Obchodníci různých bank se podpírali manipulacemi proti nárůstu cen zlata a stříbra.

Zase jednou se jedna banka přiznala k tomu, že její obchodníci manipulovali s cenami ušlechtilých kovů. Po Deutsche Bank se pouze Scotiabanka ukázala jako pokorná a vyvázla pouze se symbolickou pokutou.

Není pravděpodobně možné to dost často zjistit: Manipulace cen zlata a stříbra je realitou a žádnou konspirační teorií. To platí do určité míry též pro jiné trhy (úroky, devizy atd.).

Kanadská banka Nova Scotia (Scotiabanka) nyní vyplácí 800.000 amerických dolarů za manipulaci se zlatem a stříbrem na americkém termínovém trhu v časovém rozpětí od přinejmenším června 2013 do června 2016. Pokuta byla uložena americkým burzovním dozorem CFTC, jak oznamuje Reuters.

[wp_ad_camp_2]

Podle CFTC provozovali obchodníci Scotiabanky takzvaný spoofing. Přitom jsou zadávány zakázky do obchodního systému a brzy před provedením opět staženy. Tím se finguje poptávka, aby vedla ceny požadovaným směrem.

Pokora u Scotiabanky

Tato banka podle zprávy vyvázla s mírnou pokutou, neboť spolupracovala s CFTC a zavázala se, že instaluje kontrolní systém, v němž by takovéto obchodní praktiky ve vlastním domě byly objeveny a sankcionovány.

Vyjádření Scotiabanky: „Banka bere řádné zacházení a zachování regulačních požadavků a dodržování směrnic v obchodě velmi vážně. V tomto smyslu nahlásila banka obchodní aktivity sama a ukázala významnou spolupráci s vyšetřováním vlády.“

[wp_ad_camp_2]

Velká provinění a malé pokuty

Podobně se z aféry vyvlékla teprve před nedávnem Deutsche Bank – Manipulace se zlatem a stříbrem: Deutsche Bank usvědčena. Zaplatila za přečin vlastních obchodníků v časovém rozmezí od „minimálně února 2008 do maximálně září 2014“ 30 miliónů dolarů CFTC. Jednu mezitím pořádně objemnou sbírku důkazů pro manipulaci s ušlechtilými kovy najdete také v našem archívu zpráv.

Zůstává nadále důležitá otázka: Kdo odškodní investory, kteří díky masivním manipulacím kurzů utrpěli ztráty? Jedno je jasné: Ceny zlata a stříbra jsou již po léta bankami systematicky manipulovány. A tyto banky z aféry zpravidla vyváznou pouze se symbolickými pokutami. V jednotlivých případech nebyli obchodníci přímo potrestáni.

Zdroj: goldreporter.de

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.