Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi
    Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi

    Nyní, když se Trump ujímá moci, začíná poslední bitva o planetu Zemi

  • Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu
    Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu

    Prečo majú Slováci ducha protirečenia voči Západu

  • Dva přední manipulátoři adresovali předsedovi vlády Slovenské republiky otevřený dopis. Připravuje se fico na majdan?
    Dva přední manipulátoři adresovali předsedovi vlády Slovenské republiky otevřený dopis. Připravuje se fico na majdan?

    Dva přední manipulátoři adresovali předsedovi vlády Slovenské republiky otevřený dopis. Připravuje se fico na majdan?

  • V době, kdy Los Angeles ničí rozsáhlé požáry, jsou pojišťovny kritizovány za rušení pojistek
    V době, kdy Los Angeles ničí rozsáhlé požáry, jsou pojišťovny kritizovány za rušení pojistek

    V době, kdy Los Angeles ničí rozsáhlé požáry, jsou pojišťovny kritizovány za rušení pojistek

Související zprávy

  • Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma
    Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma

    Mel Gibson „ohrožuje“ rakovinový průmysl Big Pharma

  • Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu
    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

    Konec začátku: Americký kongres zveřejnil zprávu o covidu

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín
    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

    Mezinárodní iniciativa informuje politiky o rizicích mRNA vakcín

Opět káva na dobré ráno na scéně. Se zkoumáním vlivu kávy na lidský organismus se roztrhl pytel! Proč každý člověk nad 45 roků by měl pít kávu! Neuvěříte

…..jak vidíme, káva je dle mnoha studií pro člověka velmi důležitá a přínosná. Jak jsem psali v minulosti, zbavíte se nejen vy, ale i děti pitím kávy jednoho velice nepříjemného hostitele ve Vašem těle a to sice toxoplasmy. Proto všem vřele doporučuji a hned ráno jak vstanu si jdu dát kávičku a budu myslet i na Vás….

00:05

Než začnete číst článek, bylo by dobré si pro dobrou pohodu ke čtení udělat kávičku a lahodně ji při čtení vychutnávat….

 

Prečo každý človek nad 45 rokov by mal piť kávu denne

Prečo každý človek nad 45 rokov by mal piť kávu denne

Ak ste niekedy počuli o ľuďoch, ktorí pijú pravidelne každý deň veľa kávy a pomysleli si, „Fíha, to nemôže byť dobré…“ možno nakoniec nemáte pravdu.

Niektorí ľudia považujú konzumáciu štyroch až šiestich šálok kávy za priveľa. Vedci však vravia, že by to v skutočnosti pre vás mohlo byť dobré.

[wp_ad_camp_2]

Majte na pamäti, že dôležitým rozlišovacím znakom je skutočná „šálka“ – teda 1 až 1,5 dl – lebo do niektorých obrovských šálok, ktoré mnohí radi používajú, sa často zmestí aj dvakrát toľko, ak nie ešte viac.

Milovníkov kávy určite prekvapí zistenie, že káva je nanajvýš zdraviu prospešná obzvlášť u ľudí vo veku nad 45 rokov.

Čo zistila štúdia

10 rokov trvajúca štúdia, predstavená nedávno na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti v Barcelone, ukázala, že ľudia, ktorí vypijú denne štyri šálky, majú až o 64 % znížené riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu.

No hoci u ľudí vo veku 45 a viac rokov každé dve šálky kávy denne znížili počas trvania štúdie riziko úmrtia o 30 %, žiadna taká súvislosť nebola pozorovaná u mladších dospelých.

V štúdii pozorovali okolo 20 000 účastníkov z oblasti Stredozemného mora, ktorí na rozdiel od mnohých iných regiónov, neboli dovtedy subjektmi žiadnej s kávou súvisiacej štúdie.

Štúdia bola zahájená v roku 1999 so zámerom zistiť, ako desaťročie konzumácie kávy ovplyvní ich zdravie.

„Na začiatku štúdie účastníci vyplnili vopred schválený polokvantitatívny dotazník o frekvencii jedla, pití kávy, životnom štýle a sociodemografických charakteristikách, antropometrických parametroch a predošlom zdravotnom stave.

[wp_ad_camp_2]

Pacienti boli sledovaní v priemere 10 rokov.“

Ako to pri väčšine štúdií tohto typu býva, posudzovali sa faktory, ako sú pohlavie, životný štýl, celkový zdravotný stav a ďalšie sociodemografické informácie, a tiež také voľby ohľadom životného štýlu, ako či účastníci fajčia, alebo si sladia kávu.

Vo všetkých prípadoch žiadny iný faktor nemal taký vplyv na znížené riziko úmrtia ako pitie kávy.

Káva je pre vás dobrá, najmä keď ste v strednom veku

O 64% nižšie riziko úmrtnosti bolo pozorované u subjektov štúdie, ktorí pili aspoň štyri šálky kávy denne, v porovnaní s ľuďmi, ktorí ju nikdy nepili.

A je tu ďalšie zaujímavé, hoci nepodložené tvrdenie: štúdia tiež uviedla o 22 % znížené riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu, keď si tí, čo pili štyri šálky denne, pridali ešte ďalšie dve, čo naznačuje jej silný ochranný účinok.

[wp_ad_camp_2]

Kým priemerný vek účastníkov na začiatku štúdie bol len čosi nad 37 rokov, prínosy sa začali prejavovať u tých, ktorí mali v čase začatia štúdie aspoň 45 rokov – o 30 % nižšie riziko úmrtia v nasledujúcich 10 rokoch za každé dve denne vypité šálky kávy.

U ľudí mladších ako 45 rokov sa žiadny výrazný vplyv na zníženie ani zvýšenie úmrtnosti u účastníkov štúdie neprejavil.

Time však uviedol, že štúdia nemusela nevyhnutne dokázať vzťah príčiny a následku medzi pitím kávy a mierou úmrtnosti.

Hlavná autorka štúdie, Dr. Adela Navarrová, kardiologička z nemocnice Hospital de Navarra v španielskej Pamplone, vysvetlila, že výsledky ich štúdie boli najpriaznivejšie u zdravých ľudí.

Jedno z Navarrovej pozorovaní po skončení štúdie bolo, že bez ohľadu na to, aké zásahy boli vykonané v prospech zdravia, pozorované podľa počtu životov, ktoré mohli byť predĺžené na základe tohto jedného stravovacieho rozhodnutia – pitia kávy,  „aj malý zdravotný vplyv by mohol mať dôležité dôsledky na zdravie verejnosti“.

[wp_ad_camp_2]

Ako však poznamenala stránka Medicine Net:

„Výskum predstavený na lekárskych mítingoch by sa mal vnímať ako predbežný, lebo nebol ešte publikovaný v odborných lekárskych časopisoch.“

Čo objavili ďalšie štúdie o káve

Výsledky štúdie zo Španielska opakujú to, čo zistili i ďalší výskumníci, uviedol Time, citujúc niekoľko štúdií, realizovaných za posledných niekoľko rokov.

Časopis Food and Chemical Toxicology (FCT) uverejnil začiatkom roku 2017 štúdiu, uvádzajúcu, že množstvo do štyroch 100 ml šálok kávy (teda 400 miligramov kofeínu) je pre väčšinu ľudí bezpečné.

Hoci tá štúdia tiež naznačila, že tri šálky denne môžu bez vystavenia sa zdravotnému riziku piť aj tehotné ženy, my skôr odporúčame, aby sa tehotné ženy nadmernej káve a ďalším zdrojom kofeínu radšej vyhýbali.

U väčšiny ľudí však môže ísť o zdravú voľbu nápoja. Stránka Health.org citovala vedúcu štúdie Daniele Wikoffovú, PhD, ktorá uviedla:

„Po desaťročiach výskumu a tisíckach štúdií toho teraz vieme o kofeíne podstatne viac ako kedysi. A čo naše zistenia skutočne potvrdzujú je, že mať kávu ako súčasť svojej každodennej stravovacej rutiny je naďalej akceptovateľné a bez škodlivých účinkov.“

Dve štúdie, publikované v polovici roku 2017 v periodiku Annals of Internal Medcine, tiež zistili súvislosť medzi pravidelným pitím kávy a zníženým rizikom úmrtia.

[wp_ad_camp_2]

Jedna bola vykonaná na rôznorodej skupine jednotlivcov v USA, do ktorej patrili Latinoameričania, Afroameričania, Európania, domorodí Havajčania a Američania japonského pôvodu.

Zaujímavé bolo, že vyššia konzumácia kávy sa spájala s nižším rizikom úmrtia u všetkých, okrem domorodých Havajčanov.

Druhá štúdia sa konala v 10 krajinách Európy a zúčastnilo sa na nej vyše 521 000 ľudí. U Európanov výskumníci uviedli, že súvislosť medzi konzumáciou kávy a nižším rizikom úmrtia z akéhokoľvek dôvodu nezaznamenala medzi jednotlivými európskymi krajinami žiadne odchýlky.

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí pili viac kávy, mali o 7 až 12 % nižšie riziko predčasného úmrtia, vrátane zhoršených, so srdcom súvisiacich stavov, ako sú infarkt a zažívacie ochorenia.

Do výsledkov však boli zahrnutí aj ľudia, ktorí pili kávu bez kofeínu. Inak by to zrejme bolo viac než 7 až 12%.

[wp_ad_camp_2]

Čo je na káve také skvelé?

Rovnako ako iné potraviny rastlinného pôvodu, aj káva má svoju jedinečnú sadu fytonutrientov a prospešných zložiek, ktoré dokážu pozitívne vplývať na vaše zdravie. Ide hlavne o účinky pri potláčaní zápalov, ktoré sú jedny z najbežnejších a najzáludnejších prispievateľov k zdravotným problémom súvisiacich s vekom.

Jedno, čoho si veľa ľudí nie je vedomých, je to, že tmavá pražená káva, na rozdiel od svetlých či stredne tmavo pražených káv, môže byť účinnejšia pri chudnutí. To vďaka obnove vitamínu E v tele, ktorý ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a koncentrácie glutatiónu, uvádza jedna štúdia.

Stránka HealthLine uvádza niekoľko ďalších cenných zdravotných prínosov, ktoré môžete získať z tohto nápoja na dobré ráno, a ktorý si podľa Statistic Brain vychutnáva vyše 50% dospelej populácie.

O káve sa hovorí, že zvyšuje hladinu energie a blokuje inhibítorový neurotransmiter, zvaný adenozín. To zasa posilňuje iné neurotransmitery, ako sú noradrenalín a dopamín, čo vedie k zvýšenej aktivite neurónov.

Výsledkom je zlepšené fungovanie mozgu, ako aj pamäte a celkových kognitívnych funkcií. Káva vám môže pomôcť spaľovať tuk, lebo vám zvyšuje metabolizmus a drasticky zlepšuje fyzický výkon.

Nie iba zvýšením adenalínu pre zbystrenie schopností „bojuj alebo utekaj“ – či agility a výdrže počas cvičenia – ale preto, lebo rozkladá telesné tuky a mení ich na palivo.

Ako ukazujú štúdie, pitie kávy môže znižovať vaše riziko ochorenia na cukrovku 2. typu, postihujúce na celom svete asi 300 miliónov ľudí, ako aj riziko vzniku Parkinsonovej choroby, a to až o 60%.

Navyše, káva obsahuje fytonutrienty, ktoré vám zlepšujú zdravie niekoľkými rôznymi spôsobmi, medzi ktoré patrí zabezpečenie zdravých množstiev riboflavínu (vitamínu B2), kyseliny pantoténovej, draslíka, horčíka, mangánu a niacínu (vitamínu B3) v každej šálke kávy.

[wp_ad_camp_2]

Dať si štyri či viac šálok kávy denne vám tiež môže pomôcť v boji s depresiou, vplýva na zlepšenie zdravia vašej pečene a zníženie rizika ochorenia na niekoľko druhov rakoviny, ako aj možnosti srdcového ochorenia a mŕtvice.

Môže vám to tiež dodať viac antioxidantov, než čokoľvek iné v bežnej západnej strave.

To, čo je škodlivé, nie je ani káva, ani kofeín – sú to zlé prísady

Ako som už povedal, dôležité je pochopiť, že to nie je kofeín, čo pri pití kávy ohrozuje vaše zdravie (za predpokladu, že to s ňou nepreháňate). Potenciál robiť ju pre vás zlou majú všetky tie veci, ktoré do nej ľudia bežne pridávajú, spolu s pesticídmi u bežne pestovaných odrôd.

Ako vysvetľuje stránka Health.com:

„Čistá káva… je bohatá na antioxidanty a môže znižovať riziko srdcovej choroby, mŕtvice a cukrovky.

Naopak, sladené nealkoholické nápoje a nezmyselné kávové zmesi, môžu obsahovať veľa kalórií či umelé sladidlá, zatiaľ čo energetické nápoje môžu obsahovať cukor a ďalšie povzbudzujúce látky, spájajúce sa so zdravotnými rizikami.“

Ak ste ale ako mnohí iní ľudia, tak tmavú kávu neobľubujete. Možno by ste si ju radšej trochu prichutili a prisladili. To sa dá urobiť bez toho, aby ste uškodili svojmu zdraviu, a to tak, že použijete na prichutenie trochu škorice a stéviu namiesto cukru.

[wp_ad_camp_2]

Stévia je totiž prírodné sladidlo rastlinného pôvodu bez akýchkoľvek kalórií, ktoré by vám nezvyšovalo glykemický index a nie je spájaná so žiadnymi nebezpečenstvami, preukázanými u umelých sladidiel.

Potom je tu nepravá mliečna káva, ktorá v sebe často mlieko ani nemá a zvyčajne je plná cukru, či ešte horšie, umelých sladidiel, ako napríklad tá múdro pomenovaná zmes – aby znela podobne ako cukor – známa ako sukralóza.

Ak patríte medzi milióny ľudí, ktorí majú radi kávu kvôli jej účinkom na chudnutie vďaka zvýšenému výdaju energie, mali by ste sa možno prizrieť MCT oleju (triglyceridy so stredným reťazcom). Pridajte si ich do vašej kávy, ktorý poskytuje zvýšenie toľko žiadanej schopnosti spaľovať tuk.

Návod na prípravu Keto-kávy na spaľovanie tuku si môžete pozrieť v nižšie priloženom videu (v angličtine):

 

 

Do kuchynského robota vložte 1 polievkovú lyžicu MCT oleja. Pridajte 1 polievkovú lyžicu čerstvého organického (bio) masla a dolejte 1 šálku organickej (bio) kávy.

Miešajte 20 až 30 sekúnd, potom si príjemne krémovú, chutnú kávu prelejte späť do hrnčeka a vychutnajte si ju.

A nakoniec, buďte si vedomí toho, že bežne pestovaná káva patrí k najviac chemicky znečisteným potravinám sveta. Naopak, organická káva žiadne chemikálie ani umelé hnojivá neobsahuje.

Zrná majú bohatšiu chuť a obsahujú prírodné antioxidanty. Je zdravá pre vás, udržateľnejšia pre farmy, ktoré ju pestujú a oveľa lepšia pre planétu.

Navyše, káva je rastlina, ktorá má rada tieň, no pestovatelia často rúbu lesy, aby sa im ľahšie pestovala a zberala.

Ničí sa tým ekologické prostredie mnohých prírodných nepriateľov škodcov, ako sú vtáky a jašterice, zatiaľ čo škodcom sa darí, čo vedie k ďalšiemu používaniu pesticídov.

Organická, v tieni pestovaná káva, je ďaleko lepšia pre vaše zdravie aj životné prostredie, než bežne pestované druhy.

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

[wp_ad_camp_2]

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

10 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anna
Anna
23.6.2019 01:06

Jelikož se v poslední době začala káva velmi propagovat jako zdravý nápoj, úplně naopak, než dříve, jeví se mi to zcela účelové a jistě se tím sleduje určitý cíl. V každém případě mi to silně připomíná případ stevie – ta byla dříve zakázána, protože se vědělo, že sterilizuje muže i ženy. Dnes se to otočilo a naopak se nám vtlouká do hlavy, jak je zdravá, méně kalorická, přírodní, atd. Prý se prokázal opak…. spíše je to další prostředek, jak snížit počet obyvatel na planetě. A věřte, že s kávou je to zrovna tak. Za třicet let praxe v přírodní medicíně mám ověřeno, jak je pražená káva díky vysokému obsahu transmastných kyselin startérem systémového zánětu, který skrytě iniciuje vznik těch nejtěžších nemocí. Mám k dispozici medicinální termoscreening, mohu si to ověřit, na snímcích je to jasně vidět. Pro mne je černá káva zase jen prostředek, jak snížit počet lidí na Zemi a ještě při tom dobře vydělat na lécích, zejména na tlak a na srdce. A protože je silně návyková, tak se jim to daří. Bohužel….

eliza
eliza
Odpověď na  Anna
24.6.2019 15:23

Niečo na tom bude, už zo skúseností vieme, že čo sa veľmi „tlačí“ ľuďom, najmä v reklame, peknými rečami, nebude cekom OK?
Samozrejme záleží vždy na kvalite zrnkovej kávy. Ktorá nie je všade a každému dostupná (ani tzv. neska, nie je kávou…)
Káva u nás (dlhodobo obľúbená značka balená na sk.)je od istého času viac pražená, menej aromatická, skrátka iná. A žiaľ, nie je to takto len s kávou…

jerry
jerry
22.6.2019 10:18

Na televizi seznam je pořad a dost dil 466 je věnován zda je piti kavy s mlékem škodliva

laco
laco
22.6.2019 07:19

Článok mi pripadá, ako keby ho písali štatistici a nie lekári. Je v ňom zrejmá povrchnosť komerčných časopisov. Alternatíívna medicína, ktorou homeopatia je pri lieku COFFEA CRUDA, vyrobeného z kávovníka arabského (Coffea arabica L.) uvádza: Pití kávy mívá vlyv na zvýšení tvorby kyseliny močové a tím podráždění ledvin, bolesti svalú a kloubú,především u starších lidí. Z tohto dúvodu by měli hlídat spotřebu čaje a kávy. (koniec cit.)
Teda veľmi ovplyvňuje acido-bázickú rovnováhu (kyslých a alkalických látok) v tele. Potravinový reťazec je prekyselený, alkalické sú iba surová zelenina, zemiaky a surové ovocie (správne kobinovamné). Podľa zásad delenej stravy by sme mali ovocie jesť nalačno a s ničím nekombinovať, aby sa dostalo tam, kam patrí, teda do tenkého čreva. Proti prekyseleniu sa telo bráni tak, že odbúráva vápnik z kostí, aby zreagoval so škodlivou kyselinou, čím vzniká menšie zlo, ako napr. DNA v kĺboch. Teda osteoporéza kostí nevzniká iba menopauzou, ale dlhodobým prekyselením. Ďaľšou vecou je, že pri prekyselení sa cítite, ako keby vám nedostatočne fungovali orgány, ktoré svoje alkalické šťavy produkujú do tenkého čreva. Teda zle vám trávi jedlo, máte kožné choroby apod.
Ja osobne pijem kávu iba v práci z kávomatu, normálna káva ma zakyseľuje. A tiež sa riadim tým, čo písala alternatíva, že kafe a mlíko, na rakev víko.

tereza
Admin
Odpověď na  laco
22.6.2019 09:08

Je pravda, že káva je kyselino-tvorná. Proto všeho s mírou. Kávu je třeba pít kvalitní, a nepít „českého turka.“ Nejlépe klasické espresso, vypité do mminuty po udělání a vždy bez mléka a cukru. Podle mých zkušeností lidé v Itálii běžně pijí i pět espress za den a nemají vysoký krevní tlak nebo překyselené tělo z kávy.

eliza
eliza
Odpověď na  tereza
22.6.2019 11:39

Kávu mám rada, pijem ju roky,a s chuťou :).
Ale chcem dodať, že Taliani sú gurmáni, majú kvalitnejšie, a hlavne domáce potraviny, nie ako tie dovezené u nás, aj u Vás. Jedia veľa zeleniny a ovocia. Taktiež aj káva je u nich kvalitnejšia a chutnejšia. Preto si myslím, že porovnávanie sa s našimi končinami nie je adekvátne.

tereza
Admin
Odpověď na  eliza
22.6.2019 12:08

Máte pravdu, elizo. Káva na jihu Evropy mi chutná více (Itálie, Španělsko, Portugalsko) a navíc, stojí méně než u nás! (1 až 1,20 EUR). V ČR stojí bežně 1,4 až 2 Euro! Nechápu …..

Marcela
Marcela
Odpověď na  tereza
24.6.2019 10:34

Mohla by jste prosím rozvést proč do minuty po udělání? Nosím si do práce preso z presovače z domu a tudíž je někdy od večera a někdy z rána, ale rozhodně ne takhle čerstvé. Jinak piji černou bez mléka a cukru. Děkuji

tereza
Admin
Odpověď na  Marcela
24.6.2019 18:24

Do minuty si káva ponechá svou kvalitu. Abych pila kávu do minuty mi poradil kamarád barista. Nechci tím říct, že káva po několika hodinách by byla tělu neprospěšná. Opět se odvolám na Itálii, kde „rychlá káva na stojáka“ je velmi rozšířená (alespoň zde v Římě). Ital dojde k baru, poručí si ristretto nebo espresso, kopne ho do sebe, prohodí pár slov s barmanem, zaplatí a jde. Takto může vypít i 5 káv za den bez vedlejších účinků (např. vysoký krevní tlak).