V tomto roce Turecko dosud vytěžilo více zlata než kdykoli předtím. Jediným kupujícím celého objemu produkce je centrální banka země, která se připravuje na možný nový globální zlatý standard.

Turecko v tomto roce pravděpodobně vytěží rekordní množství zlata. Jediným kupujícím je centrální banka země, která skoupí, jako již v posledních letech, kompletní produkci zlata země – ačkoliv cena zlata se i nadále obchoduje poblíž svých historických maxim výrazně nad 2.000 dolarů.

Produkce zlata v Turecku se podle očekávání zvýší o 16 % oproti 44 tunám v loňském roce (současná hodnota okolo 2,8 miliard dolarů), jak uvedl Hasan Yucel, předseda tureckého sdružení pro těžbu zlata, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Země je mimo to v současné době na světě jedním z vůdčích kupců žlutého drahého kovu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podle zákona zavedeného v roce 2017 má turecká centrální banka předkupní právo k nákupu zlata těženého v zemi za převládající tržní ceny. „Od změny zákona byla centrální banka stále našim jediným kupcem“, říká Yucel. Tento trend bude i v letošním roce pravděpodobně pokračovat.

Když v týdnu do 7. srpna dosáhla cena zlata svého nového historického maxima 2.075 dolaru za unci, vzrostla také hodnota tureckých zlatých rezerv na historické maximum. V následujících týdnech zlato opět trošku snížilo hodnotu, takže také hodnota tureckých zlatých rezerv se lehce snížila.

Hodnota zlatých zásob turecké centrální banky v tomto roce skokově vzrostla, zatímco centrální banka současně snížila devizové rezervy téměř na 15tileté minimum, aby podpořila svou oslabující měnu. Jinak řečeno: Turecko se odděluje od dolaru a nakupuje zlato.

Tento trend rostoucích zlatých rezerv a propadajících se devizových rezerv můžeme v Turecku sledovat již od roku 2011.

Turci používají zlato také tradičně jako dárek při svatbách a narození dítěte. Tradičně je obchodníky používáno k placení nájmu na velkém bazaru v Istanbulu, jednom z nejstarších nadstřešených trhů na světě.

Tento tradiční význam zlata přispěl k tomu, že v posledních 25 letech byla poptávka po tomto drahém kovu přibližně 160 tun ročně. Očekáváme, že turečtí spotřebitelé i letos koupí minimálně 150 tun zlata, říká Yucel.

Zlaté rezervy Turecka jsou v porovnání s vůdčími státy jako jsou USA nebo Německo sice relativně nízké, ale dle údajů Wold Gold Council činí stav zlatých rezerv centrální banky se sídlem v Ankaře ke konci června přece jen více než 583 tun.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jen v letošním roce přidala centrální banka kolem 170 tun ke svému stavu zásob – tolik jako žádná jiná centrální banka na světě. Navíc Turecko repatriovalo po velké finanční krizi, stejně jako Německo a další státy, své zlato z Federal Reserve Bank of New York.

Podle spotřebitelské poptávky je Turecko číslo 5 na světě. Silný růst cen zlata umocnil poptávku tureckých investorů po drahých kovech, zatímco poptávka spotřebitelů se následkem toho lehce zchladila, říká Yucel, který je i výkonným ředitelem zlatého dolu společnosti Nurol Holding, Tumad Madencilik.

Odvětví přilákalo za poslední tři desetiletí průzkumné investice ve výši 6 miliard dolarů, říká Yucel. Jedna kanadská těžařská společnost, Nurol, Guris Holding a Calik Holding plánovaly investovat minimálně 100 milionů dolarů do západního tureckého regionu Canakkale a Balikesir nebo do provincie Artvin na severovýchodu země.

Turecko se připravuje na možný reset a případný nový globální zlatý standart jinak než Západ. Zatímco západní centrální banky masivně tisknou peníze, aby za ně nakoupily státní dluhopisy a jiné cenné papíry, využívá turecká centrální banka své natištěné peníze k tomu, aby ve velkém stylu nakoupila zlato.

Pro tadesco přeložila marki | Zdroj: Deutsche Wirtschafts Nachrichten

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.