Jeden elektronický nákup jízdenky na vlak a dráhy budou rok evidovat jméno, fotku, datum narození a adresu cestujícího. Se zřízením databáze počítá novela drážního zákona, o kterém budou znovu rozhodovat poslanci. Senátoři novelu odmítli, mají obavy o soukromí lidí. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že díky evidenci údajů bude cestování pohodlnější.

 

[wp_ad_camp_2]

Pokud poslanci napodruhé podpoří vládní návrh novely drážního zákona, vznikne speciální databáze, která bude obsahovat řadu informací o lidech, kteří si pouze elektronicky koupili lístek na vlak.

Konkrétně má jít o údaje „poskytnuté při zakoupení jednotného jízdního dokladu, jimiž mohou být jméno, popřípadě jména a příjmení, doručovací adresa, datum narození, fotografie, druh a číslo osobního dokladu a kontaktní údaje“.

Pokud lístek pro svého zaměstnance koupí firma, v databázi se o ní kromě jména a sídla bude evidovat i číslo bankovního účtu. V obou případech se informace vymažou až po roce.

 

[wp_ad_camp_2]

Anonymně? Jděte na pokladnu

„Nebude-li chtít kupující poskytnout vůbec žádné osobní údaje, bude si moci pořídit jednotný jízdní doklad ve fyzické podobě (u pokladní přepážky nebo v automatu),“ píše se v důvodové zprávě k zákonu.

Elektronicky anonymní nákup nemá být možný proto, že by si jednotliví cestující mohli jízdenky mezi sebou přeposílat a na jednu jízdenku tak cestovat vícekrát.

Přístup do databáze by měl mít jen ten dopravce, který jízdenku prodal, případně ten, který cestujícího poveze.

Jednotná databáze narazila v Senátu, který – s ohledem na ochranu soukromí – novelu vrátil sněmovně a navrhl zrušit evidenci alespoň těch, kteří jízdenku zakoupili, ale necestují na ni.

„Je zjevně neadekvátní, aby se systém evidence cestujících a kupujících jízdenek zaváděl i u elektronických nákupů jízdenek na vlaky,“ napsal v odůvodnění senátor Lukáš Wagenknecht, který databázi srovnal s „čínským systémem všeobecné kontroly, která mimo jiné zahrnuje i cestování jednotlivců po železnicích.“

Podle něj je zavádění databáze cestujících nevhodné také proto, že evropské státy nyní zvažují zrušení evidence cestujících letadlem. Belgický ústavní soud se z tohoto důvodu obrátil na Soudní dvůr EU.

 

[wp_ad_camp_2]

Větší pohodlí

Podle ministerstva dopravy není identifikace kupujících povinná.

„Doklady bude možné kupovat i bez registrace, pokud si to bude kupující přát. V takovém případě bude muset při každém nákupu znovu zadávat minimálně e-mailovou adresu pro doručení a požadované identifikační údaje cestujícího (jméno, popř. datum narození u časových dokladů),“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Lenka Rezková.

„Samotná možnost evidence údajů tak za našeho pohledu přispěje zásadním způsobem k zákaznickému komfortu,“ uzavřela.

Zdroj: iRozhlas

 

[wp_ad_camp_2]

A zase se nám větší špehování státu servíruje pod rouškou většího pohodlí. 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.