Špičkový švédský odborník na korona-viry varoval, že nabádání lidí k používání roušek je „velmi nebezpečné“, protože dává falešný pocit bezpečí, ale účinně nezabrání šíření viru.

„Je velmi nebezpečné věřit, že roušky na obličeji hrají nějakou roli, pokud jde o COVID-19,“ řekl Anders Tengell, který dohlížel na švédská opatření proti pandemii a odolával zavedení jakékoli formy izolace nebo povinného užívání roušek.

„Roušky mohou být doplňkem k jiným opatřením, když tato s jistotou fungují,“ dodal Tengell.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Ale začít rouškou na obličej a pak si myslet, že můžete zaplnit autobusy nebo nákupní centra – to je určitě chyba,“ zdůraznil dále.

Tegnell důsledně vystupuje proti používání roušek a minulý měsíc prohlásil: „Počty případů ve Švédsku velmi rychle klesají, takže nevidíme žádný smysl v nošení obličejových roušek ve Švédsku, a to ani ve veřejné dopravě.“

„Přínosy dané rouškami, jsou úžasně slabé, přestože je nosí tolik lidí na celém světě,“ zdůraznil Tengell.

„Překvapuje mě, že nemáme více, či lepších studií, které by ukazovaly, jaký účinek roušky skutečně mají.“ Země jako Španělsko a Belgie přiměly své obyvatele nosit roušky, ale počet infekcí stále rostl, “prohlásil epidemiolog.

Švédsko, které nezavedlo žádný nucený povinný režim izolace, zaznamenalo výrazný pokles počtu případů koronaviru a úmrtí.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„To, že Švédsko kleslo na tyto úrovně, je velmi nadějné,“ řekl Tegnell a dodal: „Grafy klesají a křivky vážně nemocných se začínají blížit nule.“

Jak uznal Newsweek začátkem tohoto měsíce, švédská úmrtnost na COVID-19 je nižší než úmrtnost ve Španělsku, Velké Británii a Itálii, kde byl uplatněna izolace.

Pokles švédského HDP o 8,6% ve druhém čtvrtletí 2020 je také výrazně méně závažný než průměr 12,1% v eurozóně, takže skandinávská země je v „mnohem lepší formě než zbytek Evropy.“

přeložil J.M.

Zdroj: Zero Hedge

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.