Velká Británie odtrhla ostrovy Chagos v Indickém oceánu od Mauricia v roce 1965. Jak Velká Británie, tak i USA mají důležité vojenské základny na největším ostrově.

[wp_ad_camp_2]

 

Valné shromáždění Organizace spojených národů uštědřilo ve středu Velké Británii hlubokou porážku, protože drtivá většina členských států hlasovala pro to, aby do šesti měsíců V.B. vrátila sporné ostrovy Chagos Mauriciu.

Vzdálené souostroví v Indickém oceánu bylo zdrojem napětí po celá desetiletí, poté, co ho Británie od roku 1965 odtrhla od Mauricia a založila vojenskou základnu spolu se Spojenými státy na největším z ostrovů.

Rezoluce požaduje po Británii předat 14 ostrovů zpět několika africkým národům a “stáhnout její koloniální správu.”

Pro toto opatření hlasovalo celkem 116 zemí. Proti němu hlasovalo pouze šest zemí: Velká Británie, USA, Austrálie, Izrael, Maledivy a Maďarsko.

[wp_ad_camp_2]

 

Patnáct zemí nehlasovalo a 56 se zdrželo hlasování – včetně drtivé většiny Evropy, s výjimkou Španělska, které hlasovalo pro Mauricius.

Hlasování přišlo jen tři měsíce poté, co Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Británie jednala nezákonně, když odtrhla ostrovy od Mauricia.

přeložila tereza | zdroj: dw.com
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.