Pán v červených trenírkach, ktorý riadil „stádo“ v Moskve:

Na nepovolenej akcii riadil tlupu, schovával sa za cudzie bábätko, aby ho nezatkla polícia, a nakoniec bol zatknutý. Je to Sergej Fomin, ktorý bol dobrovoľníkom L. Soboľ. L. Soboľ je opozičná politička (zamestnankyňa protikorupčného fondu Alexeja Navaľneho), ktorej bola zamietnutá registrácia vo voľbách poslancov do mestskej dumy v Moskve. Dôvodom zamietnutia registrácie bolo prekročenie povoleného počtu zmätočných podpisov v podpisových hárkoch kandidáta – celkovo 14,67 % (povolených je max. 10%).

 

[wp_ad_camp_2]

 

Opoziční politici, ktorým nepovolili registráciu do Mosgordumy, v sociologickom prieskume získali 1 % hlasov. Pri overovaní všetkých podpisov sa vyskytla celá škála hrubých falzifikátov podpisov, ako napr. 14 tisíc podpisov s neexistujúcimi pasmi (to zn. vymyslení) – napr. aj traja mŕtvi voliči zo zoznamu Ljubov Soboľ, z ktorých jednému zmenili rok narodenia z roku 1932 na 1997. Ďalšia opozičná kandidátka Irina Sobjanin na podporu vlastnej nominácie – odovzdala iba jeden podpis, svoj, a poznamenala, že opozícia si vyžaduje, aby boli všetci zaregistrovaní ako kandidáti do volieb. Celé to vyznieva ako skúška technológií pre voľby do štátnej dumy v r. 2020.

Volebná komisia v Moskve zaregistrovala 216 ľudí ako kandidátov na poslancov moskovskej mestskej dumy. Volebné komisie odmietli registrovať 57 kandidátov, z toho 39 kandidátov samo-nominovaných, pričom v roku 2019 došlo k polovičnému počtu zlyhaní oproti roku 2014. Inak, konečný zoznam kandidátov do Mosgordumy bude zostavený do 20. augusta, keď skončí kontrola všetkých sťažností voči zamietnutiu registrácie.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Ešte jedna poznámka k L. Soboľ : 6.júna sa odohral incident, pri ktorom tehotnú šéfredaktorku RT Margaritu Simonjan prenasledovala L. Soboľ po chodbách rádia „Echo Moskvy“. V dôsledku toho bola Simonjan hospitalizovaná v nemocnici – dôvodom bola hrozba potratu. Mnoho novinárov, publicistov a osobností verejného života podporilo šéfredaktorku RT. Krátko po incidente hovorkyňa ruského MZV Maria Zacharova uviedla na svojej stránke na Facebooku: „Soboľ je zviera.

A teraz sa pokúste hádať.“ Jekaterina Vinokurová, novinárka a členka Rady pre ľudské práva pri prezidentovi Ruska uviedla, že „je možné pomstiť sa režimu rôznymi spôsobmi bez útoku na tehotné ženy“. Aj šéf „Echa Moskva“ sa Simonjan ospravedlnil. Navaľnyj po incidente publikoval tiež svoj komentár k tomu, čo sa stalo, v ktorom uverejnil osobné urážky voči Simonjan.

Zdroj: 1, 2, 3

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.