Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování
  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

 • Starý finanční systém dosáhl svého konce
  Starý finanční systém dosáhl svého konce

  Starý finanční systém dosáhl svého konce

 • Lichtenštejnský kníže Constantin zemřel ve věku 51 let z neznámých příčin
  Lichtenštejnský kníže Constantin zemřel ve věku 51 let z neznámých příčin

  Lichtenštejnský kníže Constantin zemřel ve věku 51 let z neznámých příčin

 • Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji
  Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji

  Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji

Související zprávy

 • Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování
  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

  Novozélandskému whistleblowerovi hrozí 7 let vězení za odhalení masových úmrtí na očkování

 • Přes 11 000 politiků a elit dostalo výjimku na očkování proti Covidu
  Přes 11 000 politiků a elit dostalo výjimku na očkování proti Covidu

  Přes 11 000 politiků a elit dostalo výjimku na očkování proti Covidu

 • Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká
  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

 • FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA
  FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA

  FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA

Opět káva na dobré ráno na scéně. Se zkoumáním vlivu kávy na lidský organismus se roztrhl pytel! Proč každý člověk nad 45 roků by měl pít kávu! Neuvěříte

…..jak vidíme, káva je dle mnoha studií pro člověka velmi důležitá a přínosná. Jak jsem psali v minulosti, zbavíte se nejen vy, ale i děti pitím kávy jednoho velice nepříjemného hostitele ve Vašem těle a to sice toxoplasmy. Proto všem vřele doporučuji a hned ráno jak vstanu si jdu dát kávičku a budu myslet i na Vás….

00:05

Než začnete číst článek, bylo by dobré si pro dobrou pohodu ke čtení udělat kávičku a lahodně ji při čtení vychutnávat….

 

Prečo každý človek nad 45 rokov by mal piť kávu denne

Prečo každý človek nad 45 rokov by mal piť kávu denne

Ak ste niekedy počuli o ľuďoch, ktorí pijú pravidelne každý deň veľa kávy a pomysleli si, „Fíha, to nemôže byť dobré…“ možno nakoniec nemáte pravdu.

Niektorí ľudia považujú konzumáciu štyroch až šiestich šálok kávy za priveľa. Vedci však vravia, že by to v skutočnosti pre vás mohlo byť dobré.

[wp_ad_camp_2]

Majte na pamäti, že dôležitým rozlišovacím znakom je skutočná „šálka“ – teda 1 až 1,5 dl – lebo do niektorých obrovských šálok, ktoré mnohí radi používajú, sa často zmestí aj dvakrát toľko, ak nie ešte viac.

Milovníkov kávy určite prekvapí zistenie, že káva je nanajvýš zdraviu prospešná obzvlášť u ľudí vo veku nad 45 rokov.

Čo zistila štúdia

10 rokov trvajúca štúdia, predstavená nedávno na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti v Barcelone, ukázala, že ľudia, ktorí vypijú denne štyri šálky, majú až o 64 % znížené riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu.

No hoci u ľudí vo veku 45 a viac rokov každé dve šálky kávy denne znížili počas trvania štúdie riziko úmrtia o 30 %, žiadna taká súvislosť nebola pozorovaná u mladších dospelých.

V štúdii pozorovali okolo 20 000 účastníkov z oblasti Stredozemného mora, ktorí na rozdiel od mnohých iných regiónov, neboli dovtedy subjektmi žiadnej s kávou súvisiacej štúdie.

Štúdia bola zahájená v roku 1999 so zámerom zistiť, ako desaťročie konzumácie kávy ovplyvní ich zdravie.

„Na začiatku štúdie účastníci vyplnili vopred schválený polokvantitatívny dotazník o frekvencii jedla, pití kávy, životnom štýle a sociodemografických charakteristikách, antropometrických parametroch a predošlom zdravotnom stave.

[wp_ad_camp_2]

Pacienti boli sledovaní v priemere 10 rokov.“

Ako to pri väčšine štúdií tohto typu býva, posudzovali sa faktory, ako sú pohlavie, životný štýl, celkový zdravotný stav a ďalšie sociodemografické informácie, a tiež také voľby ohľadom životného štýlu, ako či účastníci fajčia, alebo si sladia kávu.

Vo všetkých prípadoch žiadny iný faktor nemal taký vplyv na znížené riziko úmrtia ako pitie kávy.

Káva je pre vás dobrá, najmä keď ste v strednom veku

O 64% nižšie riziko úmrtnosti bolo pozorované u subjektov štúdie, ktorí pili aspoň štyri šálky kávy denne, v porovnaní s ľuďmi, ktorí ju nikdy nepili.

A je tu ďalšie zaujímavé, hoci nepodložené tvrdenie: štúdia tiež uviedla o 22 % znížené riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu, keď si tí, čo pili štyri šálky denne, pridali ešte ďalšie dve, čo naznačuje jej silný ochranný účinok.

[wp_ad_camp_2]

Kým priemerný vek účastníkov na začiatku štúdie bol len čosi nad 37 rokov, prínosy sa začali prejavovať u tých, ktorí mali v čase začatia štúdie aspoň 45 rokov – o 30 % nižšie riziko úmrtia v nasledujúcich 10 rokoch za každé dve denne vypité šálky kávy.

U ľudí mladších ako 45 rokov sa žiadny výrazný vplyv na zníženie ani zvýšenie úmrtnosti u účastníkov štúdie neprejavil.

Time však uviedol, že štúdia nemusela nevyhnutne dokázať vzťah príčiny a následku medzi pitím kávy a mierou úmrtnosti.

Hlavná autorka štúdie, Dr. Adela Navarrová, kardiologička z nemocnice Hospital de Navarra v španielskej Pamplone, vysvetlila, že výsledky ich štúdie boli najpriaznivejšie u zdravých ľudí.

Jedno z Navarrovej pozorovaní po skončení štúdie bolo, že bez ohľadu na to, aké zásahy boli vykonané v prospech zdravia, pozorované podľa počtu životov, ktoré mohli byť predĺžené na základe tohto jedného stravovacieho rozhodnutia – pitia kávy,  „aj malý zdravotný vplyv by mohol mať dôležité dôsledky na zdravie verejnosti“.

[wp_ad_camp_2]

Ako však poznamenala stránka Medicine Net:

„Výskum predstavený na lekárskych mítingoch by sa mal vnímať ako predbežný, lebo nebol ešte publikovaný v odborných lekárskych časopisoch.“

Čo objavili ďalšie štúdie o káve

Výsledky štúdie zo Španielska opakujú to, čo zistili i ďalší výskumníci, uviedol Time, citujúc niekoľko štúdií, realizovaných za posledných niekoľko rokov.

Časopis Food and Chemical Toxicology (FCT) uverejnil začiatkom roku 2017 štúdiu, uvádzajúcu, že množstvo do štyroch 100 ml šálok kávy (teda 400 miligramov kofeínu) je pre väčšinu ľudí bezpečné.

Hoci tá štúdia tiež naznačila, že tri šálky denne môžu bez vystavenia sa zdravotnému riziku piť aj tehotné ženy, my skôr odporúčame, aby sa tehotné ženy nadmernej káve a ďalším zdrojom kofeínu radšej vyhýbali.

U väčšiny ľudí však môže ísť o zdravú voľbu nápoja. Stránka Health.org citovala vedúcu štúdie Daniele Wikoffovú, PhD, ktorá uviedla:

„Po desaťročiach výskumu a tisíckach štúdií toho teraz vieme o kofeíne podstatne viac ako kedysi. A čo naše zistenia skutočne potvrdzujú je, že mať kávu ako súčasť svojej každodennej stravovacej rutiny je naďalej akceptovateľné a bez škodlivých účinkov.“

Dve štúdie, publikované v polovici roku 2017 v periodiku Annals of Internal Medcine, tiež zistili súvislosť medzi pravidelným pitím kávy a zníženým rizikom úmrtia.

[wp_ad_camp_2]

Jedna bola vykonaná na rôznorodej skupine jednotlivcov v USA, do ktorej patrili Latinoameričania, Afroameričania, Európania, domorodí Havajčania a Američania japonského pôvodu.

Zaujímavé bolo, že vyššia konzumácia kávy sa spájala s nižším rizikom úmrtia u všetkých, okrem domorodých Havajčanov.

Druhá štúdia sa konala v 10 krajinách Európy a zúčastnilo sa na nej vyše 521 000 ľudí. U Európanov výskumníci uviedli, že súvislosť medzi konzumáciou kávy a nižším rizikom úmrtia z akéhokoľvek dôvodu nezaznamenala medzi jednotlivými európskymi krajinami žiadne odchýlky.

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí pili viac kávy, mali o 7 až 12 % nižšie riziko predčasného úmrtia, vrátane zhoršených, so srdcom súvisiacich stavov, ako sú infarkt a zažívacie ochorenia.

Do výsledkov však boli zahrnutí aj ľudia, ktorí pili kávu bez kofeínu. Inak by to zrejme bolo viac než 7 až 12%.

[wp_ad_camp_2]

Čo je na káve také skvelé?

Rovnako ako iné potraviny rastlinného pôvodu, aj káva má svoju jedinečnú sadu fytonutrientov a prospešných zložiek, ktoré dokážu pozitívne vplývať na vaše zdravie. Ide hlavne o účinky pri potláčaní zápalov, ktoré sú jedny z najbežnejších a najzáludnejších prispievateľov k zdravotným problémom súvisiacich s vekom.

Jedno, čoho si veľa ľudí nie je vedomých, je to, že tmavá pražená káva, na rozdiel od svetlých či stredne tmavo pražených káv, môže byť účinnejšia pri chudnutí. To vďaka obnove vitamínu E v tele, ktorý ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a koncentrácie glutatiónu, uvádza jedna štúdia.

Stránka HealthLine uvádza niekoľko ďalších cenných zdravotných prínosov, ktoré môžete získať z tohto nápoja na dobré ráno, a ktorý si podľa Statistic Brain vychutnáva vyše 50% dospelej populácie.

O káve sa hovorí, že zvyšuje hladinu energie a blokuje inhibítorový neurotransmiter, zvaný adenozín. To zasa posilňuje iné neurotransmitery, ako sú noradrenalín a dopamín, čo vedie k zvýšenej aktivite neurónov.

Výsledkom je zlepšené fungovanie mozgu, ako aj pamäte a celkových kognitívnych funkcií. Káva vám môže pomôcť spaľovať tuk, lebo vám zvyšuje metabolizmus a drasticky zlepšuje fyzický výkon.

Nie iba zvýšením adenalínu pre zbystrenie schopností „bojuj alebo utekaj“ – či agility a výdrže počas cvičenia – ale preto, lebo rozkladá telesné tuky a mení ich na palivo.

Ako ukazujú štúdie, pitie kávy môže znižovať vaše riziko ochorenia na cukrovku 2. typu, postihujúce na celom svete asi 300 miliónov ľudí, ako aj riziko vzniku Parkinsonovej choroby, a to až o 60%.

Navyše, káva obsahuje fytonutrienty, ktoré vám zlepšujú zdravie niekoľkými rôznymi spôsobmi, medzi ktoré patrí zabezpečenie zdravých množstiev riboflavínu (vitamínu B2), kyseliny pantoténovej, draslíka, horčíka, mangánu a niacínu (vitamínu B3) v každej šálke kávy.

[wp_ad_camp_2]

Dať si štyri či viac šálok kávy denne vám tiež môže pomôcť v boji s depresiou, vplýva na zlepšenie zdravia vašej pečene a zníženie rizika ochorenia na niekoľko druhov rakoviny, ako aj možnosti srdcového ochorenia a mŕtvice.

Môže vám to tiež dodať viac antioxidantov, než čokoľvek iné v bežnej západnej strave.

To, čo je škodlivé, nie je ani káva, ani kofeín – sú to zlé prísady

Ako som už povedal, dôležité je pochopiť, že to nie je kofeín, čo pri pití kávy ohrozuje vaše zdravie (za predpokladu, že to s ňou nepreháňate). Potenciál robiť ju pre vás zlou majú všetky tie veci, ktoré do nej ľudia bežne pridávajú, spolu s pesticídmi u bežne pestovaných odrôd.

Ako vysvetľuje stránka Health.com:

„Čistá káva… je bohatá na antioxidanty a môže znižovať riziko srdcovej choroby, mŕtvice a cukrovky.

Naopak, sladené nealkoholické nápoje a nezmyselné kávové zmesi, môžu obsahovať veľa kalórií či umelé sladidlá, zatiaľ čo energetické nápoje môžu obsahovať cukor a ďalšie povzbudzujúce látky, spájajúce sa so zdravotnými rizikami.“

Ak ste ale ako mnohí iní ľudia, tak tmavú kávu neobľubujete. Možno by ste si ju radšej trochu prichutili a prisladili. To sa dá urobiť bez toho, aby ste uškodili svojmu zdraviu, a to tak, že použijete na prichutenie trochu škorice a stéviu namiesto cukru.

[wp_ad_camp_2]

Stévia je totiž prírodné sladidlo rastlinného pôvodu bez akýchkoľvek kalórií, ktoré by vám nezvyšovalo glykemický index a nie je spájaná so žiadnymi nebezpečenstvami, preukázanými u umelých sladidiel.

Potom je tu nepravá mliečna káva, ktorá v sebe často mlieko ani nemá a zvyčajne je plná cukru, či ešte horšie, umelých sladidiel, ako napríklad tá múdro pomenovaná zmes – aby znela podobne ako cukor – známa ako sukralóza.

Ak patríte medzi milióny ľudí, ktorí majú radi kávu kvôli jej účinkom na chudnutie vďaka zvýšenému výdaju energie, mali by ste sa možno prizrieť MCT oleju (triglyceridy so stredným reťazcom). Pridajte si ich do vašej kávy, ktorý poskytuje zvýšenie toľko žiadanej schopnosti spaľovať tuk.

Návod na prípravu Keto-kávy na spaľovanie tuku si môžete pozrieť v nižšie priloženom videu (v angličtine):

 

 

Do kuchynského robota vložte 1 polievkovú lyžicu MCT oleja. Pridajte 1 polievkovú lyžicu čerstvého organického (bio) masla a dolejte 1 šálku organickej (bio) kávy.

Miešajte 20 až 30 sekúnd, potom si príjemne krémovú, chutnú kávu prelejte späť do hrnčeka a vychutnajte si ju.

A nakoniec, buďte si vedomí toho, že bežne pestovaná káva patrí k najviac chemicky znečisteným potravinám sveta. Naopak, organická káva žiadne chemikálie ani umelé hnojivá neobsahuje.

Zrná majú bohatšiu chuť a obsahujú prírodné antioxidanty. Je zdravá pre vás, udržateľnejšia pre farmy, ktoré ju pestujú a oveľa lepšia pre planétu.

Navyše, káva je rastlina, ktorá má rada tieň, no pestovatelia často rúbu lesy, aby sa im ľahšie pestovala a zberala.

Ničí sa tým ekologické prostredie mnohých prírodných nepriateľov škodcov, ako sú vtáky a jašterice, zatiaľ čo škodcom sa darí, čo vedie k ďalšiemu používaniu pesticídov.

Organická, v tieni pestovaná káva, je ďaleko lepšia pre vaše zdravie aj životné prostredie, než bežne pestované druhy.

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

[wp_ad_camp_2]

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
10 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře