Pravda nebo lež? Agent gestapa Otto Kolar není můj příbuzný, tvrdí starosta Kolář. Pokud však jde o pomluvu, vyvrátit se ji nepodařilo.

Kolář Otto, agent gestapa, věk kolem 35 let, dříve československé, pak německé národnosti.
Po internetu se začala šířit zpráva, že jde o příbuzného starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09).
Věrohodnost zesilovala nápadná podoba s jeho otcem.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Starosta Ondřej Kolář na sebe upozornil v posledních dnech, kdy zakryl plachtou sochu maršála Koněva (článek k datu 5.9.2019, nyní socha již odstraněna, pozn. red.) a šířil dezinformace ohledně osvobození Prahy Rudou armádou. Zprávu, že je agent gestapa jeho předek, označil za pomstu a popřel její pravost.

 Zatykač Úřadu národní bezpečnosti v Českých Budějovicích (ze dne 25. 11. 1945). Strana 25 PDF, strana 22 dokumentu: ODKAZ na USTRČR

Otto Kolář / Otto Kolar – nar. 17. 05. 1908, hodnost: vyš. úř.
zaměstnán: Gestapo České Budějovice 1940-43, 1943-45 Gestapo Praha
.
V červnu 1965 na něj založila Státní bezpečnost, 1. zvláštní oddělení KS MV České Budějovice operativní sledovací svazek, svazek zničen 9. X. 1984.
.
“Dne 31. srpna 1967 byl zakázán pobyt na území ČSSR rakouskému státnímu příslušníku z Lince Otto Kolářovi, který přijel do ČSSR na návštěvu svých příbuzných. Jak bylo zjištěno, Otto Kolář jako bývalý čs. státní občan přijal v době okupace Československa německou státní příslušnost a v r. 1941 vstoupil do služeb gestapa v Českých Budějovicích. Po dobu svého působení na gestapu vykonával funkce tlumočníka a vyšetřovatel gestapa, jehož nelidské vyšetřovací metody jsou čs. veřejnosti známy.
.
Kromě toho se zúčastňoval zatýkání čs. občanů v kraji, kteří pracovali proti nacistickým okupantům. V době heydrichiády eskortoval spolu s gestapákem Richterem tři čs. občany odsouzené stanným soudem k trestu smrti za schvalování atentátu na kata Heydricha. Vzhledem k uvedeným okolnostem, zejména k tomu, že pracoval ve službách gestapa, je jeho pobyt na území Československa naprosto nežádoucí, a proto mu byl zakázán.”

 

[wp_ad_camp_2]

 

Vazbu na agenta gestapa Otto Kolare popřel i otec starosty Ondřeje Koláře (35) pan Petr Kolář (57), také velmi aktivní rusofob, propagátor německé představy Evropské Unie a šedá eminence za postavou Jiřího Drahoše, bývalého kandidáta na prezidenta.

Je to nesmysl, můj otes se jmenoval Josef,

uvedl pan Petr Kolář pro Aktualne.cz…. Jenže…

Celá záležitost vypadá jako pomluva. Není však jasné, proč ji pan Petr Kolář nevyvrátil, když už se ho na to ptali. Agent gestapa Otto Kolar totiž nemohl být v žádném případě jeho otcem, ale – pokud je tam opravdu příbuzenská vazba – jeho dědečkem.

Petr by se totiž, jak si dokáže spočítat i malé dítě, musel narodit až 17 let po smrti svého údajného otce.

Nesmyslné (ne)vysvětlení pana Petra Koláře ochotně poslal dál nejen portál Aktualne.cz, ale i dezinformační web manipulatori.cz, pobírající tučné dotace Evropské unie za “odhalování nepravdivých zpráv.”

Oba tyto kanály tak šířily dezinformaci (fake news, hoax) o tom, že vyvrátily dezinformaci. Ve skutečnosti však nevyvrátily nic, pouze to rozhňahňaly a šířily dál.

Kdy se narodil agent gestapa Otto Kolar? Zatykač Úřadu národní bezpečnosti v Českých Budějovicích (ze dne 25.11. 1945) uvádí, že je “asi 35 roků starý”. Agent Otto Kolar se tedy narodil kolem roku 1910.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Kdy zemřel? Víme jistě jen to, že Otto Kolar byl (jak je uvedeno v zatykači) v roce 1942 přeložen do Prahy. Pak je tam ručně vepsána poznámka “Zemřel v Rakousku”. Kdy tam byla ta poznámka vepsána – nevíme. Předpokládejme tedy jako rok úmrtí 1945.

Pokud měl tedy agent Otto Kolar syna (Josef?) cca ve věku 30 let (kolem roku 1940) a ten pak syna (Petr?) také ve 30 letech (cca 1960) vycházelo to generačně přesně – Petr Kolář se narodil v roce 1962.

Z toho jasně vyplývá, že Otto Kolar nemohl být otcem Petra Koláře, ale – pokud je tam příbuzenský vztah – jeho dědečkem. Agent gestapa Otto Kolar zemřel 17 let před narozením Petra Koláře.

Jmenoval se tedy praděd starosty Otto? A pokud ano, byl to ten Otto, který spolupracoval s gestapáky?  Nevíme, to nám otec a syn Kolářovi tají.

Převzato z Pokec24. Zdroj na hoppner.cz již není k dispozici.

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.