…..budeme pevně věřit že policie a další složky budou podobně konat i u nás. Důkazů proti mnoha politikům a policistům je na svobodném rádiu dostatek….

01:54

 

Minulý týždeň NAKA obvinila konateľa firmy KTAG, s.r.o. (pôvodné meno: KISKA TRAVEL AGENCY, s.r.o., Štôla ) E.K.. Druhý konateľ firmy a osoba blízka prezidentovi Andrejovi Kiskovi, Jaroslav K. zatiaľ obvinený nie je.

Trestné stíhanie súvisí s tým, že prezidentova firma KTAG, s.r.o. si od štátu vypýtala neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur, informuje Denník N.

Vratka DPH údajne nebola nikdy vyplatená, už len jej samotné uplatnenie je podľa polície trestný čin a nevzťahuje sa na ňu účinná ľútosť.  Firma KTAG, s.r.o. už vo veci zaplatila aj pokutu. V čase, kedy sa podľa polície stal trestný čin, boli konateľmi E.K. a A.K. Prezident Andrej Kiska obvinený zatiaľ nie je.

[wp_ad_camp_2]

„Nie som daňový odborník, nie som účtovník. Dnes viem, že tá zmluva nebola dostatočne dobrá, ani systém účtovania. Úrad štátnej správy si plnil úlohu, urobil kontrolu a my sme to doplatili,“ povedal o účtovaní kampane prezident Kiska v rozhovore pre Trend v septembri 2017.

DENNÍK POLITIKA oslovil viacerých renomovaných právnikov s otázkou, „Či je možné prezidenta trestne stíhať vo veci neoprávnenej vratky DPH firmy KTAG, s.r.o.?“

Pod zachovaním anonymity všetci právnici odpovedali, že v zmysle Ústavy Slovenskej republiky „Prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu.“

Prípad neoprávnenej vratky DPH firmy KTAG, s.r.o. by sa teda prezidenta Andreja Kisku nemal týkať, aj keď v čase, kedy sa podľa polície stal trestný čin, boli konateľmi E.K. a A.K..

Pri osobnom rozhovore jeden z oslovených právnikov nevylúčil možnosť, že polícia počká na skončenie funkčného obdobia prezidenta Andreja Kisku a následne ho obviní ako bývalého konateľa firma KTAG, s.r.o., ktorá  si od štátu podľa policajtov vypýtala neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur.

„To, že policajti obvinili zatiaľ len jedného konateľa spoločnosti KTAG, s.r.o. môže byť predprípravou obvinenia aj druhého konateľa, ak to procesná situácia umožní,“ dodal právnik.

„Obvinenie prezidenta Kisku z daňového trestného činu po skončení jeho funkcie v prezidentskom paláci by mimoriadne sťažilo ďalšie angažovanie sa Andreja Kisku v straníckej politike pred voľbami do parlamentu v marci 2020,“ uviedol známy politológ.

„Nepredpokladám, že prezident skončí vo väzení ale polícia mu život asi nezľahčí,“ dodal úplne na záver rozhovoru právnik.

Aktualizované o stanovisko prezidenta Andreja Kisku.

„Vydierať a zastrašiť sa nenechám, viac vám k tomu poviem vo štvrtok,“ uviedol na svojom FB profile prezident Kiska.

J.B.

[wp_ad_camp_2]

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Zdroj (1)

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.