Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Orbán varoval Slovensko pred Sorosom
Šéf maďarskej vlády k otázke pretrvávajúcej migračnej krízy poznamenal, že v jej riešení vládne medzi krajinami V4 zhoda.
Maďarský premiér Viktor Orbán označil Georga Sorosa za nebezpečného finančného špekulanta, slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že treba zvyšovať transparentnosť neziskových organizácií.
Význam ochrany proti ilegálnej migrácii a zachovanie kultúrnej identity zdôraznili v nedeľu v relácii V politike v televízii TA3 predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a predseda vlády SR Peter Pellegrini.
[wp_ad_camp_2]
Orbán po štvrtkovom summite V4 + Rakúsko povedal, že končiace sa maďarské ročné predsedníctvo sa konalo v mimoriadnom historickom období, v ktorom bude pokračovať aj slovenské predsedníctvo. „Stredná Európa posilňuje, spolupráca medzi jej krajinami je čoraz užšia, zlepšuje sa jej konkurencieschopnosť a jej ekonomika rastie, v čom práve Slovensko zohráva zvláštnu úlohu,“ podčiarkol.
Orbán považuje Sorosa za nebezpečného
Orbán varoval SR pred vplyvom amerického finančníka Georga Sorosa, ktorého označil za nebezpečného finančného špekulanta. Podľa jeho slov mnoho ľudí v Maďarsku pracuje v prospech Sorosa v mimovládnych organizáciách, pričom Soros pre Maďarsko znamená riziko z hľadiska národnej bezpečnosti. Na margo kritizovaných zákonov prijatých v Maďarsku povedal, že cieľom vlády bolo dosiahnuť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. Najnovšie právne normy zas prísne trestajú organizovanie prisťahovalectva.
Podľa Pellegriniho treba zvyšovať transparentnosť neziskových organizácií aj na Slovensku. Pripustil, že aj SR pristúpi k sprísneniu príslušných právnych noriem.
V4 má silnú kultúrnu identitu
K otázke pretrvávajúcej migračnej krízy Orbán poznamenal, že v jej riešení vládne medzi krajinami V4 zhoda. „Chránime sa pred migráciou, máme silnú kultúrnu identitu, ktorej sa nemienime vzdať, pričom krajiny ďalších regiónov Európy majú problémy konkurencieschopnosti, nedokážu ochrániť svoje hranice, objavili sa u nich masy migrantov. Preto je teraz úlohou vytvoriť spoluprácu medzi východnými a západnými, severnými a južnými regiónmi Európy. Stredná Európa vyvíja v súčasnosti v tomto smere mnoho úsilia,“ dodal.
Pellegrini z maďarského predsedníctva vyzdvihol skutočnosť, že pod taktovkou Orbána bolo v Európe zoskupenie V4 počuť „dobre a hlasno.“ Pripomenul, že SR chce nadviazať na dynamiku a efektivitu maďarského predsedníctva. „Chceme jasne povedať, ako si predstavujeme budúcnosť EÚ. Maďarsku i SR sa ekonomicky darí, sme úspešné krajiny,“ zdôraznil slovenský premiér.
Bezproblémové vzájomné vzťahy
Orbán k otázke vzťahov SR a Maďarska, ktoré ale neboli vždy bezproblémové, poznamenal, že Slovensko považuje za pragmatického partnera, ktorý nehľadá výhovorky, ale cesty riešenia. Ocenil starostlivosť SR o svoju menšinu v Maďarsku.
„Dobre sa spolupracuje s národne cítiacimi politikmi,“ dodal Orbán a pripomenul, že Maďarsko spolu so SR stavia mosty a otvára nové hraničné priechody. Vyzdvihol spoluprácu v otázke migrácie a poďakoval Slovensku za to, že pochopilo, že Maďarsko potrebuje pomoc v ochrane proti ilegálnej migrácii, ktorú aj poskytlo.
Pellegrini označil vzájomné vzťahy za bezproblémové. „O našu slovenskú menšinu je postarané, my poskytujeme nadštandardnú starostlivosť maďarskej menšine,“ dodal a vyzdvihol vzdelávanie v materinskom jazyku či opatrenia na zachovanie malotriednych škôl s maďarským vyučovacím jazykom. Spolunažívanie Slovákov a Maďarov označil za veľmi priateľské a zdôraznil, že slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predmetom diskusií na vnútropolitickej či medzinárodnej scéne, zároveň ocenil úlohu Orbána v zlepšení týchto vzťahov.
Orbán poznamenal, že v otázkach menšiny budujú SR a Maďarsko medzi sebou vzájomnú dôveru. V súvislosti so summitom V4 + Rakúsko pripomenul, že silnejúce hlasy proti migrácii potvrdil aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Maďarský ministerský predseda vyzdvihol nutnosť chrániť hranice. Krajiny V4 si podľa jeho slov plnia povinnosti. „Chceme pomôcť západu Európy, ale nechceme, aby na nás nanútili chyby, ktoré sami urobili. Nech nám sem neposielajú moslimov. Suverénne sa chceme rozhodovať o tom, s kým budeme spolunažívať, a v tom sa zhodujeme aj so SR,“ povedal.
[wp_ad_camp_2]
Západ zarába na Východe
Postoj V4 sa v otázke prisťahovalectva podľa Pellegriniho nezmenil, na rozdiel od niektorých západoeurópskych krajín. EÚ musí mať rozhodovacie právo, ale rozhodovať sa podľa neho musí na úrovni lídrov členských krajín. Vpustenie migrantov skončilo fiaskom, dodal Pellegrini, ktorý pripomenul, že Slovensko i Maďarsko prejavilo solidaritu s utečencami. Súčasne odmietol, aby štrukturálne fondy EÚ, ktorých cieľom je znižovať regionálne rozdiely, boli spájané so subjektívne stanovenými podmienkami.
Podľa slov Orbána západoeurópske krajiny zarábajú na krajinách východnej a strednej Európy. „Musíme ukázať, že bez V4 by v EÚ nebol v súčasnosti ekonomický rast. Sebavedome musíme povedať, že nie sme žobráci. Dali sme k dispozícii svoje pracovné sily, podniky, oni na nás zarábajú,“ konštatoval.
Pellegrini poznamenal, že západná časť Európy nebola zvyknutá na to, že si krajiny strednej a východnej Európy povedia svoj názor. „Sme úspešnými krajinami a máme nárok na svoj postoj,“ dodal.
Premiéri vidia ohrozenie Schengenu
Na margo pritvrdenia Bavorska či Talianska v otázke migrácie Pellegrini vyjadril spokojnosť s tým, že po rokoch pretrvávania problému dochádza k zmenám postoja západnej Európy. Slovenský premiér ďalej zdôraznil, že ak Nemecko začne vracať prisťahovalcov zo svojho územia, tak na to zareaguje Rakúsko sprísnením hraničných kontrol.
„Je to vážne ohrozenie Schengenu a to je cesta späť,“ myslí si Pellegrini. Podľa neho treba chrániť hranice, aby sa migranti ani nepokúšali ilegálne dostať do EÚ a demotivovať sieť prevádzačov. Chorobou únie je, že reaguje na všetko veľmi neskoro. V4 chce do toho vniesť dynamiku, povedal.
Orbán i Pellegrini sa zhodli, že Rakúsko by nemalo robiť kontroly na maďarsko-rakúskych či slovensko-rakúskych hraniciach, ktoré iba obťažujú občanov týchto krajín. Maďarsko i SR si podľa nich poctivo chránia svoje schengenské hranice, preto nie je dôvod na takýto krok Rakúska.
[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1