Washington nepřestává přilévat benzín do toho, co nazývá ukrajinskou krizi. Jeho loutka Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO, řekl, že NATO zvažuje rozsáhlejší a trvalejší přítomnost v Černém moři. Černé moře je pro Rusko totéž, co bylo Středozemní moře pro Římany – mare nostrum („naše moře“). Takže Stoltenbergovo prohlášení zvoní v ruských uších asi tak, jak by v amerických uších zvonilo ruské prohlášení třeba o tom, že námořní bitvu o Midway vybojovali a vyhráli Rusové. Ale ne dost na tom. Stoltenberg ještě dodal, že NATO plánuje ustavit bojové skupiny v Rumunsku a dalších zemích kolem Černého moře.

Proč takovéto nebezpečné a provokující řeči a plány v čase už tak vysokého napětí. Proč je do ohně přiléván další olej?

Přiznám se, že ani já jsem nečekal, že nezodpovědnost Washingtonu zajde až tak daleko. A jako kdyby ani to nestačilo, Stoltenberg prohlásil, že Černé moře se pro NATO má stát oblastí strategického významu.

Mylně jsem se domníval, že Washington se aspoň zamyslí nad varováním Ruska, že nehodlá tolerovat další nárůst vojenských sil na svých hranicích. Ale ten to varování ani neposlouchal. A pokud je poslouchal, nedbá na ně, a je rozhodnut válku vyprovokovat. Což vytváří situaci, jež poskytuje Rusku jen dvě možnosti – bojovat, nebo se vzdát.

Nabízí se otázka: existuje naděje na to, že si lidé na Západě uvědomí šílenost svých vůdců a probíhající marš k válce ještě včas zastaví?

Myslím, že ne. Vždyť nejsou schopni zastavit ani marš své vlády proti nim samým.

A tak – v tento okamžik – drží karty ve své ruce pouze Rusko. Bude čekat a hledat útěchu v rozhovorech a jednáních až do doby, kdy Washington a NATO budou lépe připraveny?

Dodatek: Je válka na spadnutí? Ministr britských obrněných sil James Heappey dnes řekl, že během víkendu budou všechny britské jednotky z Ukrajiny staženy, protože se zde očekává ruská invaze. Britští vojáci zde až dosud učili Ukrajince používat západní zbraně, a to pro útok na donbasské republiky. Washington věří, že takovýto útok vyprovokuje ruskou intervenci, na kterou se pak prostě přilepí velký plakát se slovy „Ruská invaze“.

Zatím se Kreml stále ještě utápí v jednáních: Zastupující šéf ruského prezidentského štábu Dmitrij Kozak řekl, že partneři Ruska v rozhovorech tzv. Normandské čtyřky (Německo, Rusko, Ukrajina a Francie), mají tendenci omezovat jednání na uspořádání vnitro-ukrajinského konfliktu – a to v přísném souladu s instrukcemi, které obdrželi ze Spojených států.“Z nějakého důvodu mají naši partneři za to, že čas hraje pro ně a že by tedy měli jednání co nejvíce protahovat“, řekl Kozak médiím v pátek, a to po čtvrtečním jednání, které skončilo neúspěšně.“Navíc jsme od našich přátel v jedné ze zemí NATO obdrželi dokument, který je instrukcí amerického ministerstva zahraničí, jak všechna probíhající jednání brzdit“.

Viz https://tass.com/politics/1401971

A dále https://sputniknews.com/20220212/lavrov-tells-blinken-propaganda-about-russian-aggression-against-ukraine-has-provocative-purposes-1092963955.html

Aktualita: V očekávání ruské invaze stahují USA z Ukrajiny všechny své jednotky. Když tedy učinila pro vyprovokování války vše, co mohla, bere supervelmoc nohy na ramena.

Vybral a přeložil L. Man

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.