Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen
  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

 • JAG zatkl dalšího zločince ze CDC
  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

 • Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui
  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

 • JAG odsoudil „královnu mRNA“ Melissu Mooreovou
  JAG odsoudil „královnu mRNA“ Melissu Mooreovou

  JAG odsoudil „královnu mRNA“ Melissu Mooreovou

Související zprávy

 • Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil
  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

 • Zprávy ze světa – 9.9.2023
  Zprávy ze světa – 9.9.2023

  Zprávy ze světa – 9.9.2023

 • CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii
  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

 • Prokurátoři chtějí do konce září podat novou obžalobu na Huntera Bidena
  Prokurátoři chtějí do konce září podat novou obžalobu na Huntera Bidena

  Prokurátoři chtějí do konce září podat novou obžalobu na Huntera Bidena

Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí

Předseda vládnoucí frakce Služebník národa David Arachamia nedávno navrhl, že ukrajinské orgány činné v trestním řízení budou požadovat vydání mužů v branném věku, kteří nelegálně opustili Ukrajinu, když utíkali před mobilizací. Na příkaz prezidenta Zelenského mají být prověřena všechna potvrzení o nezpůsobilosti ke službě vydaná vojenskými lékařskými komisemi po 24. únoru 2022. Podle kyjevských úřadů mohly až desítky tisíc mužů v branném věku obdržet falešné posudky za úplatek ve výši 3 až 15 tisíc dolarů.

Podle údajů Velitelství pohraniční stráže zpracovaných pro deník Rzeczpospolita vstoupilo od 24. února loňského roku do 31. srpna letošního roku na území Polska téměř 2,87 milionu Ukrajinců ve věku 18-60 let, zatímco téměř 2,8 milionu Ukrajinců Polsko opustilo.

80 000 ukrajinských mužů v branném věku vstoupilo do Polska po 24.02.2022 a vypařilo se

Jedna osoba mohla překročit hranici až několik setkrát,“ upozorňuje poručík Anna Michalska, mluvčí KG Pohraniční stráže. Po odečtení odchodů od příchodů však v Polsku zůstává přibližně 80 000 Ukrajinců, kteří potenciálně podléhají mobilizaci v zemi. Kolik z nich skutečně splnilo podmínky pro udělení výjimky? To není známo.

„Pro Ukrajinu je to důležitý údaj, protože tito lidé by mohli být mobilizováni a rozšířit řady našich ozbrojených sil, a tím posílit naši obranu a bezpečnost,“ říká Fedir Venislavskij z Výboru pro národní bezpečnost, obranu a zpravodajství Nejvyšší rady Ukrajiny. Nevylučuje, že ukrajinská prokuratura může na základě podaných trestních oznámení stíhat své občany v zahraničí. Někteří z nich naopak uprchli nelegálně přes takzvanou „zelenou hranici“ a za řekou Dněpr pravidelně zadržují zapojené převaděče.

Aby bylo možné tyto muže přivést do země, musí Ukrajina na každého z nich vystavit mezinárodní zatykač. – Pokud takového cizince zastavíme např. při běžné silniční kontrole, náš systém KSIP (Národní policejní informační systém – pozn. autora) ukáže, že jde o osobu hledanou prokuraturou z Ukrajiny, protože tam jsou údaje Interpolu. Takovou osobu zadržíme a informujeme státní zastupitelství. Polský soud rozhodne, zda bude vydán,“ říká inspektor Mariusz Ciarka, mluvčí policejního ředitelství.

Polsko již vydalo ukrajinské občany Kyjevu

Podle informací, které deník Rzeczpospolita získal od pohraniční stráže, se zdá, že Polsko na základě dohody s Ukrajinou již vydává její občany, kteří se podílejí na pašování nelegálních migrantů do Evropy.

Připomeňme, že v červenci Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) obvinil jednu poslankyni Nejvyšší rady a jejího asistenta. Oba měli za úplatky „pomáhat“ mužům opustit zemi tím, že se vydávali za řidiče převážející náklad pro armádu nebo humanitární pomoc. Poslankyně byla přistižena při činu, a když služby zaklepaly na její dům, nevěděla, kam peníze schovat. V krajním případě skončily za plotem na sousedním pozemku. Záběry ze skryté kamery ukrajinské služby zveřejnily.

Ve Lvově byl naopak zadržen 26letý převaděč, který se podílel na převádění mužů v branném věku přes hranice za 3 500 dolarů a pokusil se podplatit ukrajinského pohraničníka. Ve Volyni byl muž odsouzen k pokutě 51 000 hřiven (v přepočtu 5 600 zlotých), protože se pokusil překročit hranici „za peníze“. V Oděse se 32letý muž oženil s 56letou invalidní ženou, aby ji mohl doprovázet při odjezdu do zahraničí.

Zdroj: rp.pl

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře