Halbe Zijlstra dříve tvrdil, že zaslechl prezidenta Ruska Vladimíra Putina snít o „větším Rusku“, v pondělí však potvrdil, že to byla lež.

[wp_ad_camp_2]

Před dvěma lety nizozemský ministr během své předvolební kampaně uvedl, že se v roce 2006 zúčastnil setkání s Putinem, kde ho zaslechl hovořit o plánu na rozšíření země, který údajně zmiňoval některé sousední země Ruska.

„Byl jsem zrovna v jiné místnosti, ale jasně jsem mohl slyšet Putinovu odpověď na otázku týkající se jeho plánu na rozšiřování území Ruska.“ Podle něj plán zahrnoval Rusko, Bělorusko, Ukrajinu, Pobaltské státy a, tedy, Kazachstán by se prý „také hodil,“ sdělil v roce 2016 během svého projevu před shromážděním Lidové strany pro svobodu a demokracii – projev, který byl zaznamenán na video.

Bylo překvapením, když Zijlstra 12. února prohlásil, že se setkání s prezidentem Putinem nikdy nezúčastnil, přesto však nadále tvrdil, že informace o jeho plánech má z druhé ruky.

[wp_ad_camp_2]

„Probíhala diskuze, někdo z přítomných mi pověděl o tom, co prezident Putin nazval ‚rozšířením‘ Ruska,“ uvedl Zijlstra v prohlášení poté, co jeho lež vyšla na povrch v nizozemském deníku De Volkskrant.

Rovněž uvedl, že se snažil chránit svůj zdroj.

„Způsob, jakým jsem se rozhodl chránit svůj zdroj a zdůraznit své poselství o Rusku nebyl moudrý, to je jasné,“ řekl Zijlstra.

Odhalení Zijlstrovi lži předchází meetingu s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem, který je plánován na 14. února.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.