Jmenuje se Monte Kali a jde o největší útvar svého druhu na planetě. O její existenci ale nemá skoro nikdo tušen.

Celá hora vysoká přes 200 metrů je tvořená jen a pouze solí. Našli byste ji v německém městečku Heringen na východě Hessenska. Sůl se sem dostala jako zbytkový materiál, jenž vzniká při těžbě potaše neboli uhličitanu draselného.

[wp_ad_camp_2]

Tato látka je velmi důležitou součástí naší civilizace – dá se říci prakticky nepostradatelnou. Využívá se při výrobě skla, v textilním a papírenském průmyslu, při výrobě mazlavých mýdel, je součástí pracích prášků, při výrobě pigmentů, v barvířství a běličství a při praní vlny, při výrobě léků, v analytické chemii a mnohde jinde. Používá se také pro přípravu kyanidu draselného a v zemědělství jako umělé hnojivo, také se používá ve vodních hasicích přístrojích.

Potaš byl po více než jedno století základem místní ekonomiky; těžil se tu od roku 1903, kdy byla ve Wintershallu spuštěna těžba v největším světovém dole; jen pro srovnání – měl velikost přibližně celé Prahy…

Za každou tunou získaného potaše však zbude asi 5 tun chloridu sodného neboli soli. Jeho množství se v kraji postupně hromadilo, od roku 1973 na jedné větší, stále se zvyšující hromadě. Začalo se jí říkat Monte Kali. Dnes má 200 metrů na výšku, rozlohu asi 93 hektarů a leží tu 188 milionů tun soli.

[wp_ad_camp_2]

A hora stále roste: každou hodinu přibude 900 dalších tun… V poslední době si tento pozoruhodný vedlejší produkt těžby oblíbili i němečtí turisté: ročně se sem vypraví na 10 000 návštěvníků! Bohužel, jak ví každý, kdo chodil do školy, sůl má ničivé důsledky na existenci života. A platí to i u Monte Kali: obrovské množství soli se uvolňuje do půdy a okolí. Důsledkem je, že půda se stává neplodnou. To stejné se týká i vody – například místní řeka Werra pomalu ale jistě vymírá: sladkovodní organismy v ní již nejsou schopné přežívat.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.