Předseda Evropského parlamentu zemřel v italské nemocnici, kde se léčil od konce prosince, uvedl jeho mluvčí. Úředník trpěl „vážnou komplikací“ způsobenou onemocněním imunitního systému.

Mluvčí předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho potvrdil zprávu o jeho úmrtí v prohlášení v úterý ráno.

Sassoli „zemřel 11. ledna v 1.15 hodin na CRO v italském Avianu (PN), kde byl hospitalizován,“ uvedl mluvčí Roberto Cuillo na Twitteru.

Zesnulý politik stál v čele Evropského parlamentu od roku 2019.

Toto oznámení přišlo poté, co se Sassoli loni v září léčil v nemocnici ve francouzském Štrasburku se zápalem plic. Ačkoli jeho zaměstnanci tehdy uvedli, že je v „dobrém stavu“ a že testy na Covid-19 byly negativní, nemoc mu přesto znemožnila pracovat po dobu přibližně dvou měsíců. Mluvčí Roberto Cuillo odmítl v pondělí sdělit další podrobnosti o Sassoliho zdravotním stavu, uvedl však, že se úředník nebude moci zúčastnit plenárního zasedání parlamentu, které se má konat příští týden ve Štrasburku.

Sassoli, hlasitý kritik Ruska, dostal loni spolu s řadou dalších evropských úředníků zákaz vstupu do země po zavedení řady nových sankcí EU vůči Moskvě, k jejichž „zpřísnění“ šéf parlamentu vyzval.

Sassoli byl také vysoce postaveným zastáncem digitálního Covid certifikátu EU, který zaznamenává testování na koronaviry, očkování a historii infekcí u jednotlivých osob – a při odhalování tohoto projektu s ostatními vedoucími představiteli EU loni v létě jej označil za „symbol toho, co Evropa představuje“.

Přeložila tereza | Více na: rt.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.