Americké ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že bezletová zóna pod záštitou NATO by jen málo zabránila některým ruským úderům na Ukrajině, a to poté, co toto opatření navrhli někteří členové Kongresu.

„Systémy, které Rusové v současné době používají k zasahování ukrajinských sil – používají mnoho raket, střel a dělostřelectva,“ řekl novinářům šéf Pentagonu Lloyd Austin. „Existuje řada věcí, které lze použít proti tomu.“

Austin však uvedl, že ruské síly používají řízené střely, které jsou odpalovány z ruských hranic.

„Takže bezletová zóna by této činnosti nezabránila,“ řekl Austin novinářům, když hovořil na tiskové konferenci se slovenským ministrem obrany Jaroslavem Naděm v Bratislavě.

Prezident Joe Biden „se vyjádřil jasně, nebudeme mít americké síly bojující na Ukrajině,“ dodal. „Bezletová zóna znamená, že jste v boji s Ruskem, náš prezident řekl, že se do boje s Ruskem nepouštíme.“

„Takže to ve skutečnosti znamená, že abyste mohli kontrolovat oblohu, musíte vyřadit z provozu pozemní protivzdušnou obranu,“ upřesnil Austin. „A některé z těchto systémů protivzdušné obrany se nacházejí v Rusku, takže opět neexistuje žádný snadný nebo jednoduchý způsob, jak to udělat. Neexistuje nic takového jako bezletová zóna light. Bezletová zóna znamená, že jste v konfliktu s Ruskem. Takže z pohledu USA jsme, opět, naše pozice zůstává taková, že to neuděláme,“ dodal.

Od začátku invaze 24. února ukrajinský prezident Zelenskyj často vyzýval Spojené státy a NATO, aby nad Ukrajinou zavedly bezletovou zónu. Během projevu v Kongresu Zelenskyj vyzval zákonodárce, aby „uzavřeli nebe“, což znamená, že by měli zavést bezletovou zónu nad jeho zemí.

Představitelé NATO dříve uvedli, že bezletová zóna by rozšířila konflikt mimo Ukrajinu a potenciálně by mohla rozpoutat světovou válku s Ruskem.

Namísto použití bezletové zóny se američtí představitelé rozhodli poslat na Ukrajinu zbraně a munici. Biden na začátku tohoto týdne uvedl, že jeho administrativa poskytne Kyjevu 3 000 raket země-vzduch, které zahrnují asi 800 protiletadlových raket Stinger a 2 000 raket Javelin, které jsou údajně velmi účinné proti ruským obrněným vozidlům.

Ukrajina rovněž požádala o stíhací letouny MiG-29, protiletadlové střely S-300 a další systémy namísto bezletové zóny. Slovensko údajně vlastní S-300 ze sovětské éry a Naď novinářům řekl, že jeho vláda zvažuje možnost poslat zbraně na Ukrajinu.

Pokud by Slovensko raketové systémy na Ukrajinu poslalo, Naď naznačil, že obranný systém by pravděpodobně musely nahradit Spojené státy. Slovensko, které bývalo východní polovinou bývalého Československa, je bývalou zemí Varšavské smlouvy, která sdílí s Ukrajinou krátkou hranici.

„Jsme ochotni tak učinit okamžitě, jakmile budeme mít odpovídající náhradu,“ řekl Nad a dodal, že systémy S-300 jsou jeho „jediným strategickým systémem protivzdušné obrany“.

„Takže to, co by se stalo, kdybychom se rozhodli je dát Ukrajincům, je, že bychom vlastně vytvořili bezpečnostní mezeru v NATO,“ dodal.

Zdroj.

Nikde jsem v českých MSM nezaznamenal, že ministr obrany KORPORACE THE USA INC. byl 17.3. v Bratislavě. Až na webu MO SR.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.