Odborníci se obávají, že se blíží masivní erupce Yellownstonu, vzhledem k tomu, že pod supervulkánem o sobě neustále dávají vědět série pravidelně se opakujících zemětřesení.

Počet zemětřesení je od června 2 357, přičemž největší z nich bylo o síle 4,4.
[wp_ad_camp_1]

Navzdory tomu vědci z USGS ujišťují veřejnost, že roj zemětřesení nemusí nutně znamenat výbuch.

Ti stejní vědci tvrdili totéž pouhý měsíc před výbuchem Saint Helens v roce 1980. Americká vláda obvykle o blížící se erupci veřejnost nevaruje, dokud není týden před nimi.

Když se typ zemětřesení vyskytujících se v Yellowstonu odchýlí od normálu, může to znamenat blížící se erupci. Zemětřesení jsou pro Yellowstone normální, ale počet otřesů za poslední dobu se blíží novému rekordu.

V současné době počet zemětřesení dosáhl rekordu z roku 1985, kdy bylo během tři měsíců zaznamenáno přes 3000 otřesů. V roce 2010 se během 1 měsíce událo přes 2000 zemětřesení. Vědci stále tvrdí, že není třeba se příliš vzrušovat a že pravděpodobnost výbuchu je velmi malá.

[wp_ad_camp_1]

The Epoch Times píše:

Současná situace nepředstavuje příliš veliké riziko výbuchu. Muselo by dojít ke značně velkému geologickému tlaku, aby se něco podobného odehrálo. „Yellowstone zažil v posledních 150 letech, co jej monitorujeme, desítky takových sérií zemětřesení. Poslední vulkanická erupce kaldery (kráteru) byla před 70 000 lety. Aby se magma dostalo na povrch, bylo by zapotřebí, aby se vytvořil nový jícen, což vyžaduje celou řadu intenzivních geologických aktivit,“ řekl Jacob Lowenstern, jeden z vědců pracujících v yellowstonské sopečné observatoři.

 Lowenstern pokračuje ve svém tvrzení, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že Yellowstone přečká další století bez výbuchu a že pokud k němu dojde, bude velice malý. Pokud by tato zemětřesení vyústila v erupci, vědci se domnívají, že by měla rozsáhlé následky. „Pokud Yellowstone vybuchne, vyvře obrovská řeka lávy. Ta by byla obrovským problémem pro Yellowstone, avšak regionální a kontinentální dopad by měla velmi malý,“ vysvětlil Lowenstern.

[wp_ad_camp_1]

Vulkán je 80 km dlouhý, 20 km široký a komora plná roztavené horniny o teplotě 815 °C nacházející se pod povrchem je 11 km hluboká.

Masivní erupce by byla 6000 krát silnější než ta z roku 1980, kdy ve Washingtonu vybuchla hora Saint Helens, která vzala život 57 lidem a zasela popel do 11 různých států a 5 kanadských provincií.

Kromě toho by došlo ke změně klimatu, jelikož sopka by do atmosféry vypustila obrovské množství oxidu siřičitého, což může vytvořit sírový aerosol, který odráží a absorbuje sluneční světlo.

[wp_ad_camp_1]

Pokud Yellowstone vybuchne, v okamžiku to zabije 87 000 lidí a dvě třetiny USA učiní neobyvatelnými. Sopečný popel v atmosféře by zablokoval přísun slunečního svitu a vytvořil „nukleární zimu“, která by ohrozila VEŠKERÝ život na Zemi.

 

přeložila: raja

zdroj: 1, 2

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.