Situace ve Venezuele se za pomoci Spojených států a dalších zemí prudce vyostřuje. Panují obavy z krvavé lázně a rovněž tak ze zhoršení vztahů mezi velmocemi.

Rusko varuje Spojené státy před vojenským zásahem do záležitostí Venezuely, bylo by to katastrofickým scénářem, řekl ruský náměstek ministra zahraničí Rjabkov.

„Jsme přesvědčeni, že by to byl katastrofický scénář, který by otřásal základy modelu rozvoje, kterého jsme byli svědky v latinskoamerickém regionu,“ uvedl Rjabkov v rozhovoru pro časopis „Mezinárodní život“.

Vojensko technická spolupráce mezi Ruskem a Venezuelou může být zlikvidována, pokud legitimní prezident zvolený v zemi Nicolas Maduro bude svržen v důsledku pokusu o převrat zahájeného USA.

Uvedl to Franc Klincevič, člen Výboru federace Rady pro obranu a bezpečnost pro agenturu RIA Novosti.

„Ve Venezuele provedly USA skutečnou agresi, používaly teroristické metody ke změně moci ve Venezuele a objevila se zde loutková vláda přijatelná pro Spojené státy, řekl Klincevič.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Podle něj se Spojené státy pokoušely změnit moc ve Venezuele, včetně toho, aby zabránily rozvoji rusko-venezuelské vojensko technické spolupráce.

„Z americké strany je to skutečně otevřená agrese,“ zdůraznil.

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaido ve středu prohlásil, že je dočasným předsedou vlády na dobu trvání prozatímní vlády v zemi. Spojené státy deklarovaly Guaidovo uznání a požadovaly, aby prezident Venezuely Nicolas Maduro, kterého nepovažují legitimní hlavu státu, nepovolil násilné činy proti opozici. Maduro se prohlásil za ústavního prezidenta a nazval hlavu opozičního parlamentu „loutkou Spojených států“.

K dnešnímu dni, kromě Spojených států, Kanady, Argentiny, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostariky, Guatemaly, Hondurasu, Panamy, Paraguaye a Peru uznaly postavení Guaida za dočasnou hlavu státu. Naopak Madura uznávají jako hlavu Venezuely Rusko, Turecko, Bolívie a Mexiko.

Vyhrocená situace ve Venezuele připomíná některým analytikům situaci v Chile v první polovině 70. let, kdy za pomocí CIA v zemi vznikla situace s nedostatkem potravin a celkové ekonomické destabilizaci země (Spojeným státům vadil levicový prezident Salvador Allende už jen tím, že například znárodnil americkou těžařskou společnost Anaconda). Následně 11. září 1073 došlo ke krvavému převratu vojenskou klikou, vedenou generálem Augustem Pinochetem.

Zatím však armáda a bezpečnostní složky ve Venezuele stojí za Madurem. Nicméně rozuzlení, ať bude jakékoliv, hrozí krvavým střetem.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.