…..úvaha našeho čtenáře, který navštívil Sri Lanku….

11:54

Ráj turistů se během jediného dne změnil v opuštěnou zemi, kde tisíce a tisíce průvodců, tuktukářů, majitelů guesthousů a malých restaurací najednou marně čekají na zákazníka. Turistický ruch na Srí Lance nebyl díky socialistickému zřízení globalizovaný, živil veřejný sektor a spoustu místních lidí, kteří díky bohatým návštěvníkům mohli vést důstojný a spokojený život.

Přestože se dařilo po skončení občanské války nastartovat boom cestovního ruchu, hospodářství země bylo z velké části financováno prohlubujícím se státním dluhem. Dle údajů Zastupitelského úřadu ČR v Dillí byly výdaje státního rozpočtu v posledních letech téměř z 50 % kryty půjčkami. Problémem jsou především 6 % a více procenty úročené čínské půjčky, které byly uzavírány na 15 a více let a podle LK Centrální banky činí více než 6 mld. USD. Ve světle předpokládaných splátek zahraničního dluhu ve výši 5,6 mld. USD v roce 2018 rozhodla vláda v březnu 2017 o pozastavení jakýchkoliv nových půjček minimálně na příští tři roky.

„Teroristický útok“ a především následné bezpečnostní riziko s téměř stoprocentní jistotou znamenají pro tuto zemi státní bankrot. Zemi, která nebude schopna splácet své závazky, bezpochyby navštíví exekutor („delegace“) a bude chtít kompenzaci v podobě toho nejcennějšího co Srí Lanka má. Přístavy, turistické rezorty a čajové plantáže skončí v rukou zahraničních investorů. Od té chvíle Srí Lanka již nikdy nebude tou laskavou pohádkovou zemí, kterou jsme měli možnost poznat.

Ptáme-li se tedy, v čí prospěch proběhly teroristické útoky, je třeba sledovat cestu peněz a nikoli cestu domnělé náboženské nesnášenlivosti.

Hezký den

Martin Rybář

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.