Obchodníci různých bank se podpírali manipulacemi proti nárůstu cen zlata a stříbra.

Zase jednou se jedna banka přiznala k tomu, že její obchodníci manipulovali s cenami ušlechtilých kovů. Po Deutsche Bank se pouze Scotiabanka ukázala jako pokorná a vyvázla pouze se symbolickou pokutou.

Není pravděpodobně možné to dost často zjistit: Manipulace cen zlata a stříbra je realitou a žádnou konspirační teorií. To platí do určité míry též pro jiné trhy (úroky, devizy atd.).

Kanadská banka Nova Scotia (Scotiabanka) nyní vyplácí 800.000 amerických dolarů za manipulaci se zlatem a stříbrem na americkém termínovém trhu v časovém rozpětí od přinejmenším června 2013 do června 2016. Pokuta byla uložena americkým burzovním dozorem CFTC, jak oznamuje Reuters.

Podle CFTC provozovali obchodníci Scotiabanky takzvaný spoofing. Přitom jsou zadávány zakázky do obchodního systému a brzy před provedením opět staženy. Tím se finguje poptávka, aby vedla ceny požadovaným směrem.

Pokora u Scotiabanky

Tato banka podle zprávy vyvázla s mírnou pokutou, neboť spolupracovala s CFTC a zavázala se, že instaluje kontrolní systém, v němž by takovéto obchodní praktiky ve vlastním domě byly objeveny a sankcionovány.

Vyjádření Scotiabanky: „Banka bere řádné zacházení a zachování regulačních požadavků a dodržování směrnic v obchodě velmi vážně. V tomto smyslu nahlásila banka obchodní aktivity sama a ukázala významnou spolupráci s vyšetřováním vlády.“

Velká provinění a malé pokuty

Podobně se z aféry vyvlékla teprve před nedávnem Deutsche Bank – Manipulace se zlatem a stříbrem: Deutsche Bank usvědčena. Zaplatila za přečin vlastních obchodníků v časovém rozmezí od „minimálně února 2008 do maximálně září 2014“ 30 miliónů dolarů CFTC. Jednu mezitím pořádně objemnou sbírku důkazů pro manipulaci s ušlechtilými kovy najdete také v našem archívu zpráv.

Zůstává nadále důležitá otázka: Kdo odškodní investory, kteří díky masivním manipulacím kurzů utrpěli ztráty? Jedno je jasné: Ceny zlata a stříbra jsou již po léta bankami systematicky manipulovány. A tyto banky z aféry zpravidla vyváznou pouze se symbolickými pokutami. V jednotlivých případech nebyli obchodníci přímo potrestáni.

Zdroj: goldreporter.de

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.