Malinká vesnice ve Švýcarských Alpách navrhla inovativní finanční plán, který má do této idylické destinace lákat mladé rodiny. Aby byla vesnice oživena, nabízí čtyřčlenným rodinám, které se tam usadí, 60 000 eur, což je v přepočtu 1,5 milionu korun.
[wp_ad_camp_1]
V ambiciózní snaze podpořit klesající populaci vesnice Albinen, místní úřady nabízí každému dospělému mladšímu 45 let 25 000 švýcarských franků (21 500 eur), aby se přestěhovali do strmých svahů malebné obce ve Valaiském kantonu. Pro každé z jejich dětí, v rámci plánu uvedeného v dopise komunity, dostane rodina dalších 10 000 franků (8 500 eur).

„Je to velice dobrá investice do budoucnosti vesnice,“ vyjádřila se obec k obchodnímu účelu svého ambiciózního plánu. Má to však prý jisté podmínky.

Zatímco peněžní částka podpoří přemisťování rodin do Albinenu, nově příchozí jsou zavázáni zde žít dalších 10 let. Také se od nich očekává, aby investovali 200 000 švýcarských franků na nákup či výstavbu nových domů. Vesnice věří, že investice do nových obydlí se v budoucnu vrátí ve výši 1,5 milionu švýcarských franků. Vedení rovněž doufá, že nové rodiny obnoví místní školu, která byla nucena kvůli nedostatku žáků zavřít, a že komunitě, která v současné době čítá pouhých 240 lidí, vlijí do žil nový život.

[wp_ad_camp_1]

Obec zvažuje tři možné scénáře. Nejhorší případ by bylo totální fiasko plánu a vesnice se poměrně rychle stala „vesnicí důchodců“.

[wp_ad_camp_1]

Ve druhém scénáři, který je považován za nejpravděpodobnější, vesnice do roku 2022 zaujme 5 nových rodin skládajících se z 10 dospělích a 8 dětí. Vedení Albinenu odhaduje, že dokonce i takový nepatrný příliv obyvatel dá dohromady 200 000 švýcarských franků v daňovém příjmu vesnice. Stejné množství peněz přibude do místní pokladny díky příjmům z daně z prodeje.

Pokud by nastal třetí, nejlepší možný scénář, vesnice přitáhne dvakrát tolik lidí, což přinese dvakrát více bohatství, než v případě konzervativního „nejpravděpodobnějšího případu“.

Albinen, jehož vznik se datuje až do roku 1224, se rozkládá na jihu Švýcarska ve Švýcarských Alpách, v 1 275 metrech nad mořem. Je obklopen pastvinami a nabízí úchvatný výhled na hory. Vesnice se nachází na jižním svahu zalitém sluncem mezi dvěma zátokami. Zatímco pracovních příležitostí v samotné obci není nijak mnoho, poblíž Albinenu je několik větších měst. Obec má autobusové spojení LLB-Albinen-Leuk. Pokud to vezmete zkratkou přes Alpy, tak se Bern, hlavní město Švýcarska, nachází jen 177 km daleko.

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1 
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.