…..úvaha našeho čtenáře, který navštívil Sri Lanku….

11:54

Ráj turistů se během jediného dne změnil v opuštěnou zemi, kde tisíce a tisíce průvodců, tuktukářů, majitelů guesthousů a malých restaurací najednou marně čekají na zákazníka. Turistický ruch na Srí Lance nebyl díky socialistickému zřízení globalizovaný, živil veřejný sektor a spoustu místních lidí, kteří díky bohatým návštěvníkům mohli vést důstojný a spokojený život.

[wp_ad_camp_2]

Přestože se dařilo po skončení občanské války nastartovat boom cestovního ruchu, hospodářství země bylo z velké části financováno prohlubujícím se státním dluhem. Dle údajů Zastupitelského úřadu ČR v Dillí byly výdaje státního rozpočtu v posledních letech téměř z 50 % kryty půjčkami. Problémem jsou především 6 % a více procenty úročené čínské půjčky, které byly uzavírány na 15 a více let a podle LK Centrální banky činí více než 6 mld. USD. Ve světle předpokládaných splátek zahraničního dluhu ve výši 5,6 mld. USD v roce 2018 rozhodla vláda v březnu 2017 o pozastavení jakýchkoliv nových půjček minimálně na příští tři roky.

[wp_ad_camp_2]

„Teroristický útok“ a především následné bezpečnostní riziko s téměř stoprocentní jistotou znamenají pro tuto zemi státní bankrot. Zemi, která nebude schopna splácet své závazky, bezpochyby navštíví exekutor („delegace“) a bude chtít kompenzaci v podobě toho nejcennějšího co Srí Lanka má. Přístavy, turistické rezorty a čajové plantáže skončí v rukou zahraničních investorů. Od té chvíle Srí Lanka již nikdy nebude tou laskavou pohádkovou zemí, kterou jsme měli možnost poznat.

Ptáme-li se tedy, v čí prospěch proběhly teroristické útoky, je třeba sledovat cestu peněz a nikoli cestu domnělé náboženské nesnášenlivosti.

Hezký den

Martin Rybář

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.