14. decembra Vladimir Putin uskutoční svoju tlačovú konferenciu, ktorá ako každoročne podujatie zožnie významnú pozornosť v Rusku a na celom svete. Sputnik zdieľa štyri najdôležitejšie veci, ktoré je dôležité vedieť, aby ste pochopili zmysel kontextu, ktorý sa skrýva za takouto výnimočnou udalosťou.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Vo štvrtkovom podujatí, bude Putin už po trinástykrát hovoriť s ruskými a zahraničnými novinármi v formáte veľmi dlhej tlačovej konferencie. Prezident začal tradíciu v roku 2001, keď dostal veľký počet žiadostí o rozhovory s ruskými a zahraničnými médiami. Putinove odpovede na otázky počas ťažkej doby v dejinách Ruska dali novinárom a verejnosti pocit, že prezident má skutočné povedomie o problémoch krajiny.

Počas prvých dvoch funkčných období prezidenta sa Putin účastnil tlačovej konferencie každý rok v období 2001-2008 s výnimkou roku 2005 a päťkrát v rokoch 2012-2016 počas jeho tretieho funkčného obdobia.

Obecne zo záznamov

V Rusku a v zahraničí sa Putinove priame linky stali mediálnou extravaganciou. Napríklad v minulom roku, Putin dlho a do hĺbky hovoril o ruskej ekonomike, výdavkoch na obranu, sankciách o nebezpečenstvách nového preteku v zbrojení a o ruskej zahraničnej politike vrátane údajného zasahovania do amerických prezidentských volieb z roku 2016.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Dĺžka tlačových konferencií, počet položených otázok a počet prítomných novinárov sa v súčasnosti stali akýmsi metrom o stave národa a záujmu o Rusko po celom svete.

Napríklad, udalosť v roku 2001 trvala len skromnú hodina a pol s odhadovaným počtom novinárov na 400, ktorí sa opýtali Putina 22 otázok. V roku 2008 prezident odpovedal na rekordných 106 otázok od viac ako 1 300 novinárov v priebehu štyri a pol hodín. Pokiaľ ide o rekord zúčastnených, bola prekonaný vlani v decembri, keď Putin strávil takmer štyri hodiny odpovedaním na otázky od 1437 ruských a zahraničných novinárov.

Prezidentské zo srdca do srdca

Jedným z vymedzujúcich znakov Putinových výročných tlačových konferencií bola príležitosť, novinárov všetkých pruhov, krajín a politických presvedčení dostať priamu reakciu od prezidenta. Ako sa niektorí ruskí opoziční a zahraniční novinári pokúšajú zahnať prezidenta do kúta ťažkými otázkami o jeho politike, niektorí ho žiadajú, aby sa vyjadril k iným otázkam, ako je jeho milostný život, Mayská predpoveď na rok 2012 o konci sveta, alebo či by sa sám chcel naklonovať.

Získanie odpovede na vašu otázku vyžaduje nejakú tu odvahu

Aby ste dostali tú možnosť položiť otázku, vzhľadom na veľký počet novinárov prítomných na tlačovom podujatí si to vyžaduje niečo zvláštneho navyše. V roku 2014 novinár Vladimir Mamatov z ruského mesta Kirov vystupoval ako novinár z Turecka, aby požiadal Putina o otázku, čo urobí na podporu výroby kvasu, ruského nápoja vyrobeného z kvaseného chleba. Zlovolnosť novinára a Putinova hravá odpoveď vyústili vo veselú výmenu, ktorá sa rýchlo rozšírila na internete a Mamatov a Kirovov kvas tak získal pozornosť po celej krajine.

 

Putinové perly

Jedným z vrcholov Putinových tlačových podujatí je ich tendencia vytvárať veľmi nezabudnuteľné alebo citlivé odpovede na otázky položené prezidentovi.

[wp_ad_camp_2]

Napríklad v roku 2012, po tom, čo opozičná novinárka Maria Solovenko sa odmietla posadiť po tom ako položila otázku, Putin hravo poprosil „Máša prosím posaďte sa!“ No Solovenko odvrkla: „Vďaka Vova!“ čo je neformálna varianta prezidentovho mena Vladimír. Výmena dvojice sa stala vírusovou a Solovenko sa v priebehu rokov vrátila a položila Putinovi ďalšie otázky.

Nedávno v roku 2016 sa Putin pustil do rozšírených tvrdení vedúcich predstaviteľov americkej Demokratickej strany, ktorí tvrdili, že Donald Trump vyhral prezidentské voľby vďaka ruskému zasahovaniu. „Súčasná americká administratíva a vodcovia Demokratickej strany sa pokúšajú hodiť všetky svoje zlyhania na niekoho iného… Vieme, že Demokratická strana nielenže zlyhala v prezidentských voľbách, ale aj v Senáte, kde majú Republikáni väčšinu, a aj Biely Dom, kde sú tiež Republikáni vo vedení … Zariadili sme toto všetko my, alebo som to spôsobil ja?… Vynikajúci demokrati z americkej histórie sa pravdepodobne obracajú vo svojich hroboch. Roosevelt sa určite obracia, pretože bol výnimočným štátnikom v americkej a svetovej histórii, ktorí vedel ako zjednotiť národ aj počas najťažších rokov Veľkej depresie, koncom 30. rokov a aj počas druhej svetovej vojny. Dnešný kabinet však veľmi dôsledne rozdeľuje národ.“

Ďalšie perly zahŕňajú rok 2008: „Som najbohatším človekom nielen v Európe, ale vo svete. Ja zbieram emócie.“ Z roku 2007, „Pokiaľ ide o zlú náladu, samozrejme, že aj mňa občas chytí ako u ktorákoľvek inej osoby, ale v tých časoch sa to snažím prekonzultovať so svojím psom Konni – dáva mi dobré rady.“ Potom z roku 2006, „Viem o nálade vedúcich predstaviteľov G8 v roku 2006. Nikto nie je proti tomu, aby sa Rusko zapojilo a aktívne zúčastňovalo aktivít tohto klubu, pretože nikto nechce, aby sa skupina G8 stala stretnutím medzi tlstými mačkami.“

[wp_ad_camp_2]

Čo môžeme očakávať v roku 2017

Ak minulé udalosti dokáže niečo prekonať, tak tohtoročná maratónska prezidentská tlačová konferencia by mala obsahovať niekoľko vážnych politických otázok a odpovedí, pár zábavných okamihov a niekoľko citovateľných periel.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.