V den zahájení Mistrovství světa ve fotbalu proudů dosáhla protiruská propaganda západních médií svého vrcholu, konstatoval bývalý ministr zahraničních věcí Indie Krishnan Srinivasan.

Podle něj se objekty „nestřídmé a neznalé“ kritiky staly naprosto všechny aspekty organizace šampionátu a ruské reality jako celku. Současně však Rusko projevuje úžasnou zdrženlivost, neboť si uvědomuje, že od západních médií nešlo nic jiného očekávat.
[wp_ad_camp_2]
15. června v den, kdy se mistrovství světa v Rusku zahájilo „barevným a elegantním“ceremoniálem a ruský tým vyhrál nad Saúdskou Arábii  5: 0, dosáhl proud protiruské propagandy v západních médiích – především britských – svého vrcholu, uvedl na stránkách The Stateman bývalý indický ministr zahraničí Krishnan Srinivasan.

Útlak práv LGBT, fotbaloví chuligáni, tvrdé metody policie, stejně jako „oblíbený politický mučedník na Západě,“ Alexej Navalnyj – všechny tyto problémy nekonečně nabobtnaly v britských médiích za podpory nemiřitelných s ruskou politikou lidí ve „vyhnanství“, jako Michail Chodorkovský.

V souvislosti se zahájením šampionátu, BBC World Service shledala projev prezidenta Putin „příliš dlouhým“, zatímco další tisková média ho naopak označila za „milosrdně krátký“. Navzdory obrovskému množství fanoušků, kteří vytvořili slavnostní atmosféru v Moskvě, se média rozhodla zaměřit se na malý počet západních turistů a dát slovo dvěma Angličanům, kteří si stěžovali na ceny ubytování – 130 dolarů za pokoj. „Je zřejmé, že tito dva hrdinové neměli dlouhou dobu zkušenost s cenami v britských hotelích,“ poznamenal suše autor.

Jak s lítost uvedly jedny noviny, „zastrašující přítomností ozbrojených vojáků a policie“ v ulicích Moskvě nebyla, ale „ozbrojená policie v civilu“ byla poslána k ochraně fanoušků během pouličních video zápasů šampionátu – i když při bližším čtení, vyšlo najevo, že řeč byla o Británii.

Vystaven posměchu byl britský zpěvák Robbie Williams, který se učinil během svého projevu „neslušné gesto“ proti svým kritikům, i ruská letecká společnost „Aeroflot“. Neunikla tomuto ani operní zpěvačka Anna Netrebková, ani dirigent Valeruj Gergijev. A gratulace Vladimíra Putina ruskému týmu byly interpretovány jako „příkaz, aby to tak udržel“.

Noviny The Times publikovaly článek o rozdílné pozornosti médií, která byla věnována Světového poháru a situací syrských „rebelů“ v Idlibu, jichž údajně stovky zabilo ruské bombardování a syrská armáda. Autor článku, který podle Srinivasana, neměl ani ponětí o skutečné situaci v Sýrii, ani o mírovém procesu v Astaně, vyzval Putina, aby pracoval na vytvoření plného míru v Sýrii. Ve stejném vydání napsal další expert, Edward Lucas, „o zadržování ruské agrese ve východní Evropě“.

[wp_ad_camp_2]
Stejný Lucas „s těžkým srdcem“ hlásil, že 58% Němců považuje Rusko za spolehlivého partnera a 43% zařadilo do stejné kategorie i Čínu. A pouze 14% důvěřuje Spojeným státům, a to i přes „ušlechtilé pokusy“ Washingtonu vyzbrojit Ukrajinu a blokovat projekt plynovodu „Nord Stream – 2“, „který bude exportovat na Západ ruský vliv, ne energii“.

Na stránce World Services BBC se 17. června publikoval článek s názvem „Váš průvodce ruskými fotbalovými urážkami“ a patřící službě noviny ve stejný den informovaly čtenáře, že členové týmu Anglie byli instruováni, aby nevolali pokojovou službu v případě, že budou otráveni.

Kromě toho, jak uvedl indický diplomat, britská média nebyli líná najít a dát slovo Rusům, kteří se staví proti Putinovi a jeho „nízkým hodnotám“.
 Podle nich hodnota a význam Světového poháru byly přehnané. V popisu Permu a Kazaně se zdůraznil převažující „duch svobody“, „liberálních hodnot ve společnosti, odvážné umělecké experimenty, svoboda, identita a radost“ jako výraz „duševní síly obyčejných lidí“. S uspokojením bylo poznamenáno, že „nikdo v tomto houfu se nezdál být tak ohromen událostmi mistrovství“.

Samozřejmě se to neobešlo, nekonečných připomínek otravy dvou ruských občanů nervově-paralytickou látkou ve Velké Británii, a to navzdory skutečnosti, že okolnosti otravy vypadají„mimořádně pochybně a pro většinu světa jsou nepřesvědčivé“.

Na stránkách bulvárního The Sun se „nevyhnutelně“ objevilo prohlášení britského ministra zahraničí Borise Johnsona – který předtím srovnal Světový pohár v Rusku s olympijskými hrami v roce 1936 -, že prestiž Vladimira Putina je „pod palbou“, protože „nikdo z nás nemůže plně ignorovat realitu ruského chování v Evropě a na celém světě“. A časopis The New Statesman usoudil, že je Rusko „nejhorší hostitel Světového poháru ze všech možných“.

S ohledem na objemy „nadměrné a neznalé kritiky“ proti Rusku na straně západních médií, je zarážející, že většina „nezápadního světa“, jakož i některých politických stran na Západě, považují Rusko za „cenného přítele“, uvedl diplomat.

„Takové postoje a předsudky ze strany britských médií a jim podobných, činí svět méně bezpečný a náchylný ke konfrontaci,“ poukázal autor. Nicméně, nemá cenu se spoléhat, že jejich pozornost bude zaměřena na fotbal a nic víc, konstatoval Srinivasan.

Pokud jde o Rusy, projevují neuvěřitelnou trpělivost. Pravděpodobně věděli, jaký druh nepřátelství na ně čeká, a posílili svoji „tlustou kůži“„Vědí, že od Evropanů, Američanů, jejich četných výlevů nemohli čekat nic jiného,“ uzavřel autor.

[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.