Maria Zacharová, oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí, komentovala situaci při vyšetřování pádu malajského Boeingu na Ukrajině v létě roku 2014.
„Přes požadované odpovědi z ruské strany, k zdánlivě k plnému uspokojení žádostí vyšetřovatelů, svá tajemství, která se vztahují k vyšetřování nizozemské úřady jednoduše odmítají sdělit,“ řekla Zacharová.

Podle ní v roce 2015 trvaly spory mezi třemi holandskými médii a vládou Nizozemska.

[wp_ad_camp_2]

 

„Novináři se u soudu snažili přinutit své úřady, aby veřejnosti a vyšetřovatelům poskytly přepisy schůzek kabinetu věnovaných havárii letu MH17 a setkání s odborníky, kteří hodnotili práci holandských úřadů v době katastrofy. Nizozemské vládě se to nechtělo dělat dobrovolně,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Dodala, že minulý týden nizozemská Státní rada „udělala tečku za touto záležitostí, a zcela se postavila na stranu vlády“.

„Podle rozhodnutí Státní rady tyto materiály nyní nemusí být vůbec zpřístupněny. Ale co je to za transparentnost, a jaká transparentnost vyšetřování zničení malajského letadla? A co svoboda slova, práva novinářů a sdělovacích prostředků  získat údaje, materiály a informace nejen o tom, že mají odezvu, ale jde o skutečnou tragédii … Nejsme svědky pokusu nizozemských úřadů utajit vše, co nepodporuje úřední verzi pádu MN17?“ zeptala se Zacharová.

Dříve generální prokuratura Ruska uvedla, že odpověděla na všech devět dotazů obdržených od mezinárodních vyšetřovatelů k havárii Boeingu na Ukrajině. Podle zástupce ruského prokurátora Nikolaje Vinničenka, navzdory neúspěchu začlenit Rusko do společného vyšetřovacího týmu, všechny ty roky, Moskva „stále aktivně spolupracovala s Nizozemskem prostřednictvím národních státních zástupců a během čtyř let poskytla všechny dostupné informace o katastrofě MH17“. 

 

[wp_ad_camp_2]

 

Při havárii malajského Boeingu letu MH17 z Amesterodamu do Kuala Lumpur 17. července 2014 u ukrajinského Doněcka zahynulo 298 lidí.

Mezinárodní vyšetřovací komise tvoření Nizozemskem, Malajsií, Austrálií a Ukrajinou (s vyloučením Ruska) došla k závěru, že letadlo bylo sestřelenou raketou komplexu „Buk“, který byl na území opolčenců dovezen z ruské strany 53. brigádou u Kursku a následně odvezen tamtéž. Rusko od počátku odmítlo svoji účast v pádu letadla a stejně tak opolčenci, kteří nedisponovali těmito komplexy. Naopak Ruskem poskytnuté údaje ukazují, že Boeing byl sestřelen ukrajinskou armádou, která v té době měla raketový komplex protivzdušné obrany v této oblasti. Navíc poukázalo na to, že střela, jejíž fragmenty vyšetřovací komise předvedla včetně registračních čísel, byla ještě před rozpadem SSSR převezena na území tehdejší ukrajinské SSR. Což bylo očividně vyšetřovateli ignorováno.

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.