza | zdroj: NYTimes.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.