Další nebezpečí pro korálové útesy: plasty přenášejí mikroorganismy a šíří nemoci po mořském dně

[wp_ad_camp_2]

Azurově modré moře by se mohlo pomalu stát minulostí.

Světové oceány jsou stále více plněny plastem. Tato skutečnost má nepříznivý vliv na téměř všechny podmořské organismy.

Mezinárodní tým výzkumníků z Cornellské univerzity objevil další nešťastný efekt, který má na svědomí plastový odpad v moři. Zjistili, že plast může nepříznivě ovlivnit korály. Jak dokazují výzkumy, plasty jsou oblíbeným prostředím pro kolonie mikrobů.

Studie, která byla publikována v časopisu Science, popisuje výzkum na 159 korálových útesech v asijské části Tichého oceánu. Výzkum sloužil ke zjištění, do jaké míry zbytky plastů poškozují korály. Také se zkoumala pravděpodobnost výskytu onemocnění u korálů, do kterých se plasty zamotaly. Navštíveny byly korálové útesy v oblasti Indonésie, Austrálie, Barmy a Thajska.

[wp_ad_camp_2]

Výzkumný tým ve své práci uvedl, že v minulosti bylo provedeno několik studií zabývajících se vlivem znečišťujících látek na oceán, avšak plný rozsah toho, jak velký má plastový odpad vliv na mořské organismy, je nutné podrobit dalšímu výzkumu.

Po průzkumu útesů výzkumný tým zjistil, že v korálech jsou zamotané miliardy plastových zbytků.

Odhaduje se, že v korálových útesech v oblasti Asie a Tichomoří, uvízlo nejméně 11,1 miliardy předmětů.

Autorka studie, Joleah Lamb uvedla, že zbytky plastů fungují jako líheň pro mikroby. „Plastické hmoty jsou ideálními nádobami pro kolonizaci mikroskopických organismů, které by mohly vyvolat šíření nemocí, pokud se dostanou do kontaktu s korály. Plastové předměty běžně vyráběné z polypropylenu, jako jsou víčka od láhví a zubní kartáčky, se ukázaly být zamořené bakteriemi. To vede k devastující chorobě, která napadá korály po celém světě, jedná se o tzv. bělení korálů.

Studie ukázala, že pokud se plast zachytí na korál, je až 20krát vyšší pravděpodobnost, že korál onemocní. Korál totiž trpí nedostatkem světla a kyslíku, to podporuje růst patogenů a uvolňování toxinů.

[wp_ad_camp_2]

Styk s plastovými odpadky korály také odírá. Tím se otevírá cesta k invazi patogenů. Pokud k tomu dojde, imunitní systém korálů může být ohrožen, což umožňuje patogenům, jako je Halofolliculina corallasia, infikovat ho a způsobit komplikace, jako je skeletálně erodující kapilární onemocnění.

Pokud to bude takto i nadále pokračovat, množství plastu vzroste na 15,7 miliardy předmětů, což nakonec ovlivní korály po celém světě. Když k tomu dojde, budou to nejen odvětví cestovního ruchu, ale také rybolov a pobřežní ochrana, které to zásadně ovlivní.

Naše práce ukazuje, že znečištění moří plasty zabíjí korály. Naším cílem je zaměřit se méně na vyhodnocování situace a více na nalezení řešení, “ shrnul celou studii Drew Harvell, hlavní vedoucí výzkumu. Tento výzkum by měl vést ke zlepšení situace a plastový odpad z oceánů vymýtit.“

[wp_ad_camp_2]

Překlad: niky, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.