Revoluční myšlenka byla nedávno oznámena „otcem celosvětového webu,“ který plánuje radikálně decentralizovat internet a vrátit ho zpět lidem.

„Pro lidi, kteří chtějí zajistit, aby web sloužil lidstvu, musíme se koncentrovat na to, čemu lidé přikládají největší význam,“ řekl Tim Berners-Lee Vanity Fair. „Byl jsem zděšen při pohledu na vývoj internetu za posledních třicet let.“

To je důvod, proč „otec světového webu“ spustil start-up, kterým chce ukončit dominanci Facebooku, Googlu a Amazonu, zatímco v tomto procesu umožní jednotlivcům převzít kontrolu nad vlastními daty a údaji.

 

[wp_ad_camp_2]

Nová online platforma Berners-Leeho a společnosti Inrupt jsou popisovány jako „osobní online úložiště dat,“ kde se vše – od zpráv, hudby, kontaktů až po další osobní údaje – uloží na místo kontrolované uživatelem namísto platformy a aplikací provozované společnostmi, které usilují o zisk osobních informací.

Muž, který vytvořil celosvětový web implementací první úspěšné komunikace mezi klientem a serverem prostřednictvím protokolu HTTP (Hypertext Transfer Protocol) na internetu v roce 1989, běduje, že jeho dílo bylo zneužito silnými subjekty pro všudepřítomné sledování s falešnými zprávami pro psychologické manipulace ze strany velkých korporací, které si z osobních informací jednotlivců udělaly komoditu.

Berners-Lee už dlouho pracuje na novém projektu, který by dostal web zpět lidem. Podrobně to je popsané v časopise Business Technology Fast Company.

Tento nový projekt se v posledních devíti měsících buduje v utajeném režimu. S podporou společnosti Glasswing Ventures je jeho posláním rozšířit toto hnutí mezi vývojáře po celém světě, aby se web decentralizoval a vzal zpět sílu od těch, kteří zavedli centralizaci. Jinými slovy, je to hra s Facebookem, Googlem a Amazonem.

 

[wp_ad_camp_2]

„Musíme to udělat nyní,“ řekl Berners-Lee o nově zahájeném projektu. „Je to historický okamžik.“ Jako hlavní impuls nedávného oznámení označil, politické ovlivňování Facebooku a jeho neoprávněný přístup k soukromým údajům přibližně 50 milionů uživatelů. Nebude tak již profesorem na MIT na plný úvazek.

Na MIT Berners-Lee vedl několik let tým, který navrhl a již vybudoval decentralizovanou webovou platformu nazvanou ‚Solid‘, která bude základem toho všeho. Pokud půjde vše podle plánů, stane se tato platforma něčím, čím byl Netscape pro první uživatele internetu.

překlad tereza | zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.