Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Washington uznal Golany za součást Izraele, protože Izraelci se museli bránit proti Sýrii, ale neuznal Krym jako součást Ruska, protože se Rusové „před nikým nebránili“.

„Není rozdílnější situace než tato,“ tvrdil Pompeo na slyšeních podvýboru pro státní, zahraniční operace a související programy Výboru pro rozpočet Senátu USA (citováno z videa ze stránek Senátu USA).

[wp_ad_camp_2]

Podle amerického ministra zahraničí si Rusko zvolilo vhodný okamžik, aby „využilo území lidí, kteří pro něj nepředstavovali žádnou hrozbu“.

Pompeo rovněž „vysvětlil“ , že v některých případech Spojené státy povolily během vojenských operací okupaci území jiných zemí, což je „jedno z opatření praktické politiky“.

Zvláště s posledními výroky vysvětlení americké administrativy to pěkně drhne. Stačí si představit jakoukoliv – a nezřídka – situci, kdy USA usoudí, že pro jeho „bezpečnost“ je třeba obsadit území druhého státu a ignorovat mezinárodní právo včetně mezinárodnách institucí, jako OSN. Zjevně pak mluvíme o americké praxi „opatření praktické politiky“ – zasílat armádu tisíce kilometrů od svého území, provádět krvavé převraty a nastolovat loajální loutky v cizích zemích. To je ale politika silnějšího, dělových člunů a džungle.

[wp_ad_camp_2]

Sergej Cekov, člen výboru pro mezinárodní záležitosti ruské Federální rady na slova amerického ministra zahraničí reagoval slovy, že miminstr má „v hlavě jakýsi dualismus“.

„Jedna polovina z toho říká, že přiznání Golanských výšin Izraeli je normální a druhá – že znovusjednocení Krymu s Ruskem není normální. To je přesně živý příklad politiky dvojího metru. Zároveň je to Rusko, které má více práv na to, aby se sjednotilo s Krymem, než u Izraele anektovat Golanské výšiny,“ řekl Cekov.

Senátor poznamenal, že během převodu Krymu na ukrajinskou SSR v roce 1954 nedošlo k žádnému referendu.

„V roce 2014 uplatnil Krym své právo na sebeurčení a udělal to v souladu s mezinárodními standardy,“ poukázal.

Cekov dodal, že v současné době „je svět velmi nestabilní právě kvůli politikům, jako je Mike Pompeo“.

Patřící k Sýrii od roku 1944 Golany byly obsazeny Izraelem během šestidenní války v roce 1967. V roce 1981 přijal Knesset „zákon o Golanských výšinách“, který jednostranně prohlásil suverenitu Izraele nad tímto územím. Rada bezpečnosti OSN tuto anexi prohlásila za neplatnou. Část Golanských výšin zůstává pod kontrolou Sýrie.

Zdroj: rt.com , appropriations.senate.gov, 9
Preklad: prvnizpravy.cz

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.